Skip to main content

Nagroda Grand Prix SAWP dla Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej

29 czerwca 2023 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach odbył się koncert w hołdzie profesorowi Janowi Szyrockiemu, wieńczący tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. W trakcie tego muzycznego spotkania przewodniczący jury ks. dr Mariusz Cywka - duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - uhonorował prof. Sylwię Burnicką-Kalischewską nagrodą Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP (z siedzibą w Warszawie) za najlepsze wykonanie utworów kompozytorów polskich podczas tego Festiwalu i przekazał laureatce symboliczny czek SAWP, opiewający na kwotę 1000 euro. Artystka zadeklarowała przekazanie nagrody w całości na rzecz osób poszkodowanych w tragicznym wypadku w pracowni wklęsłodruku w Akademii Sztuki w Szczecinie w dniu 25 czerwca.

Laudacja, którą odczytała dr Anna Koprowicz, uwzględniała także zasługi laureatki w propagowaniu polskiej kultury poza granicami kraju. Oto fragment laudacji:

„Jury [...], po wysłuchaniu koncertów realizowanych w roku 2023, postanowiło jednogłośnie przyznać nagrodę Grand Prix Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych – SAWP Pani Profesor Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej. Jurorzy przydzielili to wyróżnienie cenionej wokalistce za najlepsze wykonanie utworów polskich Twórców prezentowanych podczas „Koncertów Grünebergowskich”, które realizowano w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Jury jest usatysfakcjonowane także tym, iż mogło w imieniu SAWP przyznać Nagrodę Artystce, która od wielu lat promuje na świecie dzieła polskich Mistrzów, podobnie jak Jej studenci zdobywający czołowe lokaty na prestiżowych konkursach muzycznych m.in. w Austrii, Estonii, Finlandii, Holandii, Korei Południowej, Meksyku, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i Ukrainie.
W lutym i marcu tego roku szerokim echem w międzynarodowych mediach odbiły się relacje z kenijskich recitali sopranistki i warsztatów mistrzowskich z polską muzyką prowadzonych przez Nią dla studentów University of Nairobi.
Możliwość słuchania koncertu z udziałem Profesor Burnickiej-Kalischewskiej – artystki, oklaskiwanej na najważniejszych scenach muzycznych świata, była dla uczestników imprezy ogromnym przeżyciem i zaszczytem".

Pośród wykonawców tego uroczystego koncertu znaleźli się: sopranistka dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, organista prof. Bogdan Narloch (Grüneberga), jak również Chór Męski „Słowiki 60" im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją prof. Ryszarda Handkego. Na koncercie obecni byli Metropolita Szczecińsko-Kamieński Arcybiskup Andrzej Dzięga oraz Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Grünebergowskiego, którego celem jest ochrona zabytkowych organów słynnych organmistrzów z Pomorza, Grünebergów, jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw z Janem Koprowiczem - inicjatorem przedsięwzięcia - jako prezesem.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media© All rights reserved. POLMIC
Do góry