Polmic - FB

from the world

Talenty wokalne z Polski na Konkursie w Ueckermünde

Giulio PerottiW dniach 28 września - 4 października 2012 roku odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde. Poza dużą ilością nagród głównych (I, II, III w każdej z pięciu grup wiekowych plus Grand Prix), fundatorzy przygotowali kilkanaście nagród specjalnych, m. in. w postaci koncertu promocyjnego w Ueckermünde wiosną 2013, za Najlepszą Interpretację Polskiej Arii lub Pieśni oraz za Najlepszą Interpretację Polskiego Utworu Współczesnego (obie nagrody w postaci nut ufundowanych przez PWM).

Warunki uczestnictwa w konkursie spełniło ostatecznie 78 kandydatów z 16 krajów świata: Polski, Niemiec, Kanady, Rosji, Serbii, Białorusi, Rumunii, Łotwy, Ukrainy, Japonii, Armenii, Korei Południowej, Grecji, Gruzji, Francji i Chin. Polskę reprezentować będą studenci Wydziałów Wokalnych Akademii i Uniwersytetów Muzycznych oraz uczniowie Szkół Muzycznych w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Suwałkach, Kutnie, Zamościu, Sosnowcu i Gliwicach. W pierwszym etapie (29 września 2012 roku w auli Regionalschule, Ueckerstrasse 59) będzie można posłuchać najpiękniejszych arii barokowych i klasycznych oraz zbliżyć się do kultury wymienionych krajów, bowiem wymagane jest zaprezentowanie utworu z kraju pochodzenia uczestnika. W drugim etapie, także z towarzyszeniem fortepianu (30 września 2012 w auli Regionalschule, Ueckerstrasse 59) usłyszymy pieśni niemieckie, arie z kantat, mszy i oratoriów oraz ponownie arie z własnego wyboru. W rundzie finałowej największą popularnością cieszy się aria Oscara Saper vorreste z Balu maskowego G. Verdiego, aria Leporella Madamina z Don Giovanniego W. A. Mozarta oraz arie sopranowe z repertuaru mozartowskiego. Finał z Orkiestrą Szczecińskiej Akademii Sztuki zapowiada znakomitą zabawę dla amatorów pięknego śpiewu, bowiem można będzie brać udział w wyborze zdobywcy Nagrody Publiczności.

Uczestników Konkursu oceniać będzie Jury, w którym zasiądą takie osobistości świata opery (śpiewacy operowi, jednocześnie zajmujący się pedagogiką śpiewu), jak prof. Bożena Betley, prof. Jerzy Knetig (oboje z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Renata Faltin (z Akademii Muzycznej im. Hannsa Eislera w Berlinie), Friederike Meinel (Berlin; patronującą Ogólnoniemieckiej Fundacji CATANIA na rzecz dzieci doświadczonych przemocą), dr Natalia Nikulina (z Ministerstwa Kultury w Moskwie i Akademii Sztuki Chóralnej im. Viktora Popova w Moskwie oraz ze Szkoły Muzycznej im. A. Skriabina), prof. Janet Williams (USA; z Akademii Muzycznej im. Hannsa Eislera w Berlinie oraz Akademii Muzyczno-Teatralnej w Rostoku), Maestro Diego Crovetti (pianista i dyrygent operowy z Akademii im. Gaetano Donizettiego w Mediolanie) oraz dr Sylwia Burnicka - Kalischewska (ze Szkoły Muzycznej Uecker-Randow, która wystąpi w roli przewodniczącej Jury). W charakterze pianistów-akompaniatorów przewidziani są ponownie Marina Belashuk (z Akademii Muzycznej im. Gnesinych w Moskwie, laureatka Nagrody Specjalnej za Najlepszy Akompaniament na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde 2011), Thomas Hinz (z Akademii Muzyczno-Teatralnej w Rostoku) oraz wspomniany Diego Crovetti.

Konkurs organizowany jest we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie: Orkiestra AS (40 osób) wystąpi w finale i koncercie laureatów (3 i 4 października 2012 roku w sali Volksbühne Ueckermünde) pod batutą szczecińskiego dyrygenta operowego Jacka Kraszewskiego.

Więcej informacji - na stronie: www.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de