Skip to main content

„Prawdziwe Święto Marimby!": relacja z X International Katarzyna Myćka Marimba Academy

X International Katarzyna Myćka Marimba AcademyW dniach 14-23 lipca 2023 w Gdańsku, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, odbyła się Akademia Marimby Katarzyny Myćki (International Katarzyna Myćka Marimba Academy - IKMMA). Była to jubileuszowa, 10. edycja. Akademia Marimby jest organizowana co 2 lata w różnych krajach (Polska, Niemcy, Luksemburg, USA). Podczas 9. edycji wspomnianego wydarzenia (2019) miałam przyjemność być na dwóch koncertach IKMMA w Gdańsku. Już wtedy zaciekawił mnie ten projekt, a w szczególności jego międzynarodowy charakter scalający uczestników z całego świata. W bieżącym roku (2023) brałam udział w całym wydarzeniu, jako uczestniczka. 10. IKMMA zrobiła na mnie wielkie wrażenie, także pod względem organizacyjnym.

Każdy uczestnik mógł się czuć zaopiekowany już od przyjazdu do Gdańska. Otrzymaliśmy informacje, jak dotrzeć do uczelni jadąc pociągiem lub podróżując samolotem (dot. większości uczestników). Po rozpoczęciu wydarzenia otrzymywaliśmy dokładne informacje na każdy dzień: plany prób zespołów kameralnych, indywidualnych lekcji i koncertów. Dzięki kodowi QR, umieszczonemu na identyfikatorach uczestników, można było w każdej chwili sprawdzić ewentualne aktualizacje.

Uczestnicy tegorocznej edycji przybyli z 15 krajów. Zaskoczeniem była dla mnie bardzo duża ilość osób z Ameryki Łacińskiej - podczas trwania wydarzenia język angielski przeplatał się w głównej mierze z hiszpańskim. Również wykładowcy IKMMA 2023 (Katarzyna Myćka, Beverley Johnston, Brian Zator, Pedro Carneiro, Grzegorz Jurczyk, Juan Davied Forero Caviedes, Israel Moreno, Paul Mootz, Conrado Moya, Hermann Schwander, Filip Merčep, Virginia Alcarria, Pablo Mor Lillo) pochodzili z różnych stron świata (Kanada, Kolumbia, Portugalia, Meksyk, Luksemburg, Polska, Niemcy, USA, Hiszpania, Chorwacja).

Akademia Muzyczna w Gdańsku przedstawiła się jako nowoczesny i profesjonalny gospodarz. Dzięki jej gościnności przez ponad tydzień z okien czerwonego budynku płynęła tylko muzyka marimbowa. Każda sala oddana do dyspozycji IKMMA była oznakowana specjalnym folderem, na tablicy obok biura organizacyjnego wydarzenia widniała rozpiska gdzie można znaleźć jaki instrument. Na okoliczność Akademii Marimby zostało sprowadzonych wiele marimb różnych firm (Marimba One, Yamaha, Adams, Bergerlaut, Thomann, Mido), w takiej liczbie, aby każdy uczestnik mógł ćwiczyć na preferowanym przez siebie modelu, przygotowując się do zajęć z wykładowcami. Na drzwiach sal, w których odbywały się zajęcia, codziennie aktualizowana była lista studentów w kolejności ich lekcji, wraz z repertuarem, nad którym pracowali.

Dla większości studentów aktywne przygotowanie rozpoczęło się na długo przed przyjazdem do Gdańska. Już w momencie potwierdzenia zgłoszenia uczestnictwa i otrzymania nut utworów kameralnych, które należało przygotować przed IKMMA.

Każdy z nas (uczestników) miał codziennie lekcje (indywidualne/zespołowe), czas na ćwiczenie solowe oraz w składach kameralnych, a dni kończyły się koncertem wypełnionym muzyką marimbową, który zawsze był ciekawym i niezapomnianym doświadczeniem. Jeden z nich był poświęcony muzyce meksykańskiej i wykonywany na tradycyjnej meksykańskiej marimbie! Dzięki temu mieliśmy możliwość obcować z instrumentem i jego korzeniami. Tego wieczoru odbyła się zbiórka datków na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

Połączenia naszej pasji z wsparciem osób potrzebujących uważam za wspaniałą i cenną inicjatywę! Międzynarodowa Akademia Marimby Katarzyny Myćki to nie tylko muzyka, choć tej było najwięcej, to również spotkania z nowymi, ciekawymi ludźmi. Mimo, że pochodziliśmy z różnych stron świata i wiele nas różniło, to stając przy jednym instrumencie łączyła nas pasja i zaangażowanie, a płynącą z nich radość dzieliliśmy z innymi.

IKMMA to również czas inspiracji, nawiązywania nowych znajomości, a w konsekwencji także planowanie nowych projektów. Nie był to czas jedynie perkusistów. Był to również czas dla kompozytorów, którzy mogli usłyszeć swoje utwory i być może zainspirować się to napisania kolejnych. W czasie IKMMA podczas wieczornych koncertów odbyło się wiele prawykonań utworów autorstwa kompozytorów zaprzyjaźnionych z Akademią Marimby (Paweł Dyyak, Arkadiusz Kątny, Julie Spencer, Anna Ignatowicz - Glińska, Rüdiger Pawassar, Ney Rosauro). W czasie tegorocznej edycji mogliśmy wysłuchać również utworów łączących brzmienie marimby i harfy autorstwa Anny Ignatowicz-Glińskiej oraz aranżacji Łukasza Maciejewskiego.

W świecie pełnym niepokojów, potrafiliśmy wzbić się ponad podziały, gdzie nie było miejsca na rywalizację, ale na współtworzenie, a zamiast „ja” pojawiało się „my”.

International Katarzyna Myćka Marimba Academy to prawdziwe Święto Marimby.

Dziękuję Katarzynie Myćce za pomysł, zaangażowanie, i pomimo zmęczenia, za uśmiech.

Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję!

Aleksandra Krasowska

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media© All rights reserved. POLMIC
Do góry