Dnia 27 lipca 2005 roku na ostatnim posiedzeniu Sejmu RP IV Kadencji przyjęto ustawę o uchwaleniu dnia 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. To właśnie jesienią tego roku minie 27 lat, odkąd świat obiegła wiadomość: Polak Papieżem. W rocznicę tego wydarzenia Filharmonii Filharmonia Łódzka przygotowała specjalny koncert. Wystąpi na nim sopranistka Iwona Hossa oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Podczas koncertu wykonane zostaną m.in. Te Deum G. Verdiego, Panis Angelicus C. Francka oraz Pieta Signore A. Stradelli.
Szczególne jednak miejsce w programie zajmie muzyka Wojciecha Kilara, którą reprezentować będzie Angelus. Kompozycja powstała w 1984 roku na okoliczność ponownego otwarcia po odnowieniu ołtarza na Jasnej Górze w Częstochowie. W 1983 roku kompozytor wręczył Papieżowi rękopis innego swojego utworu – Victorii, a obecnie pracuje nad symfonią poświęconą Janowi Pawłowi II. Artysta bardzo często podkreśla ważną rolę aspektów religijnych w jego życiu i twórczości: Ja zawsze noszę przy sobie różaniec, zawsze z nim podróżuję, przy każdym starcie i lądowaniu samolotu odmawiam różaniec, odmawiam go zresztą codziennie, niejako żyjąc z tą modlitwą. I to właśnie modlitwą różańcową rozpoczyna się Angelus.

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 22 635 91 40
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.
