Polmic - FB

news

Warszawa | POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits

polinW dniach 16–18 lutego 2018 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie miał miejsce festiwal muzyczny, którego inauguracyjna edycja odbędzie się pod hasłem "Roots’n’Fruits".

Czym jest muzyka żydowska? Czym jest żydowska tożsamość dla współczesnych kompozytorów i wykonawców? Gdzie splatają się korzenie współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej? Jakie owoce może przynieść spotkanie kompozytorów i wykonawców z Izraela, Polski i innych krajów żydowskiej diaspory? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas POLIN Music Festiwalu.

Podczas pierwszego koncertu dedykowanego Zygmuntowi Rolatowi wystąpi Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą izraelskiej dyrygentki Bar Avni, zdobywczyni 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, a towarzyszyć jej będą soliści: Michael Guttman, Jing Zhao i David Krakauer. Wieczór rozpocznie uwertura Oberon Carla Marii von Webera. Utwór ten w 1936 roku zakończył koncert inauguracyjny Palestine Symphony Orchestra – założonej przez pochodzącego z Częstochowy skrzypka żydowskiego pochodzenia Bronisława Hubermana.

W drugim dniu festiwalu zabrzmi m. in. muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – Steve’a Reicha, Johna Zorna i Davida Krakauera. O godz. 21:00 na scenie Muzeum POLIN w towarzystwie Michaela Guttmana i Jing Zhao wystąpi Martha Argerich. Artystka jest ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. W programie kompozycje Szymona Laksa, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Blocha oraz Dymitra Szostakowicza.

Trzeci dzień POLIN Music Festival odbędzie się pod hasłem „Żydowskie tango”. Będzie to spotkanie z żydowskim tangiem w różnych, czasem nieoczywistych, jego odsłonach. Obok muzyki klasycznej, to właśnie tango jest pasją inicjatora POLIN Music Festivalu – Michaela Guttmana, wybitnego skrzypka i popularyzatora muzyki izraelskiej na świecie. Michael Guttman jest także fundatorem fortepianu Steinway, który usłyszeć można podczas koncertów w Muzeum POLIN.

Więcej: www.polin.pl/pl/polin-music-festival