Polmic - FB

news

Koncert „Jesień 2017” z cyklu „Muzyczne Pory Roku”

m18 września 2017 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (Warszawa, ul. Fredry 8) odbędzie się koncert „Jesień 2017” z cyklu „Muzyczne Pory Roku”.

Podczas koncertu zorganizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich – Oddział Warszawski przy współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zostaną zaprezentowane utwory polskich kompozytorów współczesnych, takich jak Paweł Łukaszewski, Piotr Moss, Sławomir Czarnecki i Sławomir Zamuszko.

Ponadto odbędą się prawykonania Down Dariusza Przybylskiego, Ściany Płaczu (KOTEL) Jana Oleszkowicza, Tria Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko oraz Mazurków Edwarda Sielickiego. Utwór Down powstał dla Lecha Bałabana, a pomysł polega na melodii opadającej, stąd tytuł kompozycji. Ściana Płaczu na skrzypce i fortepian – burzliwy i dynamiczny – składa się z melizmatycznego fragmentu stałego (refrenu), który wpleciony jest w przewijające się kolejno po sobie wirtuozowskie fragmenty o różnych nastrojach, co sprawia, że konstrukcja utworu zbliżona jest do formy ronda. Emocjonalny charakter tych fragmentów, osadzonych w klimacie muzyki hebrajskiej, nawiązuje w sposób abstrakcyjny do uniesień religijnych, doznawanych przez modlących się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Mazurki Północnomazowieckie to cykl, który powstał w 2015 roku i doczekał się w następnych latach kilku wersji. Niektóre z nich zostały już wykonane, inne czekają na swoje prawykonanie. Na koncercie 18 września usłyszymy po raz pierwszy trzy z nich w wersji na kwartet fortepianowy. Tytuł wziął się z terenów północnego Mazowsza (Płońsk-Nasielsk-Serock), część melodii pochodzi ze zbiorów Oskara Kolberga z tego regionu. Wsie zawarte w tytułach istnieją rzeczywiście i niektóre z nich odnajdujemy w spisie Kolberga, choć melodie bezpośrednio z nich nie pochodzą.

Utwory zabrzmią w wykonaniu znakomitych kameralistów: altowiolisty Lecha Bałabana, skrzypka Jana Bałabana, wiolonczelisty Macieja Mazurka oraz pianisty Krzysztofa Sowińskiego.

Koncert dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.