Skip to main content

Związek Polskich Artystów Lutników ZPAL

Związek Polskich Artystów Lutników ZPAL

Związek Polskich Artystów Lutników powstał w 1954 roku jako Stowarzyszenie Polskich Artystów Lutników z inicjatywy grupy lutników i wybitnych muzyków. Nazwę na „związek” zmieniono w 1980 roku. Głównym celem organizacji jest działanie na rzecz odrodzenia polskiej sztuki lutniczej. Związek stara się stwarzać bazę do kształcenia młodych lutników. Klasa lutnicza działa w Liceum Plastycznym w Zakopanem (od 1954 roku), a także w Liceum Muzyczne w Poznaniu i Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu. Absolwenci tych szkół mogą kontynuować dalszą naukę na wydziale lutniczym w Akademii Muzycznej w Poznaniu. ZPAL organizuje również ogólnopolskie seminaria lutnicze oraz kursy specjalistyczne. Od szeregu lat pod patronatem Związku prowadzone są także badania naukowe z zakresu teorii i historii sztuki lutniczej. Przy ZPAL działa biblioteka, w której gromadzone są najcenniejsze publikacje światowe z dziedziny lutnictwa.
Od 1961 roku Związek posiada Kolekcję Instrumentów Lutniczych. Zawiera ona instrumenty nagrodzone na kolejnych Międzynarodowych Konkursach Lutniczych im. Henryka Wieniawskiego oraz na Ogólnopolskich Konkursach Lutniczych, a także od osób prywatnych. Obecnie kolekcja liczy ponad 250 instrumentów. Obok polskich są tu instrumenty włoskie, francuskie, niemieckie, czeskie, amerykańskie i japońskie.
Z inicjatywy ZPAL od 1957 roku organizowany jest co 5 lat Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a od 1979 roku - Ogólnopolski Konkurs Lutniczy, ukierunkowany na instrumenty dziecięce.
Związek Polskich Artystów Lutników zrzesza obecnie 116 członków.
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry