Do
11 kwietnia 2006 roku odbywać się będzie w Poznaniu
VI Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, organizowany przez Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego pod patronatem medialnym Radia Merkury i Telewizji PTV3. Podobnie, jak w latach ubiegłych, program imprezy jest bardzo urozmaicony i atrakcyjny.
Koncerty odbywać się będą głównie na terenie Poznania – przede wszystkim w świątyniach (po raz pierwszy również w kościele ewangelicko-augsburskim), ale także w Auli Akademii Muzycznej i Sali Białej Urzędu Miejskiego. Ponadto miłośnicy muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w koncercie, który wykonany zostanie w kościele pw. św. Jana Apostoła w Komornikach.
Repertuar obejmuje wielkopostną i maryjną muzykę religijnę, a także inne dzieła utrzymane w poważnym, kontemplacyjnym nastroju, m.in.
Arię na strunie G Johanna Sebastiana Bacha,
Concerto grosso d-moll Antonio Vivaldiego,
Sonatę skrzypcową Es-dur Richarda Straussa. Posłuchamy także utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego.
Podczas spotkań festiwalowych przypomną się uczestnicy III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego: zwycięzca Rościsław Wygranienko oraz finaliści Jakub Pankowiak i Tomasz Bębenek. Posłuchamy śpiewaczki Marzeny Czekały-Michałowskiej, skrzypaczki Magdaleny Kostrzewskiej, Kwartetu Smyczkowego Accento, Chóru Arte Domino i innych, interesujących muzyków.
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.
VI Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej
11 marca – 11 kwietnia 2006
Organizator: Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego
P R O G R A M
- 1 kwietnia 2006 godz. 12.15 – Fara Poznańska (ul. Gołębia)
NIEMIECKA MUZYKA ORGANOWA
Wykonawca: Tomasz Bębenek, finalista III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu
W programie: utwory J. S. Bacha, L. van Beethovena, F. Liszta, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego
- 9 kwietnia 2006 godz. 16.00 – Kościół pw. św. Jana Apostoła (Komorniki)
KONCERT KAMERALNY
Wykonawcy: Wykonawcy: Bogna Nowowiejska – organy, Kwartet smyczkowy Accento (Piotr Kostrzewski – I skrzypce, Eliza Schubert-Pietrzak – II skrzypce, Dominika Sikora – altówka, Dorota Hajzer – wiolonczela)
W programie: J. S. Bacha, F. Nowowiejskiego, A. Vivaldiego
- 11 kwietnia godz. 20.00 – Kościół oo. Franciszkanów (Wzgórze Przemysła)
KONCERT FINAŁOWY W RAMACH WIELKIEGO TYGODNIA U
FRANCISZKANÓW
Wykonawcy: Agata Sapiecha – skrzypce, Simon Standage – skrzypce i dyrygent, Orkiestra Wydziału Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (kier. muzyczne – Krzysztof Chalimoniuk)
W programie: Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043 oraz kantaty J. S. Bacha