III Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy „SaxFest”, organizowany przez Akademię Muzyczną w Łodzi, odbędzie się w dniach 24-30 kwietnia 2015 roku. W tegorocznej edycji weźmie udział 40 młodych saksofonistów z Polski, Hiszpanii, Japonii, Litwy, Portugalii, Serbii, Tajwanu i Ukrainy.
Uczestników oceniać będzie międzynarodowe Jury, w którym zasiądą cenieni artyści i pedagodzy: Jean Yves Fourmeau (Francja) - przewodniczący Jury, Alain Crepin (Belgia) - vice przewodniczący Jury, Andrzej Rzymkowski (Kraków) i Paweł Gusnar (Łódź, Warszawa), a także Marek Nahajowski (Łodź) w pierwszym etapie i Olga Hans (Łódź) w drugim i trzecim etapie.
W ramach Konkursu, poza przesłuchaniami, zaplanowano trzy koncerty. Na otwarcie usłyszymy zwycięzcę poprzedniego „SaxFest” – Hiszpana Xaviera Larssona Paeza (24 kwietnia), następnie koncert kameralny zagra juror Jean Yves Formeau (27 kwietnia), a na finał wystąpią laureaci Konkursu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego (30 kwietnia).
Utworem obowiązkowym w III etapie w grupie starszej jest napisany specjalnie na tę okazję Koncert na saksofon altowy i orkiestrę Grzegorza Duchnowskiego. Kompozycja ta zostanie zaprezentowana także podczas Koncertu Laureatów.
Konkurs ma na celu popularyzację saksofonu klasycznego poprzez spotkanie młodych wirtuozów tego instrumentu różnych narodowości. Wyjście naprzeciw potrzebie takiej konfrontacji ma służyć podniesieniu poziomu wykonawstwa muzyki saksofonowej w Polsce.
Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 22 635 91 40
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.
