Polmic - FB

news

Niemy protest Filharmoników Krakowskich pod Urzędem Województwa Małopolskiego

Niemy protest Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Krakowskiej pod Urzędem Województwa MałopolskiegoNiemy protest Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Krakowskiej pod Urzędem Województwa Małopolskiego w Krakowie miał miejsce 30 kwietnia 2015 roku między godz. 12.30 -14.00.

Dzień wcześniej Zakładowa Organizacja w Filharmonii Krakowskiej wystosowała do mediów i społeczeństwa List otwarty, w którym przedstawia dramatyczną sytuację skonfliktowanych z dyrekcją muzyków i wyjaśnia decyzję o podjęciu manifestacji. W środę poproszona przez nich o negocjacje radna wojewódzka Jadwiga Emilewicz alarmowała, że niepodjęcie natychmiastowych działań przez zarząd województwa doprowadzi do całkowitej zapaści całej placówki.

PRZECZYTAJ: List otwarty – plik PDF

Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debata

Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debataOśrodek dialogu i analiz THINKTANK oraz Orange Polska zapraszają na debatę pt. Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości, która odbędzie się 15 maja 2015 roku w godz. 10:00 – 12:00 w Miasteczku Orange (Al. Jerozolimskie 160) w Warszawie.

Muzyka od zawsze rozwijała się korzystając z nowych technologii. Rewolucja ta znacznie przyspieszyła w ostatnich latach. Powszechny dostęp do plików muzycznych przez aplikacje oraz łatwość kreacji muzyki zmienia modele biznesowe i społeczne związane z branżą muzyczną.

Uczestnicy spotkania porozmawiają m.in. o tym do czego prowadzi bliska współpraca muzyki i technologii oraz jak aplikacje i nowe rozwiązania zmieniają biznes muzyczny. W debacie udział potwierdzili m.in. Piotr Kabaj (prezes zarządu, Warner Music Poland), Piotr Metz (dziennikarz muzyczny), dr hab. Mirosław Pęczak (kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski) i Marek Włodarczyk (członek zarządu, Independent Digital).

Rejestracja wyłącznie poprzez stronę: http://mttp.pl/rejestracja/miasteczko-mysli

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Miasteczko Myśli – projektu Orange Polska.

Read more: Nowe dźwięki, Nowe trendy, Nowe możliwości - debata

Konkurs muzyczny „DocFilmMusic” – lista filmów

Konkurs muzyczny „DocFilmMusic” – lista filmówZnane są tytuły filmów, które zakwalifikowały się do konkursu muzycznego „DocFilmMusic”, organizowanego w ramach 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (31 maja – 7 czerwca 2015). Projekcje konkursu muzycznego będą miały miejsce w Krakowie oraz w Warszawie (kino Rejs).

Dwie poprzednie edycje Konkursu udowodniły już, że dokument muzyczny to gatunek tak różnorodny i wielowymiarowy, jak różnorodna i wielowymiarowa może być muzyka z różnych zakątków świata i jak skomplikowane losy bohaterów. Filmy muzyczne tegorocznej edycji to zestawienie muzyki poważnej i popularnej, portretów intymnych i zbiorowych, polityki i buntu.

W niezwykłym dokumencie Erbarme Dich – historie pasyjne holenderski reżyser Ramón Gielingo głównym bohaterem czyni Pasję według świętego Mateusza Bacha i opowiada o sile odziaływania tego utworu na ludzi z różnych warstw społecznych. Rozmaite interpretacje artystyczne mieszają się z niezwykle poruszającymi opowieściami o kluczowej roli, jaką utwór odegrał w życiu wielu osób.

Read more: Konkurs muzyczny „DocFilmMusic” – lista filmów

Międzynarodowy Dzień Tańca 2015: Przesłanie Israela Galvána

Międzynarodowy Dzień Tańca 2015Jak poinformował Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI), autorem przesłania z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Tańca obchodzonego 29 kwietnia został Israel Galván, hiszpański tancerz i choreograf, który dokonał nowatorskiej zmiany formuły prezentacji tańca flamenco. Artysta na stałe współpracuje z Théâtre de la Ville Paris i Mercat de les Flors Barcelona.

Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowiony został w 1982 roku i przypada w dzień urodzin ojca nowoczesnego baletu Jean-Georges’a Noverre’a, 29 kwietnia. W dniu tym na całym świecie świętowany jest taniec, który w swojej uniwersalności wykracza poza wszelkie bariery polityczne, kulturowe i etniczne.

We współpracy z Akademią Teatralną w Szanghaju, Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) organizuje 29 kwietnia 2015 roku galę, podczas której odczytane zostanie orędzie Israela Galvána w języku angielskim i chińskim, odbędą się pokazy tańca w wykonaniu artystów z Francji, Hiszpanii i Chin, a na koniec wydany zostanie bankiet dla środowiska tanecznego Szanghaju oraz zaproszonych gości. 30 kwietnia odbędzie się konferencja na temat współpracy międzynarodowej z udziałem ekspertów z Francji, Hiszpanii, Cypru i Chin.

Międzynarodowy Instytut Teatralny co roku zaprasza wybitnego choreografa lub tancerza o przygotowanie przesłania z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Jego słowa są tłumaczone na ponad 20 języków i publikowane przez instytucje należące do sieci ITI (ponad 70 ośrodków ITI i liczni partnerzy instytutu) oraz organizacje tańca na całym świecie.

więcej: Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca 2015 - broszura - plik PDF (jęz. ang.)

PRZECZYTAJ: Przesłanie Israela GalvánaMiędzynarodowy Dzień Tańca 2015: Przesłanie Israela Galvána

Wrocław światową stolicą gitary

Wrocław światową stolicą gitary Światowej sławy reżyser i muzyk Emir Kusturica, słynny skrzypek Nigel Kennedy, legenda hard rocka - Nazareth, Królowie Gitary z The Gipsy Kings Family, a także absolutna czołówka polskiej sceny rockowej oraz... ponad 7 tysięcy grających razem gitarzystów! Między 1 a 3 maja 2015 roku Wrocław stanie się najgłośniejszym miastem w Polsce.

1 maja, jak co roku, tysiące gitarzystów spotyka się we Wrocławiu, by kolejny raz podjąć próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, który stał się już wizytówką Wrocławia w całej Europie. Gitarowy Rekord Guinnessa pobijany będzie już po raz trzynasty, ale najwyższe światowe wyniki od lat należą do Wrocławia. Rok temu znów się udało i na wrocławskim Rynku wspólnie zagrały 7344 gitary! Największą gitarową orkiestrę na świecie poprowadzi pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński. Wyjątkowo w tym roku Gitarowy Rekord Guinnessa nie odbędzie się na wrocławskim rynku, ale na urokliwych terenach Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; w otoczeniu wody i zieleni, z widokiem na największą i najpiękniejszą w Polsce fontannę multimedialną.

W Koncercie Gwiazd zagrają Nigel Kennedy w programie Hendrix Project, legendarny The Nazareth oraz zespół IRA. Całość zakończy otwarty koncert uwielbianych na całym świecie wirtuozów flamenco z The Gipsy Kings Family występujących jako Seven Kings oraz pierwszy w sezonie pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej.

2 i 3 maja w tej samej lokalizacji odbędzie się tradycyjna już rockowa 3-Majówka.

Wrocławska impreza rozpoczyna sezon plenerowych festiwali w Polsce. Co roku w długi majowy weekend w samym sercu Wrocławia występują najlepsze zespoły z czołówek ogólnopolskich list popularności, weterani scen rockowych, jak i nowe, wschodzące gwiazdy. Tegoroczny program prezentuje się imponująco - na dwóch scenach zagrają: Emir Kusturica & No Smoking Orchestra, Pidżama Porno, Kult, Illusion, Hey, Lao Che, Coma, Happysad, Luxtorpeda, Bokka, Łąki Łan, Natalia Przybysz, Xxanaxx, Fisz Emade Tworzywo, Mela Koteluk , Curly Heads, Domowe Melodie, Pink Freud Oraz Karolina Czarnecka.

Więcej informacji - na stronach: www.3-majowka.pl oraz www.heyjoe.pl

Transmisja online – na stronie: http://www.ajctv.pl/?page_id=1273

Znamy nazwiska 84 uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2015Znamy nazwiska 84 pianistów, którzy wezmą udział w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w październiku 2015 roku w Warszawie. Eliminacje do Konkursu (od 13 do 24 kwietnia) pierwszy raz w jego historii można było śledzić w Internecie oraz za pomocą aplikacji mobilnej, w każdym zakątku świata.

Najliczniejszą grupę artystów, zakwalifikowanych do Konkursu stanowią reprezentanci Chin i Polski - po 15 osób. Ponadto w Konkursie wystąpi 12 pianistów z Japonii, 9 z Korei, 7 z Rosji, 5 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, w składzie: Ludmil Angelov, Akiko Ebi, Adam Harasiewicz, Yves Henry, Andrzej Jasiński, Ivan Klánský, Anna Malikova, Alberto Nosè, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka,Marta Sosińska, Wojciech Świtała oraz Dina Yoffe, przesłuchało 152 kandydatów z całego świata. Zgodnie z regulaminem pianiści zaprezentowali około 30-minutowy program, złożony z wyboru spośród: etiud, mazurków, nokturnów, scherz, ballad, fantazji i barkaroli.

Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji (zgodnie z paragrafem III/2 Regulaminu Konkursu) zapewniło sobie 7 pianistów: Dinara Klinton (Ukraina) – laureatka II nagrody Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2013 roku, Nozomi Nakagiri (Japonia) – laureatka II nagrody Konkursu w Hamamatsu w 2012 roku, laureaci odpowiednio Amerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Miami 2015: Rachel Naomi Kudo (Stany Zjednoczone) – II miejsce oraz Eric Lu (Stany Zjednoczone) – I miejsce, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015: Andrzej Wierciński (I nagroda), Łukasz Krupiński (II nagroda ex aequo) i Krzysztof Książek (II nagroda ex aequo).

XVII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 1 października 2015 roku nadzwyczajnym koncertem z udziałem Marthy Argerich. Konkursowe zmagania w 4 etapach potrwają do 20 października.

Dzięki transmisji online wszystkie przesłuchania Eliminacji można było śledzić w Internecie, za pośrednictwem strony Konkursu (www.chopincompetition2015.com), aplikacji mobilnej na iOS i Android oraz poprzez kanał Youtube (youtube.com/chopin2015).
 

ZOBACZ: lista nazwiskZnamy nazwiska 84 uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego

XXII Bydgoski Festiwal Operowy

XXII Bydgoski Festiwal Operowy 2015XXII Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 10 maja 2015 roku. To impreza o międzynarodowej renomie i największe tego typu wydarzenie w Polsce, będące przeglądem najciekawszych realizacji krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych.

Festiwal zainauguruje premiera legendy dramatycznej Potępienie Fausta Hectora Berlioza w reżyserii Macieja Prusa, przygotowana przez gospodarzy – zespół Opery Nova w Bydgoszczy. W kolejnych dniach obejrzymy i wysłuchamy spektakle: Opery Krakowskiej - Miłość do trzech pomarańczy Siergieja Prokofiewa w reżyserii Michała Znanieckiego (28 kwietnia), Teatru Wielkiego w Poznaniu – fantastyczną operę komiczną Cyberiada Krzysztofa Meyera w reżyserii i choreografii Rana Arthura Brauna (30 kwietnia), Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie – balet Don Kichot Leona AloisiusaLudwiga Minkusa do libretta i w choreografii Mariusa Petipy (3 maja), Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie – operę Otello Giuseppe Verdiego (6 maja), czy Państwowej Opery w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji – operę Krutniawa Eugena Suchoňa (8 maja). Festiwal zakończą dwa przedstawienia baletowe chińskiego Teatru Baletowego Suzhou, przygotowane na podstawie muzyki do opery Carmen Georgesa Bizeta i Rodiona Szczedrina (9 i 10 maja).

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.opera.bydgoszcz.pl

Jubileuszowy Festiwal "Gaude Mater"

Gaude Mater 2015 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 8 maja 2015 roku.

W 2015 roku Festiwal świętuje swoje 25-lecie. W ciągu ćwierćwiecza wypracował oryginalną formułę ukierunkowaną na promocję muzyki sakralnej i dialog międzykulturowy. Tegoroczna edycja podsumuje i ugruntuje dotychczasowe działania, pokazując różne odsłony muzycznego „sacrum” – od chorału gregoriańskiego i motetów Palestriny po jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.

Na program festiwalu złożą się koncerty najlepszych wykonawców poprzednich edycji imprezy. Melomanów z pewnością ucieszy ponowny występ niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla, izraelskiej sopranistki Talii Or, zespołów - The King’s Singers i Morphing Chamber Ochestra z Wiednia czy też wirtuoza gitary flamenco Paco Penii. Festiwal gościć będzie również wykonawców polskich – zdobywcę GRAMMY Włodka Pawlika, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Orkiestrę Historyczną OH! Współgospodarzem koncertu finałowego będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Częstochowskiej.

Wydarzeniem 25. Festiwalu będzie Koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta, otwierający festiwal – z udziałem kompozytora. Ponadto podczas liturgicznej inauguracji odbędzie się prawykonanie Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto Aldony Nawrockiej, a na zakończenie festiwalu zabrzmi prezenowana po raz pierwszy w Polsce III Symfonia "Symphony of Angels" Pawła Łukaszewskiego. Organizatorzy zapraszają także na koncert muzyki XXI wieku i wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” (3 maja w Częstochowie), koncerty pt. Młodzi twórcy i ich mistrzowie (3 maja w Bydgoszczy i 8 maja w Poznaniu) oraz koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku (30 maja w Kolonii).

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Częstochowie i 7 innych miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu i niemieckiej Kolonii.

ZOBACZ: program Festiwalu

Fryderyki 2015 w kategoriach muzyki poważnej wręczone

porModern23 kwietnia 2015 roku zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Jako pierwsi statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach muzyki poważnej. Największym zwycięzcą okazał się sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN (na zdjęciu), który zdobył aż dwa Fryderyki.

Uroczystość, która odbyła się w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego otworzył występ sekstetu proMODERN – zespołu wokalnego specjalizującego się w muzyce współczesnej. Trzon grupy tworzą soliści występujący na deskach teatrów w Polsce i na świecie, zdobywający prestiżowe nagrody oraz zapraszani do współpracy przez wiodące instytucje.

Zespół zdobył dwie statuetki za debiutancki album Where are you w kategoriach: Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Sekstet brał także udział w nagraniu płyty Musica Sacra V z muzyką Pawła Łukaszewskiego, który również otrzymał dwie nominacje do tegorocznych Fryderyków i zdobył nagrodę w kategorii Album roku muzyka kameralna.

Gospodarzami Uroczystości byli Piotr Polk i Andrzej Puczyński, przewodniczący ZPAV.

Read more: Fryderyki 2015 w kategoriach muzyki poważnej wręczone