Polmic - FB

news

XXII Bydgoski Festiwal Operowy

XXII Bydgoski Festiwal Operowy 2015XXII Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 10 maja 2015 roku. To impreza o międzynarodowej renomie i największe tego typu wydarzenie w Polsce, będące przeglądem najciekawszych realizacji krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych.

Festiwal zainauguruje premiera legendy dramatycznej Potępienie Fausta Hectora Berlioza w reżyserii Macieja Prusa, przygotowana przez gospodarzy – zespół Opery Nova w Bydgoszczy. W kolejnych dniach obejrzymy i wysłuchamy spektakle: Opery Krakowskiej - Miłość do trzech pomarańczy Siergieja Prokofiewa w reżyserii Michała Znanieckiego (28 kwietnia), Teatru Wielkiego w Poznaniu – fantastyczną operę komiczną Cyberiada Krzysztofa Meyera w reżyserii i choreografii Rana Arthura Brauna (30 kwietnia), Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie – balet Don Kichot Leona AloisiusaLudwiga Minkusa do libretta i w choreografii Mariusa Petipy (3 maja), Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie – operę Otello Giuseppe Verdiego (6 maja), czy Państwowej Opery w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji – operę Krutniawa Eugena Suchoňa (8 maja). Festiwal zakończą dwa przedstawienia baletowe chińskiego Teatru Baletowego Suzhou, przygotowane na podstawie muzyki do opery Carmen Georgesa Bizeta i Rodiona Szczedrina (9 i 10 maja).

Szczegółowy program Festiwalu - na stronie: www.opera.bydgoszcz.pl

Jubileuszowy Festiwal "Gaude Mater"

Gaude Mater 2015 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 8 maja 2015 roku.

W 2015 roku Festiwal świętuje swoje 25-lecie. W ciągu ćwierćwiecza wypracował oryginalną formułę ukierunkowaną na promocję muzyki sakralnej i dialog międzykulturowy. Tegoroczna edycja podsumuje i ugruntuje dotychczasowe działania, pokazując różne odsłony muzycznego „sacrum” – od chorału gregoriańskiego i motetów Palestriny po jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.

Na program festiwalu złożą się koncerty najlepszych wykonawców poprzednich edycji imprezy. Melomanów z pewnością ucieszy ponowny występ niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla, izraelskiej sopranistki Talii Or, zespołów - The King’s Singers i Morphing Chamber Ochestra z Wiednia czy też wirtuoza gitary flamenco Paco Penii. Festiwal gościć będzie również wykonawców polskich – zdobywcę GRAMMY Włodka Pawlika, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i Orkiestrę Historyczną OH! Współgospodarzem koncertu finałowego będzie Orkiestra i Chór Filharmonii Częstochowskiej.

Wydarzeniem 25. Festiwalu będzie Koncert z okazji 80. urodzin Arvo Pärta, otwierający festiwal – z udziałem kompozytora. Ponadto podczas liturgicznej inauguracji odbędzie się prawykonanie Missa pro Maria per soprano, basso, tromba, organo e coro misto Aldony Nawrockiej, a na zakończenie festiwalu zabrzmi prezenowana po raz pierwszy w Polsce III Symfonia "Symphony of Angels" Pawła Łukaszewskiego. Organizatorzy zapraszają także na koncert muzyki XXI wieku i wręczenie nagród w XI Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” (3 maja w Częstochowie), koncerty pt. Młodzi twórcy i ich mistrzowie (3 maja w Bydgoszczy i 8 maja w Poznaniu) oraz koncert muzyki chóralnej XX i XXI wieku (30 maja w Kolonii).

Festiwalowe koncerty odbywać się będą w Częstochowie i 7 innych miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu i niemieckiej Kolonii.

ZOBACZ: program Festiwalu

Fryderyki 2015 w kategoriach muzyki poważnej wręczone

porModern23 kwietnia 2015 roku zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Jako pierwsi statuetki odebrali artyści ubiegający się o nagrody w kategoriach muzyki poważnej. Największym zwycięzcą okazał się sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN (na zdjęciu), który zdobył aż dwa Fryderyki.

Uroczystość, która odbyła się w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego otworzył występ sekstetu proMODERN – zespołu wokalnego specjalizującego się w muzyce współczesnej. Trzon grupy tworzą soliści występujący na deskach teatrów w Polsce i na świecie, zdobywający prestiżowe nagrody oraz zapraszani do współpracy przez wiodące instytucje.

Zespół zdobył dwie statuetki za debiutancki album Where are you w kategoriach: Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Sekstet brał także udział w nagraniu płyty Musica Sacra V z muzyką Pawła Łukaszewskiego, który również otrzymał dwie nominacje do tegorocznych Fryderyków i zdobył nagrodę w kategorii Album roku muzyka kameralna.

Gospodarzami Uroczystości byli Piotr Polk i Andrzej Puczyński, przewodniczący ZPAV.

Read more: Fryderyki 2015 w kategoriach muzyki poważnej wręczone

Koncert i konferencja w 10. rocznicę śmierci Marian Sawy

Marian SawaKoncert w 10. rocznicę śmierci Mariana Sawytowarzyszący Konferencji naukowo-artystycznej pt. Pulchritudo multiplex est. Wokół twórczości Mariana Sawy, odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie utwory Mariana Sawy (na zdjęciu): Hommage à Karol Szymanowski na skrzypce i fortepian (prawykonanie), Burleska na skrzypce i fortepian (prawykonanie), 2 Pieśni na sopran i fortepian do słów T. Truszkowskiej (prawykonanie), 4 Mazurki na fortepian, Sekwens na organy, Fantazja „Święty Boże” na organy, Pater noster na chór żeński a cappella, Ojcze nasz na chór żeński a cappella, Dyptyk wiejski na chór mieszany a cappella, Legnicka rapsodia na głos solo, głos recytujący i chór mieszany a cappella do słów S. Srokowskiego, Tota Pulchra es, amica mea na chór mieszany a cappella, Tota Pulchra Maria na chór mieszany a cappella, Laudate Dominum – Alleluja na chór mieszany a cappella, Regina Coeli na chór mieszany i organy, Terra tremuit na chór mieszany i organy, Góroliki na orkiestrę smyczkową.

Wystąpią: Dorota Całek sopran, Jolanta Sosnowska skrzypce, Maria Gabryś, Marcin T. Łukaszewski, Urszula Świerczyńska fortepian, Maja Baczyńska, Jan Bokszczanin, Damian Skowroński, Marceli Koszarny organy, Zespoły wokalne Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca, Orkiestra Smyczkowa ZPSM im. F. Chopina w Warszawie, Aleksandra Włodarczyk, Katarzyna Karbownik, Jerzy Sawicki, Anna Witkowska dyrygenci.

Bezpłatne bilety wstępu.

ZOBACZ: program koncertu i konferencji

Wszystkie Mazurki Świata czyli wiosenny karnawał - w Warszawie

Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” 2015Od 21 do 26 kwietnia 2015 roku odbędzie się w Warszawie kolejny wiosenny karnawał - festiwal „Wszystkie Mazurki Świata”. Przed nami tydzień koncertów, całonocnych zabaw, warsztatów. Młodsi i starsi będą mogli nauczyć się tańczyć oberka, śpiewać mazurki, ćwiczyć grę na skrzypcach, harmonii i basach. Szykuje się bogata oferta dla dzieci – aż pięć imprez pod hasłem Małe Mazurki.

Festiwal, który już od pięciu lat promuje polską muzykę tradycyjną, w tym roku nosi tytuł „Mistrzowie i uczniowie”. Ta formuła przenosi nas w świat tradycji przekazu ustnego, kiedy wiedzę zdobywało się bezpośrednio od nauczyciela. Mistrzowie to doświadczeni wiejscy skrzypkowie, śpiewacy, harmoniści, którzy od początku festiwalu są jego najważniejszymi gośćmi, wystąpią na koncertach, poprowadzą warsztaty, zagrają do tańca. Uczniowie, to młode pokolenie pasjonatów, którzy u nich praktykują, choć często geograficznie dzieli ich duży dystans. - Kiedy przed pięciu laty inicjowaliśmy festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” głównym naszym celem było jak najszersze dodarcie z komunikatem, że polska muzyka tradycyjna to nie jest zamknięty za szybą eksponat muzealny, ale żywa i aktualna formuła na bycie tu i teraz, na ekspresję, zabawę i uczestnictwo w kulturze – mówi Janusz Prusinowski, dyrektor artystyczny festiwalu. Ten cel w ciągu pięciu lat udało się w stu procentach osiągnąć – coraz więcej osób gra tą muzykę, a niektórzy tak dobrze, że mogą w koncertach wystąpić u boku swych nauczycieli.

Program koncertów to obraz mozaiki środowisk praktykujących muzykę tradycyjną, która powstała w Polsce w ciągu ostatnich lat, między innymi za sprawą festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”. Środa 22 kwietnia poświęcona będzie w całości muzyce z Kielecczyzny. Wykonawców starszego pokolenia m. in. klarnecistę Stanisława Witkowskiego, skrzypka Jana Ogonowskiego wesprze na scenie grupa ich uczniów – kapela Tęgie Chłopy. W klubie festiwalowym muzycy jazzowi, m.in. Marcin Pospieszalski, będą interpretować kieleckie motywy. W czwartek oprócz muzyki tradycyjnej usłyszymy nową kompozycję Jakuba Sarwasa na zespół góralski pt. Sobótka w wykonaniu zespołów Wałasi i Królestwo Beskidu.

Read more: Wszystkie Mazurki Świata czyli wiosenny karnawał - w Warszawie

Musica Moderna po raz 66.

Musica Moderna po raz 66.W poniedziałek, 20 kwietnia 2015 roku w łódzkiej Akademii Muzycznej rozpocznie się kolejna – 66. już odsłona Sesji „Musica Moderna”, poświęcona promocji szeroko pojętej muzyki współczesnej. W ramach tej edycji odbędzie się szereg interesujących koncertów z utworami kompozytorów związanych z łódzką uczelnią muzyczną. Główne wydarzenia imprezy zakończą się 26 kwietnia.

Sesję zainauguruje koncert Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej, któremu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy prac studentów Akademii Muzycznej w Łodzi zrealizowanych podczas zajęć „Laboratorium formy plastycznej” oraz „Struktury wizualne”, prowadzonych przez dr Alicję Habisiak-Matczak, wykładowcę z Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

Jak zaznaczają organizatorzy, podczas Sesji będzie można usłyszeć utwory młodych kompozytorów – studentów klas kompozycji oraz dokonania artystyczne wykładowców akademickich łódzkiej Uczelni, w tym utwór Marcina Stańczyka pt. Muzyka możliwa I (prawykonanie).

Na wszystkie wydarzenia Sesji obowiązuje wstęp wolny.

ZOBACZ: program Sesji

COŚ na polską nutę - premiera w Bytomiu

COŚ na polską nutę - premiera w BytomiuZ okazji jubileuszu 70-lecia Opery Śląskiej, w sobotę, 18 kwietnia 2015 roku na bytomskiej scenie zaprezentowany zostanie inscenizowany koncert z polską muzyką chóralną a cappella, na który złożą się kompozycje wielkich muzyków – kompozytorów polskich – począwszy od renesansu aż po kompozycje współczesne.

W programie koncertu znajdą się m. in. piękne polskie madrygały o tematyce miłosnej oraz wzorowana na słynnej La Guerre Clementa Janequina pieśń rokoszan Zebrzydowskiego, a także utwory lub opracowania najwybitniejszych kompozytorów polskich: Karola Szymanowskiego, Stanisława Wiechowicza, Kazimierza Serockiego, Feliksa Nowowiejskiego, Jana i Tadeusza Maklakiewiczów, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Koszewskiego, w tym wybitnych kompozytorów związanych z Ziemią Śląską: Henryka Mikołaja Góreckiego, Józefa Świdra, Witolda Szalonka. Podczas koncertu usłyszymy również opracowania utworów ludowych lub kompozycje inspirowane folklorem – suity pieśni kurpiowskich, Suitę Orawską lub inspirowane pieśniami na Noc Św. Jana sobótkowe śpiewki. Zabrzmią też opracowania na chór pieśni Fryderyka Chopina, kompozycje do tekstów Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Emila Zegadłowicza, Wincentego Pola i innych, przeboje inspirowane piosenkami z lat dwudziestych w opracowaniu Włodzimierza Szołtysika czy piosenki z kabaretu Starszych Panów w opracowaniu Andrzeja Borzyma.

Znamy zwycięzców Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKARozstrzygnięty został Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA, organizowany przez Fundację MEAKULTURA.

Celem Konkursu jest promocja wartościowej krytyki muzycznej oraz osób z nią związanych i integracja środowiska. Jury w składzie: dr Daniel Cichy (Przewodniczący), Joanna Grotkowska, dr hab. Anna Chęćka-Gotkowicz, dr Weronika Grozdew-Kołacińska, Piotr Metz, dr Miłosz Bembinow i Mariusz Herma, po długich naradach i zapoznaniu się ze zgłoszeniami, które napłynęły z licznych redakcji, blogów i od osób prywatnych, postanowiło przyznać trzy Nagrody Główne dla: Anny R. Burzyńskiej za tekst O duchu, materii i tym wszystkim, co pomiędzy („Didaskalia”), Karoliny Kolinek-Siechowicz za tekst Jarosław liturgicznie („Ruch Muzyczny”) i Barbary Kingi Majewskiej za tekst Zapach ciała i instrumentu („Glissando”) oraz Wyróżnienia: dla debiutanta - Katarzyny Trzeciak za tekst W windzie podświadomości i dla blogera - Aleksandry Bliźniuk za tekst Alma Mahler - kobieta, która się zapomniała, opublikowany na blogu podsluchaj.wordpress.com.

Ponadto Jury przyznało Nagrodę Specjalną – dla Alexa Rossa za tekst Drowned Sounds („The New Yorker”), Nagrodę Indywidualną Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej – dla Macieja Frońskiego za tekst Warszawiak Manu Chao, czyli dole i niedole wykorzenionego podczas budowy kapitalizmu („Gadki z Chatki”), Nagrodę Redaktora Naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla Aleksandry Bliźniuk, Nagrodę Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej dla Rafała Augustyna.

Gala Finałowa Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA odbędzie się 10 maja 2015 roku o godz. 16.00 w Oddziale Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie, przy ul. Fredry 8. Uroczystość rozdania nagród uświetni recital fortepianowy Aleksandra Dębicza, który podpisał ekskluzywny kontrakt artystyczny z Warner Classics, a jego debiutancka płyta pt. Cinematic Piano ukaże się w Polsce 11 maja oraz w czerwcu w dystrybucji międzynarodowej. Pianista wykona recital na fortepianie firmy YAMAHA.

Rozdanie nagród jest wydarzeniem towarzyszącym 29. Warszawskim Spotkaniom Muzycznym, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Narodowe Centrum Kultury.

Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Partnerzy konkursu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca, Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Prawykonanie Symfonii Michała Dobrzyńskiego - w Szczecinie

Michał DobrzyńskiPrawykonanie Symfonii rzeźb dźwiękowych na orkiestrę i elektronikę Michała Dobrzyńskiego (na zdjęciu) odbędzie się podczas koncertu 17 kwietnia 2015 roku w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Wystąpi Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją Borisa Brovtsyna.

Symfonia rzeźb dźwiękowych na orkiestrę i elektronikę powstała w 2012 roku w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Istotnym założeniem utworu jest połączenie idei sound sculture (rzeźby dźwiękowej) i formy symfonii. W warstwę elektroniczną utworu wplecione zostały charakterystyczne dla naszych czasów dźwięki masowe – wytwory współczesnej kultury, charakterystyczne dla fonosfery w której żyjemy (czyli „rzeźby dźwiękowe”). Utwór jest próbą nadania artystycznego wyrazu powtarzalnym, pochodzącym z przestrzeni publicznej dźwiękom poprzez ich przetworzenie, przekształcenie i połączenie z orkiestrą smyczkową. To także próba wykreowania indywidualnego kontekstu estetycznego poprzez crossover technik i gatunków muzycznych.

W programie wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika z Borisem Brovtsynem w roli solisty i Verklärte Nacht Op. 4 A. Schönberga.