8 dni muzycznych doznań, 10 wyjątkowych koncertów, dziesiątki artystów wielkiego formatu, setki gości, tysiące wrażeń. Tak w skrócie można zapowiedzieć 54. edycję Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, która w 2015 roku odbędzie się w dniach 23-30 maja. Podczas tegorocznego wydarzenia wystąpią m.in. Andreas Scholl, Ewa Podleś, Piotr Pławner, Kukla Band, Włodek Pawlik, Krystyna Janda.
Co roku Muzyczny Festiwal w Łańcucie gromadzi entuzjastów muzyki z najwyższej półki. Na każdą kolejną edycję organizatorzy przygotowują projekty, które śmiało można zapisać pod szyldem sztuki przez duże „S”. Także tym razem wydarzenie skupi w podkarpackiej miejscowości czołowych artystów z całego świata.
Największą popularnościącieszą się koncerty plenerowe. Festiwalowa publiczność spędzi w łańcuckim Parku aż dwa dni. Podczas inauguracji muzycznego święta będzie można wysłuchać koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, która wystąpi wraz z Chórem i Solistami Opery Krakowskiej pod batutą Jewgienija Wołyńskiego. Wspólnie przedstawią oni jedną z najpopularniejszych oper komicznych – Napój Miłosny Gaetano Donizettiego. Drugi dzień upłynie pod znakiem muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Kukla Band. Miejscem spotkań melomanów będzie także Sala Balowa Muzeum Zamku w Łańcucie. Specjalny koncert przygotowano z okazji 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha. Repertuar mistrza zaprezentują Piotr Pławner (skrzypce) oraz Marek Toporowski (klawesyn). W iście królewskiej scenerii wystąpi także światowej sławy kontratenor Andreas Scholl. W towarzystwie muzyków zaśpiewa włoskie kantaty i pieśni. Równie wyjątkowo zapowiada się koncert mezzosopranistki Ewy Podleś, zaliczanej do grona najlepszych operowych głosów XXI wieku.
Wizytówką Festiwalu są nie tylko wybitni muzycy. O nietuzinkowym charakterze wydarzenia świadczy także jego uaktualniana formuła. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się koncert „Piosenki z Teatru”, na który złożą się piosenki z trzech przedstawień teatralnych: Białej bluzki Agnieszki Osieckiej, Kobiety zawiedzionej Simone de Beauvoir oraz Marleny - opowieści o Marlenie Dietrich. Rozmowę aktorską z publicznością poprowadzi wybitna polska aktorka, Krystyna Janda, której na scenie towarzyszyć będzie czteroosobowy zespół muzyków. Zakończenie Festiwalu uświetni wyjątkowy polski kompozytor, laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik. Pianista wystąpi z własnym zespołem oraz Concertino Chamber Orchestra pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka.
Tradycja muzycznej uczty w Łańcucie sięga 1961 roku. Od wielu lat Festiwal jest stałym punktem w kalendarium melomanów z całego świata. Wydarzenie skupiające międzynarodową publiczność ma ugruntowaną renomę, a każdego roku program obfituje w nazwiska cenionych osobistości.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 22 635 91 40
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.
