Przejdź do głównej treści

XIII Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa "Neofonia"

Z inicjatywy Koła Artystyczno-Naukowego Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w dniach 8-9 stycznia 2025 roku odbędzie się XIII edycja Ogólnopolskiej Studencko- Doktoranckiej Konferencji Naukowej "Neofonia", której towarzyszyć będzie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 grudnia 2024 roku.

Różne oblicza wolności i swobody dzieł muzycznych XX i XXI w. zainspirowały organizatorów do dyskusji nad "(nie)dopowiedzeniami" w muzyce. Niedopowiedzeniami odnoszącymi się przede wszystkim do aspektu konstrukcyjnego dzieła oraz istnienia elementów niezaplanowanych w wykonaniu muzyki współczesnej.

Udział w Konferencji mogą wziąć studenci i doktoranci Akademii Muzycznych, kompozytorzy, muzykolodzy, teoretycy muzyki i dyrygenci. Proponowane obszary i zagadnienia badawcze związane z tegoroczną tematyką:

  • swoboda w konstrukcji formalnej dzieła - forma otwarta, elementy improwizacyjne w dziele muzycznym, aleatoryzm, przypadek jako narzędzie kompozytorskie, granica formalna między improwizacją a zaplanowaną formą;
  • notacja utworu z elementami swobodnymi - zagadnienie sposobu notacji, grafika muzyczna, partytury graficzne;
  • elementy performatyki - otwarte elementy performatywne, performatyka w formie improwizowanej, swoboda ruchu w interpretacji utworów muzycznych;
  • swoboda kreowana przez interaktywność w muzyce nowych mediów;
  • soundpainting i zbliżone systemy znaków dyrygenckich służące kreowaniu muzyki na żywo;
  • narzędzia analizy i interpretacji muzyki posiadającej elementy otwarte;
  • analiza przebiegu czasowego kompozycji zawierających elementy swobody;
  • umiejscowienie kulturowo-socjologiczne muzyki z elementami improwizowanymi.

Czas wystąpienia podczas konferencji wynosi 20 minut; czas trwania prezentowanego w czasie koncertu utworu kameralnego – do 6 minut.

W ramach tegorocznej "Neofonii" zaplanowano Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, który odbędzie się 8 stycznia 2025 roku o godz. 18:00 w sali koncertowej Aula Nova poznańskiej Akademii Muzycznej. Przedmiotem zgłoszenia może być utwór: akustyczny, akuzmatyczny, z mediami mieszanymi, performatywny, o obsadzie nie przekraczającej 10 osób. Organizatorzy nie zapewniają wykonawców. W przypadku utworów dedykowanych projekcji wielogłośnikowej należy przygotować wersję binauralną.

Osoby chętne wziąć czynny udział w konferencji oraz kompozytorów zainteresowanych prezentacją swoich utworów proszone są o nadesłanie abstraktów referatów lub partytur wraz z formularzem zgłoszeniowym (załącznik do niniejszego pisma) na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie – do dnia 30 grudnia 2024 roku.

Partytury i abstrakty należy wysłać organizatorowi do dnia 3 stycznia 2025 roku. Zgłoszenia niekompletne i przesłane po upływie wyżej wymienionych terminów nie będą rozpatrywane. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji nadesłanych partytur i abstraktów wystąpień oraz odwołania bądź zmiany daty wydarzenia bez podania przyczyny. Organizator zastrzega sobie prawo do rejestracji i późniejszej publikacji wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach tegorocznej edycji.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/kanamp2012

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry