Koncert zatytułowany Nizioł gra Stojowskiego z cyklu „Virtuoso” odbędzie się 6 lutego 2015 roku o godz. 19.00 w sali Filharmonii Szczecińskiej. Wystąpi znany skrzypek Bartłomiej Nizioł oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Stanislava Kochanovsky’ego. W programie: Koncert skrzypcowy g-moll op. 22 i Romans Es-dur na skrzypce i orkiestrę op. 20 Zygmunta Stojowskiego oraz Symfonia „Mathis der Maler” Paula Hindemitha.
Bartłomiej Nizioł (na zdjęciu) – szczecinianin, jeden z najlepszych obecnie skrzypków, od 1995 roku mieszka w Szwajcarii, gdzie jest koncertmistrzem Orkiestry Opery w Zurychu. Laureat pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu, koncertował w najbardziej prestiżowych salach – Salle Pleyel w Paryżu, Barbican Center w Londynie, Berlińskiej Filharmonii, Suntory Hall w Tokio, wiedeńskim Konzerthaus czy moskiewskim konserwatorium. Jako kameralista występował z takimi sławami, jak Martha Argerich, Pinchas Zuckermann czy Sol Gabetta. Tym razem zaprezentuje dzieła, których wysoką wartość artystyczną dopiero się odkrywa, a na świecie już cieszą się wielką popularnością. Będą to kompozycje Zygmunta Stojowskiego, który w latach młodości wyemigrował na studia do Paryża, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Obie kompozycje są typowe dla literatury wiolinistycznej romantyzmu, nasycone brawurowymi figuracjami oraz śpiewnością i natężeniem ładunku emocjonalnego.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Stanislav Kochanovsky, a pod jego batutą zabrzmi majestatyczna symfonia
Mathis der Maler Paula Hindemitha, zainspirowana życiem średniowiecznego malarza niemieckiego Mathisa Grũnewalda.