Chór Polskiego Radia zaprasza na niezwykły wieczór z cyklu "Dedykacje muzyczne", podczas którego zabrzmi Pasja wg św. Jana Arvo Pärta. Koncert odbędzie się w 21 marca 2015 roku w kościele św. Katarzyny w Krakowie (ul. Augustiańska 7) o godz. 19:30.
Sześć głosów wokalnych brzmieniem przypominających naturalność dziecięcego śpiewu; kameralny chór, do tego cztery starannie dobrane instrumenty grają i śpiewają najprostsze akordy. Pojawiające się w tej niebiańskiej eufonii dysonanse są niczym balsam pieszczący łagodne kształty trójdźwięków. Pasja Arvo Pärta jest jak średniowieczna płaskorzeźba do kontemplacji. Muzyczna, pasyjna tradycja zachowana jest przez estońskiego kompozytora w takich cechach utworu jak – powierzenie partii Jesusa głosowi barytonowemu, Piłata – tenorowi, a złowrogiego tłumu – chórowi. Dzieło jest jednak odejściem od ilustracyjności drastycznych, pasyjnych wydarzeń, skłania natomiast do symbolicznego przeżywania tego tenebrae, do medytacji pasyjnego tekstu. I właśnie na tym polega to „nowe średniowiecze” Pärta – umysł nie ma być bombardowany nadmiarem bodźców, bo tylko w wolnym umyśle może pojawić się przestrzeń dla refleksji.
Wystąpią: Szczepan Kosior - tenor (Piłat), Mariusz Godlewski - baryton (Jezus), Joanna Radziszewska, Anna Bober, Paweł Fundament, Marek Opaska – Ewangeliści, Chór Polskiego Radia, Paweł Wajrak (skrzypce), Sebastian Aleksandrowicz (obój), Artur Kasperek (fagot), Barbara Łypik-Sobaniec (wiolonczela), Marek Pawełek (organy). Inscenizacja - Tomasz Cyz, scenografia - Marta Kozera, multimedia - Ada i Michał Bystrzyccy, dyrygent - Izabela Polakowska-Rybska.