2013-10-10
Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ odbędzie się w dniach 10-30 października 2013 roku. Organizatorem festiwalu jest Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe.
Festiwal nie skupia się tylko i wyłącznie na muzyce stricte gitarowej, przedstawia również inspirujące połączenia brzmienia gitary z innymi instrumentami, a także z innymi sztukami np. tańcem czy filmem (stąd nazwa GITARA+). Podczas 10 dni Festiwalu wystąpią artyści, prezentujący różnorodne style muzyczne (muzykę klasyczną, flamenco, jazz, muzykę dawną i współczesną). Wydarzeniami towarzyszącymi podczas festiwalu są lekcje mistrzowskie i warsztaty gitarowe, wykłady, spotkania z artystami, projekcje filmów, wystawy instrumentów czy prezentacje wydawnictw muzycznych.
W koncercie inauguracyjnym wezmą udział uczniowie dziewięciu szkół muzycznych. Szkołę z Drezna (Heinrich Schütz Konservatorium Dresden) zaprezentują dwa zespoły – Trio-Duo Mandoline oraz Kwartet gitarowy Quartissimo, z kolei uczniowie czeskiej szkoły (Zakladni Umelecka Szkola ZUS Hostivar – Praha) wystąpią jako oktet Klimparáda. Polskę reprezentować będzie siedem dolnośląskich szkół i osiem zespołów kameralnych. Będą to: Duo Extra Klasa (PSM I st. w Bystrzycy Kłodzkiej), Trio gitarowe SMS (PSM I st. w Kłodzku), Duo Nuevo i Duet fletowo-gitarowy (ZSM w Wałbrzychu), Trio Andaluzja (Społeczna Szkoła Muzyczna I st. we Wrocławiu), Trio gitarowe Pizzicato (SM I st. we Wrocławiu), Duet gitara-wibrafon (PSM II st. i SM I st. we Wrocławiu) oraz Kwartet Gitarowy OSM (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu).
Gwiazdami festiwalu będą: zespół Que Passa, Larry Coryell, Dávid Pavlovits, Lazhar Cherouana, Peppino D’Agostino, Diknu Schneeberger Trio, Soundz Good, Duo Melis, Eamon McGrath, Yvonne Sanchez i Pedro Tagliani.
Finałowy koncert poświęcony będzie pamięci Jaremy Klicha, zmarłego w tym roku wrocławskiego gitarzysty. W programie wieczoru znajdą się występy najbardziej znanych polskich jazzmanów – artystów, których Jarema szczególnie cenił i podziwiał, zarówno jako muzyk, jak i meloman – wielbiciel dobrego jazzu. Zagrają dla niego: Marek Napiórkowski Trio KonKubiNap, Wojtek Pilichowski Band, Leszek Zaleski Quartet oraz kwartet Artura Lesickiego z gościnnym udziałem Krzysztofa Kiljańskiego.- 10 października 2013 r., godz. 18.00, Stary Ratusz, Sukiennice 14/15 – Scena Młodych (Polska, Czechy, Niemcy), Występy uczniów szkół muzycznych z trzech krajów
- 13 października 2013 r. godz. 18.00, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7 – Que Passa (Polska), Fuzja muzyki świata
- 17 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56 – Peppino D’Agostino (Włochy), Liryczny fingerstyle
- 18 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej – Diknu Schneeberger Trio (Austria), Swing w stylu gypsy
- 19 października 2013 r., godz. 19.00, Galeria na Czystej, ul. Czysta 4 – Jan Markowski, Lazhar Cherouana (Francja), Nowe brzmienie klasyki
- 20 października 2013 r., godz. 18.00, Stara Giełda, pl. Solny 16 – Filip Optołowicz, Dávid Pavlovits (Węgry), Klasycznie i kreatywnie
- 22 października 2013, godz. 20.00, Klub Muzyczny Łykend, ul. Podwale 37/38 – Eamon McGrath (Kanada), Folk for Punks
- 23 października 2013, godz. 20.00 – Soundz Good (Polska), Nie-męskie granie
- 26 października 2013, godz. 19.00, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19 – Antoni Tomaszewski, Duo Melis (Hiszpania, Grecja), Mistrzowie muzyki klasycznej
- 27 października 2013 r., godz. 19.00, Klub Firlej – Yvonne Sanchez & Pedro Tagliani (Kuba, Polska, Brazylia), Piosenki o miłości
- 29 października 2013, godz. 19.00, Impart, ul. Mazowiecka 17 – Larry Coryell (USA), Legenda jazz fusion
- 30 października 2013, godz. 19.00, Impart – Jazzmani dla Jaremy (Polska), Koncert poświęcony pamięci Jaremy Klicha, wrocławskiego gitarzysty i członka założyciela Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego








