W dniach 8–14 grudnia 2019 roku w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz.
Konkurs, organizowany przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi stanowić będzie ostatnią część obchodów 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz, zebranych pod wspólnym hasłem II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Grażyny Bacewicz. Tegoroczna edycja Konkursu, dedykowana jest skrzypkom wszystkich narodowości i nie obowiązuje w niej limit wieku.
Twórczość skrzypcowa stanowiła główny nurt działalności kompozytorskiej Grażyny Bacewicz. W bieżącej odsłonie organizatorzy zakładają obowiązkowe wykonanie dwóch pozycji z dorobku Grażyny Bacewicz, przy czym Kaprys Polski jest obowiązkową pozycją dla uczestników II etapu. W związku z tym, obok nagród głównych, jury konkursu przyzna specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji Grażyny Bacewicz.
Koncert Inaugurujący II Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz będzie miał miejsce 8 grudnia o godz. 18.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Program koncertu wypełni symfoniczna muzyka najsłynniejszych polskich kompozytorów XIX i XX stulecia. Orkiestrę Symfoniczną łódzkiej Akademii Muzycznej poprowadzi Jerzy Salwarowski – wybitny dyrygent, obchodzący w tym roku jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Młodzi muzycy wykonają słynną uwerturę koncertową Bajka Stanisława Moniuszki oraz poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza i VII Koncert skrzypcowy patronki konkursu. Solistyczną partię wykona laureatka I nagrody 1. edycji Konkursu, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, skrzypaczka Sławomira Wilga.
Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegółowe informacje – na stronie http://www.amuz.lodz.pl/pl/