Skip to main content

Znamy laureata nagrody Przewodniczącego Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka"

Po raz 23. została przyznana nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka". Statuetkę w tym roku z rąk arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odebrał profesor Julian Gembalski „za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce". Wręczenie nagrody odbyło się podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry" w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Wirtuoz organów, nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Julian Gembalski znany jest z wielu dokonań. Między innymi założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów: Muzeum Organów Śląskich. Jest autorem koncepcji organów zbudowanych dla NOSPR w 2022. Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.

Organista we współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii „Sound of Silesian Organs", na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.

Profesor Gembalski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń takich jak „Orfeusz" na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrody im. Karola Miarki. Profesor otrzymał od Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej informacji można znaleźć na www.kapitula.org 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media© All rights reserved. POLMIC
Do góry