W sobotę, 19 października 2013 roku o godz. 18.00, kolejna odsłona obchodów 80-tych urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Krakowskiej.
W ramach Festiwalu "Emanacje", organizowanego w roku jubileuszowym w wyniku współpracy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Stowarzyszenia Akademia im. K. Pendereckiego, Opery Krakowskiej oraz Filharmonii im. K. Szymanowskiego, odbędzie się koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Marka Pijarowskiego. W programie wieczoru utwory Krzysztofa Pendereckiego - Koncert na róg i orkiestrę - oraz bliskich mu kompozytorów: Ludwiga van Beethovena - Uwertura Leonore III i Antonina Dvořáka - IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata.
Koncert na róg i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, noszący podtytuł
Winterreise, nawiązuje wprost do słynnego cyklu pieśni Schuberta. „Jest (...) swego rodzaju muzyczną podróżą w świat romantyzmu. Nastrojowy początek ma charakter wręcz teatralny: muzyka wyłania się jakby z mroku, z oddali dobiegają dźwięki trzech waltorni, usytuowanych poza orkiestrą, i na tym tle wkracza na scenę główny bohater – solista. Forma utworu ujęta została w jedną, sugestywnie kontrastowaną całość, zamkniętą konwencjonalną, efektowną kodą fortissimo” (Adam Walaciński). W partii solowej usłyszymy znakomitego waltornistę
Jacka Muzyka. Artysta swą międzynarodową karierę rozpoczynał w Krakowie, by ostatecznie osiąść w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował kolejno w Houston Grand Opera, Dallas Symphony i Buffalo Philharmonic Houston Symphomy, współpracując m.in. z Chicago Symphony (głównie jako asystent słynnego Dale Clevengera).