Polmic - FB


M jak młodzi

Baśnie ze świata dźwięków

W niedzielę, 15 listopada 2015 roku o godz. 11.00 w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga odbędzie się koncert muzyki elektroakustycznej Baśnie ze świata dźwięków z udziałem aktorki Ireny Lipczyńskiej. Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci od lat 5.

Koncert ma formę spektaklu, który połączy działania teatralne i muzyczne. Łącznikiem tych dwóch światów będzie aktorka – wizualna część piosenek i elektronicznej materii muzycznej. Ważną częścią koncertu będą również fragmenty baśniowych słuchowisk dla dzieci (m.in. Lokomotywa, Królowa Śniegu, Brzydkie kaczątko) zrealizowanych i udostępnionych przez Teatr Polskiego Radia. Muzykę skomponowali wybitni kompozytorzy polscy, m.in. Jarosław Siwiński, Katarzyna Taborowska, Jarosław Kordaczuk oraz Patryk Zakrocki.

Koncert poprowadzi Hanna Garońska. Narratorką i producentką wydarzenia jest Agata Felikszewska-Igiel. Spektakl zrealizowało Centrum Sztuki dziecka w Poznaniu.
 

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 7 listopada 2015 roku.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas najbliższych zajęć prócz zabaw z improwizacjami i książkami, pojawią się elementy tańca i brzmienia greckich instrumentów (buzuki, bağlama). Muzycznym gościem będzie super duet: pianistka, kompozytorka i tancerka Dagny Baczyńska-Kissas oraz kompozytor i multiinstrumentalista Georgios Kissas. Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i aktor Grzegorz Ociepka. Prócz improwizacji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jegowalory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Read more: Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Poznań Baroque 2015 - koncerty dla dzieci!

Podczas piątej edycji festiwalu Poznań Baroque, który odbędzie się w dniach 7-15 listopada 2015 roku, w Pawilonie Nowa Gazownia odbędą się cztery koncerty skierowane do najmłodszej publiczności. Festiwal z roku na rok stara się pokazywać różne oblicza muzyki dawnej, koncentrując się na muzycznych talentach XVII i XVIII stulecia.

Program każdej edycji Poznań Baroque konstruowany jest w oparciu o najświeższe doniesienia ze środowiska, uwzględniając także konieczność poszerzania, czy wręcz rozszerzania repertuaru dla różnych odbiorców i odbiorczyń. Tegoroczna edycja Poznań Baroque swoją uwagę kieruje również w stronę najmłodszych. Prócz pilotażowego programu edukacyjnego Cool School Poznań Baroque, w którym wzięło udział ponad 350 dzieci z 4 poznańskich szkół podstawowych, w programie festiwalu znajdą się cztery koncerty dla najmłodszych.

W Poznaniu zagrają La Traditoria oraz I Bassifondi. Pierwszy z zespołów to kobiece trio koncentrujące się na wykonywaniu muzyki renesansowej oraz barokowej. Artystki z Francji, Katalonii i Chile łączą w swoim języku artystycznym elementy tradycji kulturowej własnych regionów. Wystąpią 9 listopada w ramach zróżnicowanych wiekowo koncertów dla dzieci „Wesoło, smutno i poetycko. Kobiety w muzyce renesansowej”. I Bassifondi to grupa pochodząca z Włoch, która powstała z inicjatywy Simone Vallerotondy. Przedmiotem zainteresowania muzyków jest XVII i XVIII-wieczny repertuar na lutnię, arcylutnię, teorbę oraz gitarę z towarzyszeniem continuo. Ważnym elementem estetyki zespołu jest improwizacja oraz wykorzystanie instrumentów perkusyjnych. 14 listopada grupa zaprezentuje dzieciom specjalny program „Alfabeto falso… czyli co kryje się za literami”.
 

Read more: Poznań Baroque 2015 - koncerty dla dzieci!

Muzyka i magia na afiszu Opery Krakowskiej

23 października 2015 roku w Operze Krakowskiej odbyła się premiera spektaklu rodzinnego Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżysalterii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna była Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpili: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

 

Jest to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Kolejne przedstawienia odbędą się 24 i 28 listopada oraz 1 grudnia 2015 roku, a następnie 7 stycznia oraz 2 i 11 lutego 2016 roku.
Read more: Muzyka i magia na afiszu Opery Krakowskiej

Warsztaty artystyczne dla dzieci w Galerii Katowickiej

Pierwsze warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat z cyklu „Wszystkimi zmysłami” odbędą się 19 października 2015 roku w godz. 17.00-18.30 w Galerii Katowickiej. Organizatorem wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Wyższy poziom” jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

„Czułe oko, czułe ucho” to temat spotkania, podczas którego dzieci będą zapoznawać się z obrazami i dźwiękami. Organizatorzy pragną zainspirować uczestników do działań twórczych, dać im przestrzeń do bycia sobą, zaproponować pracę poza podziałami zdolny/niezdolny. To w jaki sposób patrzymy, ile jesteśmy w stanie dostrzec, jest naszym skarbem. Budowanie wrażliwości w kontakcie ze sztuką i muzyką jest ogromnym kapitałem, który stanowi o pełniejszym przeżywaniu świata. Liczba uczestników w grupie to 10 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu: (32) 732 53 09.