Polmic - FB

archive

Kolory Polski czyli 15. Wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej

Kolory Polski 2014Same Suki – taką nazwę dla swego zespołu wybrało pięć wokalistek, prezentujących „muzykę ludową graną po miejsku”. Grupa, która w 2012 roku zdobyła nagrodę specjalną podczas festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, wystąpi podczas koncertu-preludium „Kolorów Polski” w Zgierzu – 27 czerwca 2014 roku o godz. 21.00 w Stacji Nowa Gdynia (ul. Sosnowa 1).

Same Suki zaprezentują autorskie piosenki inspirowane muzyką ludową Mazowsza, Kujaw i Podhala. Do folkloru podchodzą z dużą swobodą, traktując go jako punkt wyjścia dla własnych artystycznych poszukiwań. Zmieniają także ludowe teksty, tak by traktowały o współczesnych kobiecych problemach i rozterkach.
W dniu koncertu o godz. 19.30 w Stacji Nowa Gdynia odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Kolory muzyki, prezentującej klimat koncertów ubiegłorocznej edycji festiwalu. Będzie to ostatnie miejsce prezentowania wystawy, która wędrowała przez kilka miesięcy po województwie łódzkim do wybranych miejscowości festiwalowych. Zdjęcia Dariusza Kuleszy, Tomasza Ogrodowczyka i Marcina Stępnia będzie można oglądać do 22 sierpnia (od poniedziałku do niedzieli w godz. 7.00–23.00). Wystawę przygotowała Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina. Partnerem wystawy jest Łódzki Dom Kultury. Wcześniej, o godz. 17.30, na Starym Rynku w Zgierzu rozpocznie się spacer z przewodnikiem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, który powiedzie melomanów do Stacji Nowa Gdynia. Udział w nim jest bezpłatny, ale trzeba zapisać się w TPŁ (ul.Piotrkowska 17).

Inauguracja tegorocznej, 15. edycji festiwalu „Kolory Polski” odbędzie się w sobotę, 28 czerwca 2014 roku o godz. 19.00 w klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu (ul. Dominikańska 16). Uświetni ją występ wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Wraz z Młodzieżową Orkiestrą Regionu Łódzkiego „Sinfonietta” zagra on Cztery pory roku Antonia Vivaldiego. Ponadto w programie znajdą się utwory Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego. Za pulpitem dyrygenckim stanie Adam Klocek, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej.
Na koncert w Sieradzu można się wybrać z wycieczką Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Ponadto godzinę przed koncertem w kościele rozpocznie się prezentacja zasady działania organów na przykładzie modelu, którą poprowadzi organmistrz Andrzej Sutowicz. Do Sieradza tego dnia mogą Państwo także dojechać specjalnym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej „ŁKA łączy z kulturą”.

Dzień później, 29 czerwca 2014 roku „Kolory Polski” zawędrują do Tumu. Dysponującą wyjątkową akustyką i niepowtarzalnym klimatem tumską archikolegiatę wybrał na miejsce jubileuszu swego 60-lecia wybitny saksofonista jazzowy Andrzej Olejniczak. Artysta zaprosił do występu przyjaciół muzyków, którzy odegrali znaczącą rolę w jego artystycznej drodze. Z pianistą Vladyslavem „Adzikiem” Sendeckim koncertował w zespole String Connection. Wokalistka jazzowa i poetka Hanna Banaszak napisała tekst do utworu Olejniczaka i umieściła go na swojej płycie Hanna Banaszak – live. Apertus Quartet nagrał z Olejniczakiem jego przedostatnią płytę (Different Choice, 2010), która – jak podkreśla artysta – jest dla niego bardzo ważna w zakresie rozwoju jego pomysłów. Na koncert w Tumie również można się wybrać z wycieczką Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

Wstęp na wszystkie koncerty „Kolorów Polski” (z wyjątkiem finału w Filharmonii Łódzkiej) jest wolny.

Więcej informacji o koncertach festiwalowych - na stronie: www.kolorypolski.pl