Koncert monograficzny Zdzisława Szostaka odbędzie się w niedzielę, 11 maja 2014 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Łódzkiej.
Dyrygent i kompozytor Zdzisław Szostak (na zdjęciu) należy do artystów wyjątkowo silnie związanych z Łodzią i z Filharmonią Łódzką. W latach 1971-87 był zastępcą dyrektora do spraw artystycznych FŁ. Łódzcy filharmonicy pod jego batutą wielokrotnie występowali za granicą i dokonali szeregu nagrań muzyki filmowej. Także w późniejszych latach Szostak wielokrotnie stawał tu za pulpitem dyrygenckim. Dyrygował również własnymi utworami, m.in. monumentalną Missa Latina oraz kantatą Natus nobis est Salvator. Komponowanie jest bowiem dla artysty nie mniej ważne niż aktywność dyrygencka, choć ta ostatnia nieraz spychała tworzenie na plan dalszy. Jako kompozytor Zdzisław Szostak zasłynął dzięki muzyce filmowej, by wymienić choćby takie obrazy, jak Aria dla atlety, Limuzyna Daimler-Benz czy serial Królowa Bona. Sam twórca najbardziej jednak ceni dzieła autonomiczne i takie właśnie usłyszymy podczas niedzielnego koncertu. Będą to: Wariacje na fortepian, Concertino per tromba e pianoforte, Improvisation and dance, Scherzo e tarantella.
Wystąpią: Dorota Wójcik – sopran, Agnieszka Makówka – mezzosopran, Łukasz Błaszczyk – skrzypce, Tomasz Daroch – wiolonczela, Ewelina Zawiślak – flet, Mirosław Kłys – klarnet, Michał Owczarek – fagot, Konrad Boniński – trąbka, Radosław Szulc – puzon, Jacek Dulikowski – gitara, Mariusz Drzewicki, Kinga Firlej-Kubica, Tomasz Bartoszek, Maria Daroch – fortepian.