Polmic - FB

news

Koncert z okazji 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Koncert z okazji 71. rocznicy Powstania WarszawskiegoPoetycka opowieść o losach Polaków podczas II Wojny Światowej oprawiona muzyką z jednego z najsłynniejszych seriali historycznych Telewizji Polskiej ostatnich lat - Czas Honoru. 31 lipca 2015 roku – w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Stołeczna Estrada zaprasza na wielkie muzyczne widowisko, które jest hołdem dla bohaterów tamtych dni.

Udajmy się na szlak bojowy wyjątkowego oddziału młodych ludzi z rozmaitych warszawskich środowisk, którzy opowiedzą o odwadze i sile honoru słowami z poematów i wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, czy Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Pomysłodawcą projektu jest Bartosz Chajdecki, polski kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Za muzykę do serialu Czas Honoru otrzymał nominację do nagrody IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej). Wydarzenie realizowane jest z udziałem Orkiestry Symfonicznej ArtBel Enesemble, Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” oraz Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Orkiestrze oraz chórowi towarzyszyć będą odtwórcy głównych ról: Antoni Pawlicki i Olga Bołądź oraz soliści Katarzyna Sawczuk, Paulina Walendziak, Anna Witczak, Krzysztof Iwaneczko. Całością zadyryguje Alan Urbanek. Kierownictwo artystyczne Halina Jarczyk.

Read more: Koncert z okazji 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Aneks do Raportu o Andrzeju Panufniku

Instytut Muzyki i Tańca Instytut Muzyki i Tańca udostępnił na swojej stronie internetowej Aneks do Raportu o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w Polsce i na świecie autorstwa Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej.

Raport pomyślany jest jako uzupełnienie danych zawartych w Raporcie o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w latach 1991–2013 i ma na celu wykazanie, jak rok jubileuszowy wpłynął na obecność utworów kompozytora w życiu muzycznym Polski i świata. Publikacja podzielona jest na sekcje analogicznie do raportu obejmującego poprzednie lata. Zachowanie tego samego podziału pozwala w prosty sposób dokonać porównań w kolejnych działach dotyczących promocji i obecności utworów Andrzeja Panufnika w życiu muzycznym, refleksji naukowej oraz innych wydarzeniach czy inicjatywach związanych z postacią i twórczością kompozytora.

Dane dotyczące wszystkich analizowanych wykonań utworów Andrzeja Panufnika (również większości kompozycji kameralnych) pochodzą przede wszystkim od jego wydawcy – londyńskiego Boosey & Hawkes. Częściowo uzupełniają je informacje od polskiego ZAiKSu, jak również od rodziny kompozytora, w szczególności jego żony Lady Camilli Panufnik, która aktywnie uczestniczyła w większości jubileuszowych koncertów i wydarzeń.

Do Raportu dołączone zostały aneksy, w których podano szczegółowy wykaz wykonań utworów orkiestrowych oraz kameralnych Andrzeja Panufnika na świecie, z uwzględnieniem podziału na Polskę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i inne kraje świata.

100. rocznica urodzin Sir Andrzeja Panufnika (1914-1991) obchodzona była w 2014 roku pod auspicjami UNESCO.

Aneks do Raportu o obecności muzyki Andrzeja Panufnika w Polsce i na świecie w formacie PDF dostępny jest do pobrania na stronie www.imit.org.pl w zakładce materiały.

„Jeszcze polska muzyka...” w Krakowie

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Jacek KaspszykKoncert fletowy Krzysztofa Pendereckiego, prezentowana po raz pierwszy w Krakowie IV Symfonia Mieczysława Weinberga, a także Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego – 23 lipca 2015 roku Orkiestra Akademii Beethovenowskiej zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Jeszcze polska muzyka...”

Prezentacja najbardziej wartościowych, choć niejednokrotnie zapomnianych utworów polskiej muzyki symfonicznej, w zderzeniu z arcydziełami muzyki europejskiej – to idee programu „Jeszcze polska muzyka...”, którego celem jest zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego jako wyznacznika kształtowania tożsamości narodowej. W programie krakowskiego koncertu znajdzie się uwertura/fantazja Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego, Koncert fletowy Krzysztofa Pendereckiego, a także krakowskie prawykonanie IV Symfonii a-moll op. 61 Mieczysława Weinberga.

- Muzyka Weinberga stała się ostatnio niezwykle popularna, wręcz modna. Trudno się temu dziwić, gdyż na tle współczesnej twórczości kompozytorskiej okazuje się niezwykle przystępna. Jego utwory są wyjątkowo melodyjne, stosunkowo zwięzłe, proporcjonalne i świetnie napisane, przy tym nie rażą anachronizmem, choć stylistycznie nie wychodzą poza ekspresywny neoklasycyzm, bliski muzyce Szostakowicza, za pośrednictwem której Weinberg przejął wiele elementów rosyjskiej tradycji symfonicznej – podkreśla muzykolog Maciej Negrey.

Solistą wieczoru będzie znakomity flecista Łukasz Długosz. Zespołem dyrygować będzie maestro Jacek Kaspszyk. Koncert odbędzie się 23 lipca 2015 roku o godz. 20:00 w Filharmonii Krakowskiej.

Zainaugurowany przed sześcioma laty cykl „Jeszcze polska muzyka...” to autorskie przedsięwzięcie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia. Projekt realizowany jest pod patronatem Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

XXXVIII Dni Muzyki Karola Szymanowskiego Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza do Zakopanego na 38. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, które potrwają od 25 lipca do 2 sierpnia 2015 roku.

Karol Szymanowski – największy polski kompozytor I połowy XX wieku, Kresowiak z Ukrainy zakochany w Tatrach i muzyce góralskiej, mieszkaniec Zakopanego w latach 1930-36. Mottem tegorocznego festiwalu jest cytat z wywiadu z kompozytorem z roku 1933: "... nieraz brak mi Ukrainy, jej słońca, jej dalekich przestrzeni, (...) kochałem jej dobroczynny klimat, jej bujność i słodycz. (...) Przepłynąłem ponad piękną Ukrainą a dobiłem do portu w Tatrach."

W programie festiwalu znajdą się zatem wątki ukraińskie i góralskie. Zabrzmi muzyka góralska, którą tak zachwycił się Karol Szymanowski, w wykonaniu zespołów kultywujących tradycje (młodzieżowy zespół „Zornica”, kapela dud podhalańskich), pieśni ukraińskie, które Szymanowski słyszał w Tymoszówce w czasach dzieciństwa prezentowane wraz z fragmentami obrzędów ludowych oraz muzyka klasyczna w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych.

9 koncertów festiwalowych odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią Zakopanego, stanowiąc dodatkową atrakcję dla słuchaczy. Będą to: Willa Atma, Willa Koliba, Willa Oksza, Jutrzenka, Galeria Orskiego, Teatr im. Witkacego, Kościół pw. Św. Krzyża. Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni goście zagraniczni: z Ukrainy - zespół folklorystyczny „Młyneczek” i Aleksander Polaczok, dyrektor Muzeum im. K. Szymanowskiego w Kirowogradzie, z Kanady – pianista polskiego pochodzenia Mikołaj Warszyński, z Czech – Sedlaček Quartet – laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2014), z Włoch – dyrygent Massimiliano Caldi, który poprowadzi koncert finałowy festiwalu. Udział wezmą także znakomici artyści polscy m.in.: zespół Trebunie-Tutki, flecista Łukasz Długosz, klarnecista Roman Widaszek, orkiestra kameralna Sinfonietta Cracovia.

W ramach festiwalu odbędą się dwa prawykonania: Kwartetu skrzypcowego Mater Dei Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz Trio Concerto na klarnet, róg , fortepian i smyczki Mikołaja Góreckiego.

Read more: Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Muzyczny szlak na Żuławach

Muzyka polska na Żuławach po raz drugiW dniach 17-22 lipca 2015 roku odbędzie się II edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Elbląska Orkiestra Kameralna. Ideą przewodnią Festiwalu jest prezentacja miejsc związanych z turystycznym szlakiem gotyckich kościołów na Żuławach w swoistym dialogu z muzyką polską. Kameraliści pod dyrekcją Maestro Marka Mosia zagrają koncerty z udziałem znakomitych solistów: Iwony Sobotki (sopran) oraz Szymona Komasy(baryton).

Artyści zaprezentują publiczności cenione dzieła polskich twórców. Wśród nich nie zabraknie muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, która kojarzy się głównie z pięknym brzmieniem fortepianu. Ciekawym doświadczeniem będzie zatem prezentacja utworów naszego mistrza w opracowaniu na orkiestrę smyczkową - Etiudy C-dur czy Preludium e-moll oraz pieśni Życzenie, Czary, Smutna rzeka i Narzeczony w wersji z solistami i orkiestrą. Muzycy wykonają utwory Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej, który często sięgał do chlubnych momentów historii, aby podtrzymać rodaków na duchu. Na festiwalu usłyszymy pieśni, m.in.: Nakaż niech ożywcze słonko oraz fragmenty opery Halka, pierwszego i najbardziej znanego scenicznego utworu Moniuszki. W programie festiwalu znajdą się również kompozycje Karola Szymanowskiego, zaliczanego do grona największych twórców europejskich XX wieku. Usłyszymy niezwykle melodyjne i liryczne Pieśni kurpiowskie, np.: Uwoz, mamo czy Lecioły zórazie. Są niezrównanym fenomenem, a w muzyce niełatwo jest znaleźć podobne do nich dzieła. Pojawią się również fragmenty baletu-pantomimy Harnasie przeniknięte energią podhalańskich „nut”. Artyści zaprezentują publiczności wybrane utwory Mieczysława Karłowicza - najwybitniejszego polskiego symfonika. Podczas festiwalowych koncertów zabrzmi lekka i mistrzowsko opracowana Serenada na orkiestrę smyczkową, pierwszy orkiestrowy utwór kompozytora, a także niezwykle emocjonalne pieśni np. Pamiętam, ciche, jasne, złote dnie – pełna uczuć pieśń, napisana do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Na spokojnym, ciemnym morzu oraz Śpi w blaskach nocy. Muzykę współczesną reprezentować będzie twórczość Tadeusza Bairda – artysty, który obficie czerpie z tradycji muzycznej innych epok. W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje fragmenty jego suity Colas Breugnon, odwołującej się do czasów baroku, oraz Sonety miłosne.

Read more: Muzyczny szlak na Żuławach

Letnie koncerty Baltic Neopolis Festival

Baltic Neopolis Festival 2015Baltic Neopolis Festival to cykl letnich koncertów muzyki kameralnej organizowanych przez szczecińską Baltic Neopolis Orchestra w regionie zachodniopomorskim z udziałem międzynarodowych artystów. W dniach 9 lipca - 24 sierpnia 2015 roku w ramach festiwalu odbędą się koncerty m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Darłowie, Gryficach, Drawnie czy Świdwinie.

Koncertom Baltic Neopolis Orchestra towarzyszyć będą tacy znakomici goście, jak bułgarski geniusz skrzypiec Vasko Vassilev, znakomity japoński pianista z gatunku Woogie Boogie Keito Saito czy wybitny węgierski skrzypek Sándor Jávorkai. Koncerty będą miały lekką, wakacyjną formułę, więc poza wysokimi walorami artystycznymi, łatwo będzie można dostrzec także te rozrywkowe.

Festiwal Baltic Neopolis Orchestra ma swoją genezę w realizowanym do tej pory z wielkim powodzeniem projekcie „Program Regionalny - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”, który zakłada przeprowadzanie koncertów w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i dzięki temu stały się znacznie atrakcyjniejsze dla mieszkańców i turystów. Wszystkie miejsca koncertów Festiwalu skorzystały z takiego dofinansowania.

Na wszystkie koncerty, poza koncertem w Kołobrzegu, obowiązuje wstęp wolny.

ZOBACZ: program Festiwalu

Konkurs Śmietany - Główna nagroda dla Polaka

Laureaci Konkursu im. ŚmietanyPochodzący z Wadowic, a na stałe mieszkający w Krakowie 24-letni gitarzysta Szymon Mika zwyciężył w pierwszej edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. W gronie nagrodzonych są również Francuz, Węgier oraz muzyk z Izraela.

- Cieszymy się, że ta znakomita impreza jazzowa narodziła się właśnie w naszym mieście, w ramach świętującego jubileusz 20-lecia Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami. Dzięki tym międzynarodowym wydarzeniom możemy powiedzieć, że Kraków jest europejską stolicą jazzu – podkreślała podczas finałowej gali Konkursu Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa do spraw kultury i promocji.

Konkurs poświęcony pamięci zmarłego przed dwoma laty krakowskiego gitarzysty Jarka Śmietany rozpoczął się 1 lipca 2015 roku. Zgłosiło się doń 54 gitarzystów z 21 krajów świata. Do odbywających się w Krakowie przesłuchań zakwalifikowanych zostało 14 artystów z Polski, Francji, USA, Izraela, Węgier, Włoch, Niemiec i Japonii.

Po trzech dniach przesłuchań jury w składzie John Abercrombie, Mike Stern, Ed Cherry, Marek Napiórkowski, Karol Ferfecki, Wojciech Karolak oraz Witold Wnuk postanowiło przyznać I nagrodę 24-letniemu gitarzyście Szymonowi Mice. Młody artysta znany jest już fanom jazzu, na swym koncie ma bowiem sporą ilość znaczących nagród, m.in. Grand Prix Indywidualność Jazzowa 2012 roku na festiwalu „Jazz nad Odrą”, pierwsze miejsce na konkursie Young Best Jazz czy Nagrodę Specjalną na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2015. Główną nagrodę Konkursu im. Jarka Śmietany – 10.000 USD - odebrał w sobotni wieczór, 4 lipca 2015 roku, podczas galowego koncertu w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Read more: Konkurs Śmietany - Główna nagroda dla Polaka

Chór z Singapuru zwycięzcą Konkursu im. Mikołaja Kopernika

Raffles Singers z Singapuru 30 czerwca 2015 roku zakończył się III Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra”. GRAND PRIX (w wysokości 2000 EUR) otrzymał Chór Raffles Singers z Singapuru (na zdjęciu) pod dyrekcją Toh Ban Sheng.

Nagrodę Specjalną dla najlepszego dyrygenta, ufundowaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, odebrała Beata Śnieg - dyrygent Chóru Sceny Muzycznej Gdańsk.

Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika jest platformą służącą integracji środowisk chóralnych. Nazwa Festiwalu nawiązuje do dzieła oraz osoby Mikołaja Kopernika i tym samym wpisuje się w kulturalny krajobraz Torunia. W trzeciej edycji wzięły udział chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki i Singapuru. Przez pięć festiwalowych dni można było śledzić zmagania konkursowe o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika oraz wziąć udział w dziewięciu koncertach.

ZOBACZ: Relacja z ceremonii wręczenia nagród – na profilu FB Festiwalu

Kilar – Moniuszko – Penderecki: już w lipcu Festiwal Muzyki Polskiej

11. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej 20158 lipca 2015 roku rusza 11. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej, podczas której będzie można usłyszeć zarówno muzykę dawną, jak i dzieła Chopina, Moniuszki, a także znakomitych kompozytorów współczesnych – Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego, a wszystko w wykonaniu wybitnych solistów i zespołów z Polski i zagranicy.

Festiwal zainauguruje Halka Stanisława Moniuszki – wydarzenie bezprecedensowe na muzycznej mapie Krakowa. 8 lipca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się pierwsze krakowskie powojenne wykonanie Halki w wersji wileńskiej. Zachowana zostanie idea pierwowzoru – utwór będzie wykonany estradowo. Zaśpiewają renomowani soliści krajowi i zagraniczni, a na instrumentach historycznych, pod batutą Jana Tomasza Adamusa, zagra Capella Cracoviensis, co nada wydarzeniu szczególnego kolorytu i rysu autentyczności.

Kolejnego dnia, 9 lipca Festiwal przeniesie publiczność w czasy średniowieczne. Żeński zespół wokalny Ensemble Peregrina, kierowany przez śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, odmaluje muzycznie dzieje za panowania Bolesława I Chrobrego. Koncert składać się będzie z utworów wokalnych: hymnów, pieśni i sekwencji pochodzących z przekazów źródłowych i traktatów, przeplatanych dziełami instrumentalnymi. Całości nada wyrazu pełen polotu styl interpretatorski zespołu, który zwykle zamienia koncert we wspaniałe widowisko muzyczne, atrakcyjne artystycznie i zaskakująco aktualne dla współczesnego widza.

Festiwal Muzyki Polskiej to nie tylko kompozycje szerzej znane, zapisane trwale w kanonie literatury muzycznej. Prezentując muzykę gruntu rodzimego, ukazuje bieżące trendy i kierunki w sztuce dźwięku. Tak też jest przewidziany koncert Sinfonietty Cracovii, z którą w rolach solistów wystąpią czołowi artyści propagujący muzykę współczesną – wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz. Muzycy zaprezentują kompozycje Marcela Chyrzyńskiego (Ukiyo-e), Mikołaja Majkusiaka (Rhythm Games), Dariusza Przybylskiego (Red, Yellow, Red. Hommage à Mark Rothko) oraz uwielbiany przez publiczność poemat symfoniczny Orawa Wojciecha Kilara. Całość poprowadzi wybitny dyrygent młodego pokolenia – Bassem Akiki.

Read more: Kilar – Moniuszko – Penderecki: już w lipcu Festiwal Muzyki Polskiej