Polmic - FB

calendar of events

2022 2023 2024 2025 2026
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Bleee - opera dla dzieciPatronat medialny nad sezonem artystycznym 2023 / 2024 Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 czerwca 2024 o godz. 11:00 i 18:00, a także 2 czerwca (o 11:00 i 18:00) poznański Teatr Wielki z okazji Dnia Dziecka zaprasza całe rodziny na operę kameralną dla dzieci "Blee” Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego do tekstu Maliny Prześlugi, jednej z najbardziej znanych polskich dramatopisarek. Barwna banda owadzich śpiewaków zaprezentuje dzieło zarazem wzruszające, zabawne i będące doskonałym wstępem do świata opery!

Wśród bohaterów zobaczymy osę pozbawioną żądła, pająka bez nóg, dwa niezbyt czyste karaluchy oraz poczwarkę w rozmiarze plus size – wszystkich obdarzonych niewielką wiarą w siebie i odsuniętych przez społeczność. Do grupy dołącza Paź Królowej – rewolucjonista, skazany za niewiarę w Królową. Ten bohater wywoła przewrót i doprowadzi do tego, że każdy z niepewnych siebie bohaterów odkryje swój talent i zyska wiarę we własne możliwości.

Muzycznie ta opera też będzie bliska wyobraźni dziecka: jest dialogiem pomiędzy współczesną muzyką operową, a dobrze rozpoznawalnymi dla słuchacza nawiązaniami do muzyki rozrywkowej. Kameralną orkiestrą dowodzi dowcipny dyrygent, biorący aktywny udział w akcji.

Więcej: https://opera.poznan.pl/pl/bleee-2 


Nie boj 1 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na koncert podsumowujący warsztaty "Nie bój się improwizować!” dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 5 im. H. Wieniawskiego w Warszawie. W koncercie, który odbędzie się 1 czerwca 2024 o godz. 15:00 w Sali Koncertowej PSM I st. nr 5, wystąpią uczestnicy warsztatów i prowadzący: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Wstęp wolny!

Małgorzata Kołcz i Jarosław Siwiński od wielu lat stosując autorskie metody w edukacji, propagują ideę nauki improwizacji najmłodszych i pracują z dziećmi w różnych częściach Polski. Pod ich okiem młodzi artyści poznają alternatywę dla wszechogarniającej kultury masowej i otwierają się na muzykę współczesną.

Podczas koncertu z okazji Dnia Dziecka usłyszymy ich improwizacje i poznamy muzyczną młodzież, która w przyszłości może stać się częścią świata muzyki współczesnej.

Warsztaty odbywają się w ramach programu PTMW "Warszawa kreatywna", który jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/906460944567126 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 1 6 24W Dzień Dziecka Narodowe Forum Muzyki zaprasza całe rodziny do magicznego świata dźwięków i melodii. 1 czerwca 2024 na publiczność czekają niezapomniane przeżycia: koncerty, warsztaty, zabawy, muzyczny tor przeszkód, strefy animacji, kącik czytelniczy i miejsca do relaksu.

Przestrzeń foyer NFM wypełnią dźwięki muzyki granej na żywo; bliskość muzyków i instrumentów pozwoli przyjrzeć im się z bliska i odkryć tajniki ich gry. Podczas muzycznej wycieczki do zoo wraz z zawodowymi muzykami przeniesiemy się do świata egzotycznych zwierząt, ale dzieci będą miały także okazję włączyć się we wspólne tworzenie muzyki.

Zwieńczy Dzień Dziecka w NFM koncert finałowy programu "Śpiewająca Polska" - siedem wyjątkowych zespołów z całego kraju oraz soliści i instrumentaliści NFM zaprezentują pełnometrażowy musical "Śnieżka 2.0". Dzięki współpracy Justyny Skoczek (libretto) i Adama Lepki (muzyka) historia została przedstawiona w zupełnie nowym wydaniu. Młoda publiczność i młodzi wykonawcy – to będzie wydarzenie pełne energii i radości!

Informacja o biletach i wejściówkach: https://www.nfm.wroclaw.pl/edukacja-dla-rodzicow/dzien-dziecka 


SztukaZleObecna 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwal „Sztuka Źle Obecna” – powołany do życia przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej – powstał z myślą o tym, by wydobyć z archiwów polskie niczym nieskrępowane artystyczne dziedzictwo trudnych lat powojennych. Dzieła polskich kompozytorów XX wieku usłyszymy we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Słupsku, Lublinie i Olsztynie - Festiwal potrwa do 23 czerwca 2024. Wstęp na koncerty jest wolny!

Wydarzenie poświęcone będzie twórcom wykluczonym i cenzurowanym przez władze komunistyczne w Polsce. Do ich grona organizatorzy wydarzenia zaliczają też "artystów, którzy zdecydowali się na emigrację, jako akt protestu wobec władz komunistycznych, ale także tych próbujących mimo trudności ideologicznych tworzyć nieskrępowaną sztukę w swojej Ojczyźnie".

2 czerwca Poznańskim klubie Blue Note będzie miał miejsce koncert Tomasz Chyła Quintet "Jazz – muzyka wolnych ludzi".

W Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara 14 czerwca oraz 23 czerwca w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego zabrzmią pieśni Eugeniusza Morawskiego w interpretacji Magdaleny Cornelius-Kulig (mezzosopran) i Karoliny Tańskiej (fortepian).

W Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego 22 czerwca będą miały miejsca 2 wydarzenia: spotkanie literackie "Kazimierz Wierzyński: Skrzydła powojennej polskiej literatury” oraz koncert kameralny "Muzyka i słowa się nie krępują…". Kompozycje Andrzeja Panufnika, Antoniego Szałowskiego, Wojciecha Kilara i Ignacego Zalewskiego zaprezentują LutosAir Quintet i baryton Szymon Komasa.

Szczegółowy program i informacja o rezerwacji zaproszeń: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/200833,Druga-edycja-festiwalu-Sztuka-Zle-Obecna-17-maja-23-czerwca.html 


NFM 2 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu "Kultura dostępna" Narodowe Forum Muzyki zaprasza 2 czerwca 2024 na "Dzień dziecka bez barier" - spotkania muzyczne skierowane do dzieci i młodzieży z zespołem Downa. Trzy spotkania odbędą się o godz. 10.00 (dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat), o 11.00 (dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat) i 12.00 (dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat). Fundamentem muzycznym projektu są "Pieśni Aurelii" autorstwa Mateusza Ryczka, będące portretem córki kompozytora urodzonej z trisomią 21. chromosomu.

Uczestnicy będą czynnie zaangażowani w przebieg spotkania. Przeżyją różne sytuacje i emocje razem z tytułową bohaterką. Zostaną w multisensorycznych działaniach przeprowadzeni przez sceny z codzienności małej Aurelki. Publiczność będzie mieć też okazję do poznania instrumentów dętych, ilustracyjności w muzyce oraz znaczenia dźwiękonaśladownictwa.

Wystąpi LutosAir Quintet, a poprowadzi spotkanie mama Aurelki, Sandra Ryczek.

W celu otrzymania zaproszenia należy skontaktować się z koordynatorem projektu.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Instytucja zarządzająca: Narodowe Centrum Kultury.

Dodatkowe informacje: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/11440 


Lomza 6 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na koncert, którego myślą przewodnią będą góry wraz z ich pięknem i majestatem. 6 czerwca 2024 o godz. 18.30 jako solista wystąpi skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński, który wykona "Hombark Concerto" Sławomira Czarneckiego. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi dyrygent i kompozytor Rafał Kłoczko.

Mateusz Kasprzak-Łabudziński to laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów solistycznych oraz muzyki kameralnej. Koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, m.in.: Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus, Filharmonia w Berlinie, Tonhalle-Maag w Zurichu. Prowadzi jako koncertmistrz austriacką orkiestrę kameralną "Camerata Polonia”. Jest założycielem oraz liderem zespołu kameralnego Sinfonietta Viennoise w Wiedniu.

W wykonaniu artystów usłyszymy także Polonez z opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki, "Koncert staropolski" Romualda Twardowskiego oraz Suitę w dawnym stylu "Z czasów Holberga” Edwarda Griega.

Bilety do nabycia na stronie filharmonii oraz w kasie biletowej FKWL na godzinę przed koncertem.

Więcej informacji o koncercie: https://filharmonia.lomza.pl/wydarzenie/na-szczytach/ 


Patriotycznie 7 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na ostatnie w 2024 roku koncerty w ramach serii "Patriotycznie w podkarpackich dworach", które odbędą się w 7 i 13 czerwca o godz. 17.00 w Dworku Błotnickich w Dzikowcu oraz 17 czerwca o 17.00 w Dworku Hupki w Niwiskach. Wstęp bezpłatny!

Koncert 7 czerwca rozpocznie się od wykładu prof. dr hab. Macieja Urbanowskiego "Powstanie styczniowe w literaturze". Łukasz Hajduczenia (baryton) i Julia Samojło (fortepian) wykonają pieśni M. Karłowicza i W. Żeleńskiego, które znalazły się na płycie nagrodzonej w tym roku "Fryderykiem".

Patriotycznie 13 6 2413 czerwca usłyszymy pieśni S. Moniuszki, W. Żeleńskiego i I.J. Paderewskiego w wykonaniu Wiktorii Zawistowskiej (mezzosopran) i Dominiki Grzybacz (fortepian). Zabrzmią również fragmenty dzieł Bolesława Prusa ("Omyłka", "Lalka") i Stanisława Żeromskiego ("Rozdziobią nas kruki, wrony...", "Wierna rzeka") w interpretacji Łukasza Stawarczyka.

Patriotycznie 17 6 2417 czerwca będziemy mieli okazję spotkać się z Martą Kłak-Ambrożkiewicz - kustoszem Muzeum Narodowego w Krakowie, kierownikiem Zbiorów Jana Matejki - która opowie o Powstaniu Styczniowym w twórczości Matejki. Natomiast Sylwia Olszyńska (sopran) w duecie z Olgą Tsymbaluk (fortepian) zaprezentują pieśni J. Wieniawskiego, Z. Noskowskiego, F. Chopina i S. Moniuszki.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Strona projektu - https://spmk.com.pl/projekt/patriotycznie-w-podkarpackich-dworach/ 


NOSPR 8 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert w siedzibie NOSPR 8 czerwca o godz. 18.00 w ramach cyklu "Kwartet Śląski. Arcydzieła z kontrapunktem polskim" poświęcony będzie Andrzejowi Panufnikowi, którego 110. rocznica urodzin przypada w 2024 roku. 8 czerwca 2024 roku przypadają urodziny także innych bohaterów koncertu.

Tego dnia przyszli na świat Arkadiusz Kubica, współzałożyciel Kwartetu Śląskiego, i Robert Schumann, autor Kwartetu A-dur op. 41, który zabrzmi na początku koncertu.

Polskim kontrapunktem będzie II Kwartet smyczkowy "Messages” Andrzeja Panufnika, którego muzyka nazywana jest bardziej intelektualną niż emocjonalną: więcej w niej dbania o formę i konceptualności niż słowiańskiej melodyjności.

Zwieńczy wieczór niezwykle melodyjny II Kwintet fortepianowy A-dur op. 81 Antonina Dvořáka. Muzykom Kwartetu Śląskiego towarzyszyć będzie pianista Michał Szymanowski, laureat III nagrody II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Poprowadzi koncert tradycyjnie dr. hab. Marcin Trzęsiok.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-2 


FZ 8 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czy chcieliby Państwo usłyszeć dzieła Mieczysława Wajnberga, Krzysztofa Komedy i Ignacego Jana Paderewskiego w opracowaniu na kwartet saksofonowy w wykonaniu The WHOOP Group? Najbardziej rozpoznawalny polski kwartet saksofonowy wystąpi na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej 8 czerwca 2024 o godz. 19.00.

Mateusz Dobosz (saksofon sopranowy), Krzysztof Koszowski (saksofon altowy), Jakub Muras (saksofon tenorowy) i Szymon Zawodny (saksofon barytonowy) wykonają muzykę polskich kompozytorów w opracowaniach Mateusza Smoczyńskiego, Jakuba Murasa i Krzysztofa Koszowskiego.

The Whoop Group to młody, żywiołowy i niezwykle ambitny zespół, składający się z wyróżniających się saksofonistów młodego pokolenia. Każdy z członków kwartetu jest laureatem prestiżowych konkursów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą nierzadko sami aranżują na swój skład instrumentalny.

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena muzyki polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowy program: https://filharmoniazg.pl/events/scena-muzyki-polskiej-koncert-kameralny-5/ 


HashtagLab 8 6 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

"Orkiestra im. Bagna i Strumienia" to pierwszy utwór skomponowany specjalnie dla cyklu rodzinnego "ĄsąBąble" w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Po raz pierwszy cykl miniatur Jarka Kordaczuka do słów Anny Szawiel zabrzmi w warszawskim Hashtag Labie 8 czerwca 2024 o godz. 11.00 i 13.00.

"Orkiestra im. Bagna i Strumienia” opowiada dzieciom o zmianach klimatu i trosce o środowisko. Usłyszymy głosy flory i fauny w wykonaniu kwintetu smyczkowego, a słowa wejdą w dialog z elektroniką.

Aktywny udział w wykonaniu miniatur wezmą same dzieci: będą mogły modyfikować dźwięk dzięki interaktywnym czujnikom rozmieszczonym w przestrzeni Hashtag Lab, tworząc orkiestrę sensorów. Takie wykonanie kompozycji będzie jedyne w swoim rodzaju: nowa za każdym razem obsada, nastrój wykonawców nadadzą jej unikatowego charakteru i będą inspiracją dla improwizowanych partii utworu granych przez zespół.

Szczegóły: https://hashtaglab.pl/event/orkiestra-im-bagna-i-strumienia/ 


Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Gorski 8 6 24Towarzystwo Muzyczne im. Konstantego Gorskiego zaprasza na uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci i 165. rocznicy urodzin swojego Patrona, które odbędą się 8 czerwca 2024 roku w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu (ul. Głogowska 97). Jest to kościół na poznańskim Łazarzu, stanowiący świątynię wspólnoty parafialnej, do której należał Patron Towarzystwa. Konstanty Gorski po przyjeździe do Poznania w 1922 roku zamieszkał wraz z rodziną w nieodległej kamienicy przy ul. Niegolewskich 24 (w 150. rocznicę urodzin Konstantego Gorskiego odsłonięto na niej tablicę poświęconą kompozytorowi). Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotowali uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza (Łucja Tyran - sopran, Amelia Zemska - sopran, Karol Balcer - organy, Bruno Walerych - organy), pod kierunkiem Magdaleny Nowackiej-Kleban (solistki) i Roberta Hauptmanna (organisty). W czasie uroczystości zabrzmi m.in. Fantazja organowa f-moll Konstantego Gorskiego w wykonaniu Karola Balcera.

Po Mszy, na Cmentarzu Górczyńskim, na którym 3 czerwca 1924 roku pochowany został ten nietuzinkowy artysta, o godz. 11:30 odsłonięty zostanie cenotaf – symboliczny nagrobek Konstantego Gorskiego. Niestety, mogiła kompozytora nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Mimo że współcześni Gorskiemu podejmowali różne starania, nie udało się im w godny sposób upamiętnić miejsca pochówku autora opery "Margier". Dlatego sto lat po Jego śmierci członkowie Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego postanowili w symboliczny sposób zachować pamięć o swoim Patronie, uważając - tak jak Edward Wrocki - że "ta jasna i piękna dusza Konstantego Gorskiego, która dla wszystkich promieniowała stokroć zasłużyła nie tylko na dobre wspomnienie, lecz i na widomy pomnik trwały, z którego pielgrzym odczytałby, jak trzeba kochać Kraj i Świętą Sztukę”.

Grzegorz Seroczyński

Dodatkowe informacje: https://konstantygorski.pl/ 


Opowiedz 8 6 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na ostatnie przed wakacjami rodzinne warsztaty improwizacji "Opowiedz mi bajkę". W sobotę 8 czerwca 2024 o godz. 11:00 w Bibliotece Publicznej w dzielnicy Wilanów (ul. Kolegiacka 3, I piętro) warsztaty poprowadzą twórcy projektu - kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz - oraz ich muzyczny gość, kompozytor i multiiinstrumentalista Bartosz Kowalski-Banasewicz, znany również jako Bartmuz - crazy arranger.

Dzięki integracji różnych form sztuki dzieci poznają bliżej muzykę współczesną, rozwiną umiejętności muzyczne i literackie.

Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom. Trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia można przesłać na dwa sposoby:

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/458083216883890 


SC 9 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W roku 2024 Sinfonietta Cracovia, jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych, obchodzi jubileusz 30-lecia działalności artystycznej. Rocznicowe obchody trwają cały rok, jednak ich szczególnym punktem będzie koncert 9 czerwca o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej. Wybitni artyści, przez lata związani z zespołem, prawykonają najnowsze dzieło Mikołaja Majkusiaka.

Wystąpią muzycy niegdyś związani z Sinfoniettą Cracovią, a dziś błyszczący na estradach koncertowych Polski i Europy: m. in. jeden z Filharmoników Berlińskich - kontrabasista Janusz Widzyk - oraz Piotr Tarcholik, koncertmistrz NOSPR. W roli solistów usłyszymy także liderów Sinfonietty Cracovii: skrzypków Macieja Lulka i Martę Nowak. Zespółwystąpi pod batutą Daniela Stabrawy, wieloletniego koncertmistrza berlińczyków, który jest członkiem Rady Artystyczno-Programowej krakowskiej orkiestry.

Koncert rozpocznie się od "trzęsienia ziemi" - Uwertury "Coriolan Beethovena", a potem emocje będą tylko rosnąć. Kulminacją wieczoru będzie prawykonanie Koncertu "Duel" Mikołaja Majkusiaka na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną, który powstał ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Każdy znajdzie w tym koncercie coś dla siebie, nie zabraknie wzruszeń i dobrego, urodzinowego nastroju. Usłyszymy ponadto "Gran duo concertante" Bottesiniego, "Tryptyk na orkiestrę smyczkową" Tansmana i VIII Symfonię Beethovena.

Szczegóły: https://www.sinfonietta.pl/koncerty/koncert-jubileuszowy 


DniRogowskiego 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach projektu "Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego", 9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym o godz. 18.30, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam" w 70. rocznicę śmierci polsko-chorwackiego kompozytora. Justyna Górska (altówka) i Urszula Świerczyńska (fortepian) zaprezentują w większości niewydane utwory kameralne Ludomira Rogowskiego na altówkę i fortepian. Wstęp wolny!

Publiczność będzie miała rzadką okazję do wysłuchania takich utworów Rogowskiego, jak: Danses françaises na altówkę i fortepian, Ballada na altówkę lub skrzypce i fortepian, Elegia na wiolonczelę lub altówkę i fortepian oraz Conte de fées idyllique na altówkę i fortepian. Dwa utwory na głos średni i fortepian - Attendre i Poèmes chinois - usłyszymy w opracowaniu Justyny Górskiej na altówkę i fortepian.

W programie znajdą się ponadto utwory Fryderyka Chopina: Preludia op. 28 nr 2, 4, 7 i 15 w opracowaniu na altówkę i fortepian Gustawa Adolfsona, Walc a-moll op. 34 nr 2 (transkrypcja na skrzypce lub altówkę i fortepian autorstwa Pabla Sarasatego) i Mazurek a-moll op. 64 nr 4 w opracowaniu również Justyny Górskiej na altówkę i fortepian.

Poprowadzi koncert Magdalena Chmiel.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka i Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce.

Organizator: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski, we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.


Twardowski 9 6 24W niedzielę 9 czerwca 2024 roku o godz. 16:00 w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie będzie miał miejsce koncert "In memoriam Romuald Twardowski" poświęcony twórczości zmarłego w styczniu tego roku kompozytora. Wstęp wolny!

Szczególne miejsce w jego dorobku kompozytorskim zajmuje muzyka chóralna i sakralna, obejmująca około 300 dzieł. Romuald Twardowski zasiadał w jury wielu konkursów muzycznych, w tym Varsovia Cantat, Cracovia Cantans. Od 1983 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury prestiżowego międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Kompozycje tego wybitnego twórcy przypomni Chór Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego oraz organista Piotr Rachoń.

Dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/events/7243917149053559 


Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 12 6 24Założona w 1833 roku Robert-Schumann-Philharmonie, jedna z najstarszych i najbardziej poważanych orkiestr w Niemczech, we Wrocławiu gościć będzie razem ze znakomitym kwartetem fortepianowym Fauré Quartett występującym w składzie niezmienionym od dwudziestu ośmiu lat. 12 czerwca 2024 o godz. 19.00 w NFM muzyków poprowadzi niemiecko-japoński dyrygent Elias Grandy. W programie koncertu znajdą się dzieła Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, a jego ukoronowaniem będzie monumentalna V Symfonia Antona Brucknera.

Słuchając tryskającej wigorem Uwertury na orkiestrę symfoniczną, trudno uwierzyć, że Grażyna Bacewicz skomponowała ją w 1943 roku w ponurej rzeczywistości okupowanej przez Niemców Warszawy. Mając to w pamięci, niektórzy przypisują autorce intencję podniesienia Polaków na duchu, a nawet dopatrują się zakodowania w utworze litery „V” – znaku zwycięstwa – za pomocą… alfabetu Morse’a.

Inny polski kompozytor – Aleksander Tansman – lata II wojny światowej spędził w Stanach Zjednoczonych, musiał bowiem uciekać z Francji ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Skomponował tam m.in. III Symfonię koncertującą.

Lekkie neoklasyczne dzieła obojga polskich artystów po przerwie znajdą swoje dopełnienie w monumentalnej, późnoromantycznej symfonice Antona Brucknera.

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/10811 


Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NovaMuzyka i Arch 24Największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, recital fortepianowy na Wiśle, a także koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – to wszystko czeka na nas podczas 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w Toruniu w dniach 14 czerwca - 31 sierpnia 2024. Wstęp na część wydarzeń będzie bezpłatny.

Muzyka klasyczna, filmowa i rozrywkowa zabrzmi podczas tego największego festiwalu muzycznego w regionie w zabytkowych i nowoczesnych wnętrzach architektury toruńskiej, m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki oraz na barce na Wiśle.

Podczas tegorocznej edycji, oprócz gospodarzy Festiwalu - Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - wystąpią: Gwangyang Municipal Youth Orchestra - ponad osiemdziesięcioosobowa orkiestra dęta z Korei Południowej, pianista i kompozytor Paweł Tomaszewski, Raffa Quartet, klarnecistka Elisa Lopez Amor i pianista Jan Maarten van der Mark z Hiszpanii, Jan Cieplik (bas-baryton) wraz z Grzegorzem Lewandowskim (fortepian), Imienowski Jazz Set oraz śpiewacy znani z programów typu "talent show": Daniel Cebula-Orynicz, Wioleta Malchar-Orynicz, Kamil Franczak, Małgorzata Janek i Weronika Skalska.

Na barce na Wiśle podczas koncertu 20 lipca z okazji 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina wystąpi Liu Yuhang - laureat VII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie. Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki 28 lipca wykonają utwory znane z sal kinowych, w tym "The Hollywood Fantasy" W. Kostrzewy. Nemesis Quartet zaprezentuje 4 sierpnia wyłącznie dzieła polskich twórców - W. Lutosławskiego, F. Chopina, Z. Noskowskiego, L. Różyckiego, K. Szymanowskiego i S. Laksa - w opracowaniu na kwartet saksofonowy.

Niewątpliwie spędzimy to lato z dobrą muzyką!

Szczegółowy program: https://tos.art.pl/page/28-miedzynarodowy-festiwal-nova-muzyka-i-architektura 


FS 14 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Śląska Orkiestra Kameralna zakończy sezon artystyczny koncertem 14 czerwca 2024 o godz. 19.00, prezentującym rozpiętość repertuaru tego zespołu pod batutą Mikhaila Meringa - Laureata XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. W roli solisty wystąpi gitarzysta i pedagog dr hab. Łukasz Kuropaczewski, koncertujący na całym świecie.

W programie znajdą się zarówno barokowe dzieła Antonia Vivaldiego, nawiązująca do jego epoki "Canzona di barocco" współczesnego polskiego kompozytora Henryka Czyża, niezwykle interesujący koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję "Arioso e furioso" Mikołaja Piotra Góreckiego oraz słynna "Sonata Waldsteinowska" Ludwiga van Beethovena, którą na nowo odkryjemy dzięki orkiestrowemu opracowaniu.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/production/laureat-xi-miedzynarodowego-konkursu-dyrygentow-im-g-fitelberga-kuropaczewski-vivaldi-czyz-gorecki-beethoven/ 


SzlakiemSonoryzmu 24Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Już 14 czerwca 2024 roku rusza projekt "Szlakiem polskiego sonoryzmu". Jego pierwsza odsłona będzie miała miejsce w Macedonii. Pianistka Emilia Karolina Sitarz oraz flecistka Ewa Liebchen spotkają się z uczniami i studentami uczelni artystycznych ze Strugi i Ochrydy. 15 czerwca o godz. 20:00 w Centrum Kulturalnym "Brother Miladinovci" w Strudze będzie miał miejsce koncert z ich udziałem.

Artystki poprowadzą warsztaty ze współczesnych technik wykonawczych dla pianistów i flecistów oraz wykład dla kompozytorów.

Zwieńczeniem tych spotkań będzie koncert, podczas którego obok dzieł takich polskich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Marian Borkowski, Sławomir Kupczak i Maciej Jabłoński, zaprezentowane zostaną kompozycje młodych macedońskich kompozytorów inspirowane polskim sonoryzmem.

Kolejne odsłony projektu przewidziane są na jesieni. Wezmą w nich udział kompozytorzy, uczniowie szkół muzycznych i studenci Akademii Muzycznych z Rumunii, Węgier, Słowacji, Armenii, Mołdawii, Litwy i Gruzji.


FS 16 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Filharmonia Śląska zaprasza 16 czerwca 2024 o godz. 17.00 na recital maestry Lidii Grychtołówny, w której wykonaniu usłyszymy najpiękniejsze romantyczne miniatury fortepianowe i muzykę współczesną. Recital będzie rejestrowany, a powstały materiał zostanie wykorzystany w przygotowywanym przez stację TVN filmie o działalności artystycznej pianistki.

Recital rozpocznie skomponowane w 1827 roku Impromptu Es-dur op. 90 nr 2 Franza Schuberta. Następnie usłyszymy Sceny dziecięce Roberta Schumanna – cykl 13 miniatur stanowiących muzyczny powrót do dzieciństwa, wśród których znajduje się najsłynniejszy z utworów kompozytora: poetyckie Marzenie. Skomponowane w 1897 roku Intermezzo op. 177 nr 2 Johannesa Brahmsa stanowi odzwierciedlenie zainteresowania kompozytora kołysankami.

W drugiej części recitalu Lidia Grychtołówna przeniesie nas w świat polskiej muzyki narodowej. Melodie ludowe Witolda Lutosławskiego to cykl 12 miniatur powstałych w 1945 roku, które zapoczątkowały kilkuletni okres zainteresowania kompozytora polskim folklorem muzycznym. Zwieńczeniem recitalu będą utwory Fryderyka Chopina - wybrane Mazurki z op. 59. 

Informacja prasowa organizatorów

Więcej: https://filharmonia-slaska.eu/production/romantyczny-recital-lidia-grychtolowna/ 


FZ 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

16 czerwca 2024 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca "Scena Muzyki Polskiej”, odbędzie się recital Jakuba Kuszlika – laureata konkursów międzynarodowych, w tym IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

W interpretacji pianisty, o którym magazyn The Gramophone napisał: "On narodził się, by grać Chopina", usłyszymy Poloneza-fantazję As-dur op. 61 Fryderyka Chopina, Metopy Karola Szymanowskiego oraz I i II Sonaty fortepianowe Grażyny Bacewicz. Repertuar koncertu odzwierciedli więc rozwój polskiej muzyki fortepianowej.

Informacje o biletach: https://filharmoniazg.pl/events/scena-muzyki-polskiej-koncert-kameralny-4/ 


FL 20 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łomżyńska Filharmonia Kameralna zaprasza na wyjątkowy koncert Orkiestry pod batutą Jerzego Maksymiuka wieńczący sezon artystyczny 2023/2024. 20 czerwca o godz. 18.30 odbędzie się światowe prawykonanie Koncertu-fantazji na skrzypce i orkiestrę kameralną, który specjalnie dla Filharmonii Kameralnej w Łomży skomponował Maestro. Partię solową wykona wybitna polska skrzypaczka Maria Machowska.

W jednej z recenzji Joanna Illuque ("Presto") słusznie zauważyła: "Jeśli za pulpitem dyrygenckim staje Jerzy Maksymiuk, to publiczność może się spodziewać nie tylko wspaniałego poziomu wykonawczego, ale też prawdziwego show z elementami performance". Podczas koncertu w Łomży wystąpi nie tylko w roli dyrygenta, lecz także kompozytora. Jego najnowszy utwór powstał w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Jak podkreśla sam kompozytor, "To będzie bardziej concerto grosso, czyli udział orkiestry kameralnej będzie większy, niż zwykle w koncertach, gdzie solowa partia dominuje".

W opracowaniu Maksymiuka na orkiestrę usłyszymy także utwór Claude'a Debussego La fille aux cheveux de lin (Dziewczyna o włosach jak len). Zabrzmi również Serenada na smyczki E-dur op. 22 Antonina Dvoraka - jedna z wielkich serenad, zdaniem Jerzego Maksymiuka.

Bilety do nabycia na stronie internetowej filharmonii oraz w kasie biletowej FKWL na godzinę przed koncertem: https://filharmonia-lomza.interticket.pl/program/spotkanie-z-mistrzami-9478/50553 

Dodatkowe informacje: https://filharmonia.lomza.pl/wydarzenie/maestro/ 


Miedzypokoleniowa 21 6 24Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na koncerty w ramach "Letniej Międzypokoleniowej Akademii Muzycznej w Krośnie Odrzańskim” w dniach 21 i 29 czerwca 2024. Koncerty oraz spotkania z artystami, m.in. z legendarną Ewą Pobłocką, odbędą się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krośnie Odrzańskim. Wstęp bezpłatny.

21 czerwca o godz. 18.00 pianiści Monika Gardoń-Preinl i Grzegorz Mania prawykonają "Tango", "Ragtime" i "Blues" Juliusza Karcza na dwa fortepiany, zaprezentują fortepianowe kompozycje Marty Mołodyńskiej-Wheeler na 4 ręce oraz popularne duety o charakterze tanecznym F. Schuberta i M. Moszkowskiego.

29 czerwca o godz. 18.00 w interpretacji światowej sławy polskiej pianistki Ewy Pobłockiej, laureatki X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej, usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha.

Dofinansowano ze środków Województwa Lubuskiego.

Szczegóły: https://spmk.com.pl/projekt/letnia-miedzypokoleniowa-akademia-muzyczna-w-krosnie-odrzanskim-2-edycja/ 


NowyPolmic 21 6 24Zapraszamy na spotkanie i mini-koncert z cyklu "Spotkania u Kompozytorów" w warszawskiej siedzibie Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27). 21 czerwca 2024 o godz. 17.00 po raz pierwszy zaprezentujemy odnowioną stronę polmic.pl, galerię zdjęć Andrzeja Markowskiego na 100-lecie urodzin oraz dowiemy się o pracy kompozytora i kontrabasisty Tadeusza Wieleckiego i muzykologa Adama Suprynowicza nad nową książką. Oczywiście zaplanowaliśmy również muzyczne i słodkie niespodzianki! Wstęp wolny!

"Spotkanie u Kompozytorów" poprowadzi dr Mieczysław Kominek – prezes ZKP, dyrektor POLMIC. Udział w wydarzeniu wezmą również: ekspert w dziedzinie Joomla! Marcin Równicki, Izabela Zymer - koordynator projektu, oraz redaktor portalu polmic.pl dr Wiktoria Antonczyk.

Podczas prezentacji odnowionej strony polmic.pl opowiemy o działalności Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC. Projekt "Najpiękniejsza jest muzyka polska – dokumentacja polskiej kultury muzycznej na stronie www.polmic.pl” realizowany jest w latach 2022–2024 dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Nauka dla społeczeństwa”.

Rozmowę z Tadeuszem Wieleckim poprowadzi Adam Suprynowicz, dziennikarz i krytyk muzyczny, przygotowujący obecnie dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wywiad-rzekę z kompozytorem.

Po spotkaniu zapraszamy wszystkich chętnych na poczęstunek, do zadawania pytań i do dyskusji.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Nauka dla Społeczeństwa”. Tytuł zadania: „Najpiękniejsza jest muzyka polska – dokumentacja polskiej kultury muzycznej na stronie www.polmic.pl”.

 


POSI 22 6 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Ostatni w tym sezonie koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus będzie miał miejsce 22 czerwca 2024 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Muzycy pod batutą Norberta Twórczyńskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie, zagrają z Krzysztofem Grzybowskim, należącym do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów swojej generacji.

W programie znajdzie się barwna Serenada d-moll op. 44 Antonína Dvořáka na dość nietypową obsadę, w której obok dwóch obojów, klarnetów i fagotów znalazły się trzy rogi i kontrafagot ad libitum, a także smyczkowe fondamento wiolonczeli i kontrabasu. Dzieło łączy patos z humorem, przywołując też ducha ludowych czeskich tańców.

Podczas wieczoru zabrzmi również jednoczęściowy, pełen kontrastów Koncert klarnetowy op. 57 duńskiego kompozytora Carla Nielsena, utwór szczególnie bogaty harmonicznie, zbliżający się do granic tonalności, które jednak nie zostają tu przekroczone.

Ponadto usłyszymy Symfonię e-moll op. 7 "Odrodzenie” polskiego neoromantyka Mieczysława Karłowicza, w której wykrystalizował się jego w pełni indywidualny styl, rozwinięty wspaniale w późniejszych poematach symfonicznych. Objaśnienie jej idei stanowi autorski, literacki, "młodopolski” program – mówi o udręce duszy, która zagubiła sens istnienia, i ostatecznym przebudzeniu oraz tryumfie nad przeciwnościami.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej: https://sinfoniaiuventus.pl/dvorak-nielsen-karlowicz-zakonczenie-sezonu-artystycznego-2023-2024/ 


4Pastor 22 6 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mimo wielu skojarzeń wynikających z tytułu premierowego wieczoru baletowego "4 Pastor / León & Lightfoot / Bondara" , głównymi bohaterami spektaklu w poznańskim Teatrze Wielkim 22 czerwca 2024 o godz. 19.00 będą dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, kierownik Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Sol León i Paul Lighfoot – choreografowie związani Nederlands Dans Theatre. Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu wystąpi pod batutą Marty Kluczyńskiej.

Zaprezentowane zostaną prace światowej sławy artystów, których łączy niezwykła intuicja w nasycaniu choreografii współczesnymi kontekstami. Wirtuozeria, emocje, różnorodność ekspresji choreograficznej, połączona z poezją i muzyką XIX i XX wieku, odzwierciedlą relacje z drugim człowiekiem, poszukiwania odpowiedzi, czy sobie i innym potrafimy stawiać granice oraz z jakich powodów je nieustannie przesuwamy.

Spektaklowi Moving Rooms w choreografii Krzysztofa Pastora towarzyszyć będzie Concerto grosso I Alfreda Schnittkego oraz Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Twórcami choreografii, scenografii i kostiumów do spektakli Shutters Shut i Subject to Change są Sol León i Paul Lightfoot. Choreografia Shutters Shut jest oparta została na wierszu Gertrude Stein z 1923 roku "If I told him: A completed portrait of Picasso” przeczytanego przez autorkę. Oprawę muzyczną spektaklu Subject to Change stanowi II cz. XIV Kwartetu smyczkowego "Śmierć i dziewczyna” Franza Schuberta.

Zwieńczy wieczór premiera baletu Bolero w choreografii Roberta Bondary - jeden z najbardziej znanych utworów XX wieku autorstwa Maurice'a Ravela w nowej interpretacji, spektakl niezwykły pod względem artystycznym.

Szczegóły: https://opera.poznan.pl/pl/leon-lightfoot-pastor-bondara-wieczor-baletowy 


ArenaFestival 248. Arena Festival Film & Music odbędzie się 28 i 29 czerwca 2024 roku po raz pierwszy w olsztyńskiej Hali Urania. Dwa dni festiwalowych wrażeń wypełni nie tylko muzyka filmowa, ale także musicalowa.

28 czerwca wystawiony zostanie musical Kopernik w reżyserii Jakuba Szydłowskiego – produkcja Opery Krakowskiej opowiadająca o wybranych wątkach z życia wybitnego naukowca. Do tworzenia tego artystycznego przedsięwzięcia zaproszeni zostali kompozytor Tomasz Szymuś, choreografowie Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, Ałbena Grabowska (libretto), scenografię stworzył Grzegorz Policiński. Główne role wykonają Marcin Jajkiewicz, Wojciech Daniel i Anastazja Simińska.

29 czerwca o godz. 19.00 na estradzie Hali Urania zespół Rebel Babel Film Orchestra, Orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz soliści pod batutą Piotra Sułkowskiego wykonają dla olsztyńskiej publiczności muzykę do polskiego kandydata do Oscara – filmu Chłopi, skomponowana przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.

Szczegółowy program: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncerty/ 


Ogrody 24Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

24. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się pod hasłem "Graj Ogrody!" ponownie w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. W dniach 29 czerwca - 27 lipca 2024 roku odbędzie się 13 wyjątkowych koncertów, a także 17 pokazów filmowych oper, baletów oraz koncertów, reprezentowanych tak licznie po raz pierwszy w historii wydarzenia.

Tegoroczne hasło odnosi się nie tylko rozrywek, zabaw i gier, jakim oddawano się w okresie letnim w ogrodach i parkach, lecz także do wykonawstwa i gry z konwencjami. Program 29 wieczorów festiwalowych wyróżnia bardzo szeroki przekrój gatunkowy: od muzyki dawnej, recitali pianistycznych i wokalnych popisów operowych, przez XX-wieczne kompozycje big-bandowe po awangardowe, ale także pop-operę i muzykę z gier komputerowych.

Wystąpią wybitne zespoły z zagranicy - norweski Barokksolistene ze skrzypkiem Bjarte Eike na czele i paryski Umlaut Big Band, oraz z Polski - NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Alexandra Sitkovetsky’ego, Hashtag Ensemble i Chopin University Big Band pod kierunkiem Piotra Kostrzewy oraz pop-operowe trio Tre Voci. Wśród gwiazd solistów 24. edycji – pianiści Marcin Masecki, Hyuk i Hyo Lee, Waldemar Malicki, Adam Kośmieja i Martyna Zakrzewska; wokaliści Iwona Sobotka, David Baños i Dorota Szczepańska.

Nie zabraknie w programie muzyki polskich twórców. 12 lipca młodzi wokaliści i akompaniatorzy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wykonają najsłynniejsze piosenki Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana i Mariana Hemara, uzupełniając w ten sposób serię koncertów w stylu retro. Natomiast 20 lipca odbędzie się koncert specjalny w ramach międzynarodowego projektu "Renewable Music", realizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich: usłyszymy polskie prawykonania czterech utworów zamówionych u przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej i wybranych w drodze konkursu przez międzynarodowe jury. Utwory, w tym green&blue | dreamin’ Katarzyny Krzewińskiej, wykonają Hashtag Ensemble i muzycy czeskiej orkiestry BERG, znanej z realizacji innowacyjnych projektów muzycznych.

Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizatorzy: Fundacja Ogrody Muzyczne, Fundacja Orfeo.

Program Festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl