Polmic - FB


from the world

Talents for Europe 2012

Talents for Europe16. Międzynarodowy Konkurs im. Bohdana Warchala gry na instrumentach smyczkowych TALENTS FOR EUROPE odbędzie się w dniach 4-6 maja 2012 roku w Dolným Kubínie na Słowacji.

Konkurs adresowany jest do solistów (skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów) oraz zespołów kameralnych (duetów, triów i kwartetów smyczkowych). Przebiegać będzie w kilku kategoriach wiekowych:

SKRZYPCE
I kategoria – urodzeni w 2002 roku i młodsi (I etap)
II kategoria – urodzeni w 2000 roku i młodsi (II etapy)
III kategoria – urodzeni w 1998 roku i młodsi (II etapy)
IV kategoria – urodzeni w 1996 roku i młodsi (II etapy)
ALTÓWKA
jedna kategoria – urodzeni w 1992 roku i młodsi (II etapy)
WIOLONCZELA
I kategoria – urodzeni w 2002 roku i młodsi (I etap)
II kategoria – urodzeni w 1999 roku i młodsi (II etapy)
IiI kategoria – urodzeni w 1996 roku i młodsi (II etapy)
KAMERALISTYKA
I kategoria (duety, tria, kwartety) – urodzeni w 1996 roku i młodsi
II kategoria (duety i tria) – urodzeni w 1992 roku i młodsi
III kategoria (kwartety) – urodzeni w 1992 roku i młodsi

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej www.talentsforeurope.sk do 31 marca 2012 roku. Obowiązuje wpisowe w wysokości 40 euro.
 

Henryk Mikołaj Górecki in memoriam

Henryk Mikołaj Górecki in memoriamThere is no one who can replace Henryk Gorecki in the world of music. Many others have created beautiful, passionate, even exalted music. But Henryk found a way forward and beyond, through thickets of styles and fashions, that resonates of the single human being in communion with the power of the Universe. I miss him immensely. - David Harrington (Kronos Quartet), 12 listopada 2010

Koncert „Henryk Mikołaj Górecki in memoriam” w pierwszą rocznicę śmierci polskiego kompozytora odbędzie się we wtorek, 8 listopada 2011 roku godz. 19.30 w (Le) Poisson Rouge w Nowym Jorku (158 Bleecker Street). Program wieczoru wypełni w całości muzyka Góreckiego w wykonaniu światowej sławy zespołów Jack Quartet oraz Ensamble Signal pod batutą Brada Lubmana. Usłyszymy Kleines Requiem für eine Polka oraz Kwartet smyczkowy nr 2 op. 64 „Quasi una Fantasia”.

Idea koncertu w hołdzie dla polskiego kompozytora narodziła się niemal natychmiast po jego śmierci. Pomysłodawcami są znany w Nowym Jorku impresario muzyczny Ronen Givony, specjalizujący się w organizacji imprez związanych z muzyką współczesną i awangardową, oraz Anna Perzanowska, kurator programu muzycznego w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. - Bardzo istotnym było dla nas, by w programie znalazło się Kleines Requiem, ponieważ to wspaniały utwór, wykonywany o wiele rzadziej niż kwartety smyczkowe czy III Symfonia. W wyniku naszych rozmów i wspólnej pracy powstał program, który, jak mamy nadzieję, trafi do szerszej publiczności i odda godny hołd pamięci Góreckiego. To wielki zaszczyt dla Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, że możemy przy tej okazji współpracować z Ensemble Signal, Bradem Lubmanem, JACK Quartet oraz Ronenem Givony i (Le) Poisson Rouge - mówi Anna Perzanowska.

Kwartet smyczkowy nr 2 "Quasi una Fantasia" przywołuje skojarzenia z muzyką Beethovena, którego sonaty fortepianowe i kwartety smyczkowe wywarły znaczący wpływ na kształt pierwszych dwóch kwartetów Góreckiego. Obecność Beethovena jest silnie wyczuwalna nie tylko w konstrukcji Kwartetu, lecz także w sekwencji trzech „Beethovenowskich akordów“, jak określał je sam Górecki: pojawiają się one w całym utworze, aż po jego naznaczony wpływami muzyki ludowej finał, w którym powraca uroczysty motyw, otwierający część pierwszą. Obydwa dzieła stanowią świadectwo niezłomnej i bezkompromisowej wierności artystycznej wizji, która zawsze była najważniejsza w sztuce Góreckiego.

Read more: Henryk Mikołaj Górecki in memoriam