Nadzwyczajny koncert symfoniczny w wykonaniu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Kenta Nagano (na zdjęciu) odbędzie się w czwartek, 23 lutego 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie kompozycje Ryszarda Wagnera (Wstęp do opery Lohengrin i Wstęp i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda), Arnolda Schönberga (Pięć utworów orkiestrowych op. 16) oraz Johannesa Brahmsa (IV Symfonia e-moll op. 98). Deutsches Symphonie-Orchester Berlin funkcjonuje pod obecną nazwą od ledwie 13 lat, choć jej historia sięga roku 1946. Wtedy to Radio w Amerykańskim Sektorze sformowało zespół symfoniczny (RIAS-Symphonie-Orchester), który 10 lat później zmienił nazwę na Radio-Symphonie-Orchester i działał przy rozgłośni Sender Freies Berlin (dziś jest to Radio Berlina-Brandenburgii). Wśród szefów artystycznych orkiestry, która szybko zasłynęła z wysmakowanych programów, skupionych głównie na muzyce XX wieku, byli: zmarły przedwcześnie Ferenc Fricsay, rozpoczynający karierę Lorin Maazel i Riccardo Chailly, a także Vladimir Ashkenazy. Kent Nagano debiutował z tym zespołem w roku 1991 i choć podczas swej berlińskiej kariery sięga po "tradycyjny" repertuar (choćby symfonie Mahlera), to również w jego programach przeważają utwory nowe albo "mniej obecne" w filharmoniach - Zemlinsky'ego, Schönberga i innych.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 22 635 91 40
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.