Polmic - FB

from the world

Symfonia Góreckiego w Londynie - pamięci Ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Henryk Mikołaj GóreckiKoncertem Royal Philharmonic Orchestra w Londynie Instytut Adama Mickiewicza uczci pamięć wszystkich ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku, w szczególności Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wspólnie z Jej Wysokością Królową Elżbietą II sprawował honorowy patronat nad projektem POLSKA! YEAR. W sobotę, 17 kwietnia 2010 roku w Royal Festival Hall zabrzmi przejmujące dzieło Henryka Mikołaja GóreckiegoIII Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę symfoniczną.
Utwór ten, przepełniony nastrojem religijnego skupienia, opowiada o bólu matki opłakującej syna oraz dziecka od niej oddzielonego. Solowa partia wokalna Symfonii oparta jest na trzech polskich tekstach: lamentacji maryjnej z XV wieku (Lament Świętokrzyski), słowach wypisanych na ścianie celi więziennej gestapo w Zakopanem i ludowej piosence ze Śląska Opolskiego, która mówi o matce rozpaczającej po stracie syna-powstańca.

W programie koncertu znajdzie się też Texan Tenebrae brytyjskiego kompozytora Marka-Anthony'ego Turnege'a (brytyjska premiera) i II Koncert na skrzypce i orkiestrę Philipa Glassa. Orkiestrę filharmoników londyńskich poprowadzi Marin Alsop, partię sopranową wykona Joanna Woś.

Sobotni koncert był planowany jako światowa premiera IV Symfonii Góreckiego, a obecność na nim zapowiadał Prezydent Kaczyński wraz z Małżonką.
– Pierwsza Dama w kwietniu ubiegłym roku wzięła udział w inauguracji POLSKA! YEAR i wysłuchała koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, który odbył się w Cadogan Hall w Londynie. To ona pierwsza, podczas śniadania zorganizowanego w Ambasadzie RP w Londynie jesienią 2006, rozmawiała z przedstawicielami brytyjskich instytucji artystycznych o planach zorganizowania Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii – wspomina Aneta Prasał-Wiśniewska, koordynator POLSKA! YEAR. – Prezydent Kaczorowski wielokrotnie zaszczycał nas swoją obecnością, ostatnio 22 lutego podczas koncertu Krystiana Zimermana, zorganizowanego w Royal Festival Hall z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Minister Tomasz Merta, wspaniały historyk, człowiek i przyjaciel, w marcu ubiegłego roku wziął udział w otwarciu naszej wystawy Symbolism in Poland and Britain w galerii Tate Britain w Londynie. Były ambasador RP w Londynie, Stanisław Komorowski, wielokrotnie służył nam radą i pomocą. Trudno pogodzić się z ich odejściem, trudno przyjąć do wiadomości, że nie ma ich wśród nas. W Royal Festival Hall minutą ciszy oddamy cześć ich pamięci.

źródło: Culture.pl