Koncert zatytułowany Chóralne kontemplacje w muzyce sakralnej w wykonaniu Chóru NFM pod dyrekcją Anny Szostak odbędzie się 22 lutego 2015 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii we Wrocławiu.
Program niedzielnego koncertu obejmować będzie wyłącznie XX-wieczną muzykę chóralną, która czerpie obficie ze źródeł tradycji zarówno w zakresie tekstów, jak i pomysłów melodycznych oraz harmonicznych. Usłyszymy Song to the Virgin Mary Andrzeja Panufnika z 1964 roku, przywołującą średniowieczną pieśń łacińską, Dona nobis pacem z Missa pro pace Wojciecha Kilara z 2000 roku, która przypominać miała według kompozytora nabożeństwo odprawiane w odludnym klasztorze z dawnych wieków, Euntes ibant et flebant Henryka Mikołaja Góreckiego (prezentowanej nieomal w czterdziestą rocznicę swego prawykonania, które także miało miejsce we Wrocławiu), a także cztery dzieła Estończyka Arvo Pärta, kolejnego „minimalisty duchowego”. Koncert zwieńczą kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: przełomowe dzieło Stabat Mater z 1962 roku i motet O gloriosa virginum z roku 2009, spokrewniony stylistycznie z dorobkiem Pärta oraz Góreckiego: króluje w nim szlachetna, eufoniczna harmonia przypominająca seraficzne piękno renesansowej muzyki kościelnej.
Rynek Starego Miasta 27 00-272 Warszawa e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel: +48 22 635 91 40
Wsparcie projektu
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.