Polmic - FB


M jak młodzi

Z sercem do muzyki - warsztaty artystyczne NOSPR

Z sercem do muzykiWarsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat z cyklu „Z sercem do muzyki” odbędą się 23 listopada 2015 roku w godz. 17.00-18.30 w Galerii Katowickiej. Organizatorem wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Wyższy poziom” jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

„Najważniejszy instrument” to temat spotkania, podczas którego dzieci zostaną wprowadzone w fascynujący świat dźwięków poprzez najbardziej naturalne dla nich formy aktywności – zabawę, ruch i śpiew. Warsztaty to propozycja, aby zatrzymać się w biegu codzienności i ze świata nieograniczonej ilości różnorodnych bodźców wzrokowo-słuchowych wrócić do „korzeni”. Proste melodie, nieraz już zapomniane wyliczanki, rytmiczanki, kołysanki oraz dziecięce piosenki z repertuaru muzyki ludowej, tworzenie rytmów i zabawa z rytmem z wykorzystaniem dziecięcych instrumentów perkusyjnych. Organizatorzy zachęcają do odkrycia radości śpiewania – przez dzieci i rodziców – w formie swobodnej zabawy.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Liczba uczestników w grupie to 12 osób. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu: (32) 732 53 09.

Mikrokosmos na podstawie baśni Andersena

Mikrokosmos18-19 listopada 2015 roku o godz. 11.00 na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawiona zostanie bajka dla dzieci Mikrokosmos na motywach Calineczki Hansa Christiana Andersena. Spektakl w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy wyreżyserował Konrad Dworakowski.

Hans Christian Andersen napisał Calineczkę poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni. Calineczka jest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

Autorem muzyki do przedstawienia jest Piotr Klimek. Wśród wykonawców znajdą się: Gustaw Bachorz – klarnet, Bartłomiej Orłowski – gitary, Jakub Fiszer – perkusja, instrumenty perkusyjne, Piotr Klimek – kontrabas, Wiktor Szostak – fortepian, Krzysztof Kowalczyk – saksofony, Bohdan Szczerkowski – skrzypce, Ewa Szczerkowska – wiolonczela, Kwintet Dęty Garnizonu Szczecin. W warstwie muzycznej wykorzystano ponadto fragmenty Requiem KV 626, Koncertu klarnetowego A-dur KV 622 i Koncertu waltorniowego Es-dur KV 495 W. A. Mozarta.

Bolek i Lolek symfoniczne

Bolek i Lolek symfonicznieMikołajkowy koncert dla dzieci zatytułowany Bolek i Lolek symfoniczne odbędzie się 6 grudnia 2015 roku o godz. 12.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (ul. Marii Konopnickiej 17). Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego.

Multimedialne widowisko z muzyką na żywo oraz serią najciekawszych przygód Bolka i Lolka to projekt skierowany do dzieci w wieku 5-9 lat. W jego programie znalazły się projekcje najpopularniejszych i najpiękniejszych bajek cyklu „Bolek i Lolek” z udziałem orkiestry symfonicznej wykonującej na żywo ścieżkę dźwiękową. Znana i lubiana przez najmłodszą publiczność kreskówka stanie się punktem wyjścia do niezwykłej przygody, podczas której dzieci będą mogły poznać niemal wszystkie instrumenty orkiestry symfonicznej, a także ich skrzętnie skrywane tajemnice. Dowiedzą się również jakimi magicznymi sposobami uzyskuje się tak niezwykłe efekty akustyczne, dzięki którym w ulubionych bajkach usłyszeć mogą na przykład odgłosy rewolwerowych strzałów, spadających jabłek czy kapiącej wody. Koncert poprowadzi Marta Saciuk.

Więcej informacji – na stronie: www.oab.com.pl

Elementarz dla najmłodszych

Elementarz5 i 6 grudnia 2015 roku o godz. 11.00 i 12.30 w teatrze Komuna//Warszawa (ul. Lubelska 30/32) odbędzie się spektakl dla dzieci na podstawie Elementarza Mariana Falskiego. Muzykę do przedstawienia w reżyserii Michała Zadara skomponował Jan Duszyński.

Od 1910 roku Elementarz Falskiego jest pierwszą lekturą milionów dzieci uczących się pisać po polsku. Należy więc do ścisłego kanonu polskiej literatury, będąc jednym z niewielu dzieł, które znają prawie wszyscy ludzie mówiący po polsku, żyjący w rozproszeniu na całym świecie. Równocześnie, książka ta, pozostaje – jako podręcznik – niewidocznym, a kluczowym składnikiem kultury.

Spektakl wprowadza najmłodszych widzów w fascynujący świat mowy i pisma, oswaja z literami i słowami, które służą jako drogowskazy. Towarzyszą bohaterom w podróży prowadzącej z pokoju Ali i jej psa Asa przez las, ciemną noc do olbrzymiego miasta, a w końcu nawet w kosmos. Bo każde dziecko, jeśli tylko mu pozwolimy marzyć, może stać się kosmonautą i latać aż do gwiazd

Artyści poszukają nowych sposobów, by porozumieć się z najmłodszymi. Tak jak dzieci, które uczą się pierwszych elementów pisma, wybierają się w podróż w nieznane, gdzie każde słowo może stać się początkiem nowego kosmosu.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku od 1 do 5 lat, ale mile widziane są też dzieci młodsze i najmłodsze. Występują: Arkadiusz Brykalski, Joanna Drozda, Mateusz Łasowski, Barbara Wysocka oraz czasami, jak mają na to ochotę, ich dzieci.
 

Dźwięk – oddźwięk. Co skrzypcom w duszy gra?

Wszystkimi zmysłamiDrugie warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat z cyklu „Wszystkimi zmysłami” odbędą się 9 listopada 2015 roku w godz. 17.00-18.30 w Galerii Katowickiej. Organizatorem wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Wyższy poziom” jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

„Dźwięk – oddźwięk. Co skrzypcom w duszy gra?” to temat spotkania, które poprowadzi Iza Lechowicz i Marta Grochowska. Organizatorzy pragną zainspirować uczestników do działań twórczych, dać im przestrzeń do bycia sobą, zaproponować pracę poza podziałami zdolny/niezdolny. To w jaki sposób patrzymy, ile jesteśmy w stanie dostrzec, jest naszym skarbem. Budowanie wrażliwości w kontakcie ze sztuką i muzyką jest ogromnym kapitałem, który stanowi o pełniejszym przeżywaniu świata. Liczba uczestników w grupie to 10 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Udział w warsztatach jest bezpłatny

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu: (32) 732 53 09.