20 grudnia 2014 roku o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Partytury Fotograficzne”, zatytułowany Monaster. Fotograficzną opowieść o polskim prawosławiu Mariusza Wideryńskiego wzbogaci starocerkiewny śpiew ukraińskiego zespołu pod kierunkiem Uliany Horbaczewskiej oraz improwizacje fortepianowe Włodka Pawlika budowane na tych archaicznych pieśniach.
Muzyka Włodka Pawlika, Wołodymyra Bedzwina i Ryszarda Lateckiego oraz śpiew Uliany Horbaczewskiej i Ostapa Sływynskiego składają się na tryptyk: Część pierwsza – świt, początek, przebudzenie Ducha, Część druga – modlitwa, spowiedź, wdzięczność, łączność z Bogiem, Część trzecia – zmartwychwstanie, nadzieja, radość. Wyboru utworów dokonała Uliana Horbaczewska, która połączyła to, „co artystyczne z tym, co sakralne”. Muzyka cerkiewna jest tu dopełnieniem obrazu świątyń, dzwonów, ludzi, wody, ziemi i jednocześnieopowieścią o tym co widzialne i niewidzialne. A wszystko razem tworzy „ Modlitewny Dialog o Rzeczach Ważnych”.
Organizatorzy:Program 2 Polskiego Radia i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.
Wstęp wolny.