Polmic - FB

archive

Sir Neville Marriner w Polsce

W piątek, 8 listopada 2013 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi pod dyrekcją wybitnego angielskiego dyrygenta Sir Neville Marrinera (na zdjęciu). W programie koncertu znajdą się dzieła trzech klasyków wiedeńskich, a solistą będzie Bartłomiej Nizioł. W pierwszej części koncertu NOSPR wykona Symfonię D-dur nr 96 "Cud" Josepha Haydna oraz Koncert skrzypcowy A-dur KV 219 Wolfganga Amadeusa Mozarta z Bartłomiejem Niziołem w partii solowej. Po przerwie orkiestra zaprezentuje II Symfonię D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena.

Dwa dni później, 10 listopada 2013 roku Sir Neville Marriner poprowadzi w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie Orkiestrę Symfonicznę Akademii Muzycznej w Krakowie. Wspólnie wykonają ponownie Symfonię „Cud” Josepha Haydna oraz II Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Sir Neville Marriner jest jednym z najsławniejszych i najznakomitszych dyrygentów naszych czasów. Studiował w Royal College of Music w Londynie oraz w Konserwatorium Paryskim. Od 1952 roku grał w London Philharmonic Orchestra, a następnie w London Symphony Orchestra, gdzie przyglądał się pracy dyrygenckiej takich sław jak Arturo Toscanini, Guido Cantelli czy Herbert von Karajan. Założył zespół St. Martin-in-the-Fields, który w niedługim czasie stał się jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata. Początkowo orkiestra skupiała się na muzyce okresów baroku i klasycyzmu, by z czasem poszerzyć repertuar o dzieła XIX i XX wieku. Sir Neville Marriner swoją karierę dyrygencką rozpoczął w latach 60. Współpracował z najlepszymi orkiestrami świata. Na swoim koncie posiada również rekordową dyskografię – nagrane 300 płyt, w tym większość z udziałem Academy of St. Martin-in-the-Fields. W latach 1969-79 był dyrektorem muzycznym Los Angeles Chamber Orchestra, 1971-73 dyrygentem Northern Symphony Orchestra, od 1979-86 dyrektorem muzycznym Minnesota Orchestra, natomiast w latach 1983-89 był głównym dyrygentem SWR Sinfonieorchester Stuttgart. Sir Neville Marriner za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 1979 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego, a w 1985 tytuł szlachecki.