21 koncertów, 19 miejscowości festiwalowych, kilkuset wykonawców i tysiące słuchaczy…XIV Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” dobiega końca.
Koncertowi finałowemu – w sobotę, 31 sierpnia 2013 roku w Wieluniu – uroczysty charakter nada wybrany na ten wieczór repertuar: IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena ze słynną „Odą do radości”, przyjętą jako hymn Europy (w 1972) i Unii Europejskiej (w 1993). Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Łódzkiej poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Kai Bumann, a partie solowe wykonają: Magdalena Schabowska, Anna Lubańska, Pavlo Tolstoy i Wojciech Gierlach. Koncert rozpocznie się o godz. 20.00 na scenie obok ratusza (pl. Kazimierza Wielkiego 1).
Tekst „Ody do radości” Fryderyka Schillera traktuje o braterstwie wszystkich ludzi, przepowiada siłę i radość, wypływające z jedności mieszkańców całego świata. W ideę wspólnoty ludzkości wpisuje się Światowy Projekt Pokoju „Wieczna Miłość”, którego inauguracja odbędzie się w Wieluniu w dniu koncertu. O godz. 19.00 w parku im. Żwirki i Wigury nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika „Wieczna Miłość” Wojciecha Siudmaka, wybitnego artysty pochodzącego z tego miasta, mieszkającego obecnie we Francji. Akt ten uświetni recital sopranistki Natalii Rubiś. Światowy Projekt Pokoju ma doprowadzić do połączenia dziełami sztuki różnych miasta świata.
Więcej informacji na temat koncertu i atrakcji towarzyszących: www.kolorypolski.pl