2015-05-15
Pierwszy koncert Państwowa Filharmonia w Katowicach – w dawnej Sali Powstańców, która stała się filharmoników siedzibą – dała 26 maja 1945 roku o godzinie 16.30. Bilety kosztowały od 5 do 25 złotych. 53-osobowa orkiestra pod batutami dyrektora Jana Niwińskiego i Faustyna Kulczyckiego zagrała utwory F. Chopina, S. Moniuszki, M. Karłowicza, Z. Noskowskiego, L. Różyckiego i F. Kulczyckiego. Śpiewała Irena Lewińska. Dziś Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego szykuje się do swego 70-lecia. Najważniejsze atrakcje zaplanowano od 23 do 30 maja 2015 roku.
W jubileuszowych koncertach z symfonikami i chórem pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpią: Piotr Pławner (sobota, 23 maja godz. 18; w programie: II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego i Gloria Mikołaja Góreckiego), Andrzej Jasiński i Mateusz Borowiak (piątek, 29 maja godz. 19; w programie: Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera, Koncert podwójny BWV 1062 Jana Sebastiana Bacha i II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa), a z kameralistami pod batutą Roberta Kabary – Małgorzata Wasiucionek i Szymon Krzeszowiec (sobota, 30 maja godz. 18; w programie Tabula Rasa Arvo Pärta, Triple quartet Steve’a Reicha i utwór wybrany przez melomanów w plebiscycie ogłodzonym na filharmonicznej stronie internetowej). W jubileuszowej Filharmonii konesera (wyjątkowo w niedzielę, 24 maja godz. 16) pojawią się Mariola Bryła (klawesyn) i Bartosz Bryła (skrzypce barokowe). Dla dzieci przygotowano audycję Muzyczny wehikuł czasu (sobota, 23 maja godz. 13).
Jubileusz to okazja przypomnienia osiągnięć, ale również ludzi, których praca służyła budowaniu marki Filharmonii Śląskiej. Organizatorzy polecają spotkania z emerytowanymi artystami i pracownikami Filharmonii Śląskiej (Sekretny urok Filharmonii, sobota 23 maja godz. 14; zagra również Śląska Orkiestra Kameralna) oraz artystami regularnie pojawiającymi się filharmonicznej estradzie – Andrzejem Jasińskim, Wojciechem Świtałą i Zbigniewem Raubo (Śląska szkoła pianistyki, czwartek 28 maja godz. 18). Będą również okazje (23 maja godz. 12-17.30, 24 maja godz. 16) obejrzenia nowego filmu Strefa melomana. 70 lat Filharmonii Śląskiej Violetty Rotter-Kozery, która w kalejdoskopowy sposób podejmuje działalność Filharmonii w oparciu o bogate zasoby archiwalne Polskiej Telewizji. Płyta dołączona też będzie do jubileuszowego wydawnictwa 70 lat Filharmonii Śląskiej. Serio i z humorem w którym m.in. liczne anegdoty przywołują niegdysiejsi muzycy: koncertmistrzyni Zofia Bortel, Lidia Strzelecka-Misiąg, Zygmunt Miczka, Eugeniusz Pawełek, Antoni Róg, Harald Zotscher, Jacek Gaudyn i Andrzej Brachman oraz pracownicy Elżbieta Szczerba, Emilia Bielak i Janina Kałahur.
Z Biblioteką Śląską przygotowywana jest okolicznościowa wystawa (otwarcie – w sobotę, 23 maja godz. 17) w holu lustrzanym Filharmonii, a ekspozycji Kultura muzyczna Katowic w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Muzeum Historii Katowic (w czwartek, 21 maja o godz. 16.30) towarzyszyć będzie otwarty wykład dr. Jacka Kurka – Brzmienie miasta (O muzyczności Katowic). Wraz z katowickim oddziałem PTTK zaplanowano wycieczkę po odnowionym gmachu Filharmonii i katowickimi ulicami „znaczonymi” muzyką, zaglądając także m.in. do Akademii Muzycznej i rozgłośni Polskiego Radia (Katowice – miasto muzyki, sobota 23 maja, start o godz. 11; obowiązują zapisy na internetowym adresie:
W sobotę, 16 maja o godz. 17 na bocznym Stadionie Śląskim piłkarska drużyna Filharmonii Śląskiej rozegra mecz z reprezentacją Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Będą emocje – filharmonicy zajmują obecnie czwarte miejsce w Biznes Lidze.
Zapowiedzią jubileuszowych wydarzeń będą 15 maja w godzinach szczytu (godz.14-16.30), między pl. Wolności a Zawodziem, oraz pl. Miarki i Stadionem Śląskim, kursy zabytkowych tramwajów N i 13 N, które na przystankach „serwować” będą oczekującym na swój tramwaj informacje o jubileuszu, muzykę na żywo oraz mały poczęstunek urodzinowy.
Jubileusz obchodów 70.lecia Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Kalendarium koncertów
23 maja godz.18.00Jubileusz 70-lecia Filharmonii Śląskiej
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Piotr Pławner - skrzypce
Program:
Henryk Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Henryk Mikołaj Górecki - Kyrie na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
Mikołaj Górecki – Gloria
24 maja godz.16.00 Filharmonia konesera w ramach Jubileuszu 70-lecia Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego
Wykonawcy:
Bartosz Bryła - skrzypce
Mariola Bryła - klawesyn
Maryla Renat – słowo
29 maja godz. 19.00 Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w ramach Jubileuszu 70-lecia Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
Andrzej Jasiński - fortepian
Mateusz Borowiak - fortepian
Program:
Gustav Mahler - Adagietto z V Symfonii cis-moll
Johann Sebastian Bach - Koncertpodwójny c-moll BWV 1062
Johannes Brahms - II Koncertfortepianowy B-dur op. 83
30 maja godz.18.00 Zakończenie sezon Śląskiej Orkiestry Kameralnejw ramach Jubileuszu 70-lecia Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego
Wykonawcy:
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara - dyrygent
Małgorzata Wasiucionek - skrzypce
Szymon Krzeszowiec - I skrzypce
Program:
ArvoPärt - Tabula Rasa
Steve Reich - Triple quartet









