XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi odbędzie w dniach 24-26 października 2013 roku, w kościele Księży Salezjanów p.w. NMP Wspomożenia Wiernych.
Inspiracją do organizowania Festiwalu jest postać, pracującego przez 26 lat w Rumi, muzyka i kompozytora - autora śpiewanego codziennie w kraju i za granicą Apelu Jasnogórskiego, wielkiego patrioty, żołnierza Powstania Warszawskiego, humanisty, wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego.
W ramach Festiwalu odbędą się
trzy konkursy: muzyki organowej – dla młodych organistów do 27 roku życia (24 i 25 października 2013),
zespołów chóralnych (26 października 2013) i
konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim (26 października 2013). Wydarzeniem tegorocznej edycji będą dwa koncerty gościnne: na organy i fortepian w wykonaniu światowej sławy wirtuozów: prof. Johannesa Skudlika – fortepian i prof. Romana Peruckiego (Gdańsk) – organy (25 października 2013) i Koncert Finałowy, podczas którego zabrzmi
Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena w interpretacji Agnieszki Tomaszewskiej – sopran, Ewy Marciniec – alt, Pawła Skałuby – tenor, Adama Palki – bas oraz Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Ernsta van Thiela (Holandia).
Oprócz konkursów i koncertów planowane jest również Seminarium dla dyrygentów chóralnych na temat związany z problemami wykonawczymi muzyki chóralnej (26 października 2013).
W dotychczasowych 24 edycjach Festiwalu wzięło udział: 567 zespołów chóralnych z Polski, Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Szwecji, 310 organistów z Polski, Białorusi, Niemiec, Łotwy, Słowacji, Ukrainy, Rosji i Szwecji oraz 35 orkiestr dętych z Polski.