W dniach 23 listopada – 1 grudnia 2013 roku odbędzie się 45. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Konkurs ten, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1968 roku w Warszawie, jest jednym z najstarszych krajowych konkursów muzycznych wpisanych w tradycję Konkursów Pianistycznych na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Formuła Konkursu z biegiem czasu ulegała zmianom, tak, iż stopniowo udoskonalano regulamin i repertuar konkursowy. Konkurs promuje młodych pianistów. Adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej – studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.
Przesłuchania konkursowe będą przeprowadzone publicznie, w trzech etapach. W III etapie – finale uczestnikom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Marka Mosia. Pianistów oceniać będzie Jury w składzie: Andrzej Jasiński – przewodniczący, Magdalena Lisak, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń i Stefan Wojtas.
Finał 45. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędzie się 30 listopada 2013 roku w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W sesji porannej (10:00 - 13:00) wystąpi Marek Świerczek, Tymoteusz Bies oraz Aleksander Chodacki, w sesji popołudniowej (18:00 - 21:00) - Arkadiusz Godziński, Anna Lipiak, Krzysztof Książek oraz Łukasz Mikołajczyk. Młodzi pianiści mają do wyboru oba Koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina (nr 1 - e-moll i nr 2 - f-moll) oraz Koncert Fortepianowy nr 2 (c-moll) Sergiusza Rachmaninova. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi ok. godz. 22:00. Wstęp wolny.
Koncert Laureatów odbędzie się 1 grudnia 2013 roku o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Więcej szczegółów - na stronie konkursu: NIFC_OKP