Melomani zgromadzeni w Filharmonii Śląskiej 29 listopada 2019 roku o godz. 19.00 będą świadkami niezwykłego wydarzenia – podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka po raz pierwszy w historii zostanie zarejestrowane oratorium Henryka Mikołaja Góreckiego – Sanctus Adalbertus op. 71.
Na scenie, obok filharmonicznego Chóru i Orkiestry Symfonicznej, wystąpią światowej klasy soliści – Ewa Tracz oraz Stanislav Kuflyuk, którzy wykonają partie solowe w dziele Patrona Filharmonii. Nim jednak zabrzmi to wyjątkowe oratorium, Piotr Sałajczyk, przez krytyków zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji, laureat nagrody fonograficznej „Fryderyk” oraz nagrody „Orfeusz”, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”, wykona Koncert fortepianowy op. 46 Krzysztofa Meyera. Ta wyjątkowa kompozycja zabierze słuchaczy w świat postmodernizmu, a słychać w niej będzie echa jazzu.
Płyta z dziełem Henryka Mikołaja Góreckiego zostanie wydana jeszcze w tym roku, a przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Publiczność zgromadzona w sali koncertowej im. Karola Styji będzie świadkiem i częścią tworzenia się historii.
Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegółowy program na stronie: https://filharmonia-slaska.eu
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 22 635 91 40
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.