Polmic - FB


M jak młodzi

Anna Dereszowska wystąpi w Gdańsku z okazji Dnia Dziecka

Anna DereszowskaZ okazji Dnia Dziecka Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku przygotowała dla najmłodszych i ich rodzin specjalną propozycję – koncert familijny, zaplanowany na niedzielę, 31 maja 2015 roku, który poprowadzi i w którym zaśpiewa aktorka Anna Dereszowska. W programie koncertu znajdą się tematy muzyczne z najpopularniejszych bajek animowanych: Smerfy, Wilk i zając czy Pszczółka Maja.

„Gdzieś w każdym z nas jest dziecka ślad" – śpiewał przed laty Kuba Badach. I ta myśl przyświecała twórcom koncertu, który skierowany jest nie tylko do najmłodszych, ale również tych nieco starszych słuchaczy i ich rodziców. Podczas koncertu będzie można wysłuchać najbardziej znanych melodii z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Duża część z nich to znane i lubiane dobranocki.

Gumisie, Smerfy, Wilk i Zając, bohaterowie Ulicy Sezamkowej, Strażak Sam, Listonosz Pat, Bob budowniczy i Pszczółka Maja, to tylko niektóre dobranocki, których tematów muzycznych będzie można posłuchać. Annie Dereszowskiej towarzyszyć będą: Anna Wandtke-Wypych na skrzypcach, Urszula Borkowska przy fortepianie, Klaudiusz Baran – akordeon, Marcin Świderski, który zagra na saksofonach, klarnecie oraz innych instrumentach dętych oraz Sebastian Wypych kontrabasista i kierownik artystyczny projektu.

Alicja w Krainie Czarów - prapremiera baletu Przemysława Zycha

Alicja w Krainie CzarówŚwiatowa prapremiera baletu Alicja w Krainie Czarów Przemysława Zycha z choreografią Jacka Tyskiego odbędzie się 30 maja 2015 roku w Operze na Zamku w Szczecinie.

To historia oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland z udziałem Johnego Deepa. Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia.

Kolejne spektakle odbędą się 1 czerwca o godz. 11.00 i 17.30.

Dzieło jest zamówieniem kompozytorskim Opery na Zamku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Nauczyciel Muzyki Roku 2015 - zgłoszenia do konkursu

Nauczyciel Muzyki Roku 2015Po raz pierwszy w Polsce ogłoszony został ogólnopolski plebiscyt na najlepszego nauczyciela muzyki, przewodnika i opiekuna muzycznego. Organizator - Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej - chce poznać i nagrodzić ludzi, którzy potrafią zaszczepić miłość do muzyki, ciekawie i efektywnie jej uczyć. Uczestnikami konkursu mogą być nauczyciele w oświacie, w szkołach muzycznych, a także muzycy uczący, niezależnie od rodzaju muzyki dominującego w ich pracy.

Konkurs przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie przyjmowane będą przysyłane elektronicznie kandydatury, opatrzone uzasadnieniem i możliwie obszernym opisem pracy rekomendowanych osób. Jury wybierze 10 najlepszych kandydatów.

W drugim etapie kandydaci nominowani do nagrody poproszeni będą o udzielenie wywiadów i udostępnienie zdjęć i filmów ilustrujących ich pracę. Popularyzacja ich osiągnięć pedagogicznych i organizacyjnych będzie stanowić wspólną akcję społeczną organizatorów i partnerów konkursu na rzecz dobrej edukacji muzycznej w Polsce.Na podstawie zgromadzonych materiałów jury przyzna Nagrodę NAUCZYCIEL MUZYKI ROKU 2015.Równolegle trwać będzie plebiscyt internetowy, w którym internauci przyznają odrębną nagrodę.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2015 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w styczniu 2016 roku.

Kandydatów na Nauczycieli Roku mogą zgłaszać dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty, także organizacje i instytucje, współpracujące z nauczycielem; dyrekcje i pracownicy instytucji kultury, uczestnicy zajęć i projektów, realizowanych przez kandydatów, organizacje pozarządowe i władze samorządowe.

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej 

Patroni i partnerzy: Polska Rada Muzyczna, Portal Muzykoteka Szkolna, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, TVP Kultura, II Program Polskiego Radia

Więcej informacji - na stronie: www.pseiam.pl

PRZECZYTAJ: Regulamin Konkursu

 

Przygody z wyobraźnią - na Dzień Dziecka w Poznaniu

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza wszystkie dzieci razem z rodzicami w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2015 roku na koncert pt. Przygody z wyobraźnią.

Koncerty dla Dzieci organizowane od 2007 roku przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją dwóch znakomitych dyrygentek, stały się okazją do rodzinnych spotkań z muzyką w najpiękniejszej sali koncertowej Poznania – Auli UAM. Wspaniała atmosfera koncertu, w której odnajdą się zarówno starsi jak i najmłodsi słuchacze – gwarantowana. Bohaterami wieczoru będą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej–Lipczyńskiej w Poznaniu oraz muzycy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, których poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.

Artyści zapraszają na muzyczną przygodę z utworem Modesta Musorgskiego Obrazki z wystawy. Odwiedzimy m.in. Stary zamek, mroczne katakumby i chatkę na kurzej stopce, gdzie mieszka Baba Jaga. Urzekną nas tańczące w skorupkach kurczęta, figle dzieci w paryskim parku w Tuileries oraz kłótnia przekupek na targu.

Początek koncertu o godz. 17.00.

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieciWarsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” odbędą się w sobotę, 23 maja 2015 roku w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3). Wydarzenie rozpocznie cykl bezpłatnych zajęć dla najmłodszych, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Podczas zajęć uczestnicy również poznają i dotknąmiędzy innymi gongi i misy tybetańskie.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” połączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia 23 maja poprowadzi Trillingen Duo, czyli Iwona Jędruch (gongi, misy tybetańskie, skrzypce, śpiew) i Małgorzata Kołcz (kontrabas).

Artystki zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kolejne zajęcia odbędą się 6 czerwca. Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci