Koncert z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego zainauguruje w sobotę, 28 września 2013 roku nowy sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej.
Polskie Requiem Jubilata wykonają soliści: Iwona Hossa – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Rafał Bartmiński – tenor i Romuald Tesarowicz – bas oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego.
Dominantą
sezonu artystycznego 2013/14 Filharmonii im. Karola Szymanowskiego będzie obchodzony przez cały muzyczny świat
jubileusz 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego. Jedno z najwybitniejszych dzieł tego kompozytora, monumentalne
Requiem polskie, otworzy nowy, 69. sezon krakowskiej instytucji. Otwarcie sezonu koncertowego poprzedzi kilka spektakularnych wydarzeń, jakie odbędą się w dniu pierwszego koncertu. Bezpośrednio przed sobotnim koncertem na skwerze przy fontannie
Fortepian Chopina wg projektu Marii Jaremy na Plantach posadzony zostanie dąb Pender, następnie przekazane zostaną Filharmonii cykle rysunków Anny Sochy VanMatre, inspirowanych
II Koncertem skrzypcowym Metamorfozy Krzysztofa Pendereckiego (uroczystość z udziałem Autorki), a w Sali Złotej otwarta zostanie wystawa fotografii Mariana Eilego
Rewizyta. Dali u Pendereckiego.