Polmic - FB


M jak młodzi

Taneczny świat Chopina - w Gdańsku

Taneczny świat Chopina Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku w kwietniu zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką dedykowaną najmłodszym słuchaczom i ich bliskim, w ramach organizowanych przez nią koncertów familijnych. Tym razem, będzie to spektakl muzyczny pt. Taneczny świat Chopina, który podbił serca publiczności w Japonii i Europie. Widowisko zawita do Gdańska w niedzielę, 19 kwietnia 2015 roku o godz. 12:00. Dodatkowo, bilety na ten koncert będzie można kupić w ramach gdańskiego Weekendu za pół ceny.

Spektakl został opracowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza” z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w 2010 roku. Szybko okazało się, że przebojem podbił serca publiczności nie tylko na naszym kontynencie, ale także w Chinach i Japonii. Choreografię do tego projektu stworzyła laureatka II Nagrody na paryskim konkursie „La scéne Française” w technice tańca charakterystycznego Romana Agnel oraz tancerz i choreograf, pedagog tańca, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz dworskich, a także twórca choreografii do wielu spektakli operowych Leszek Rembowski. Piękne, historyczne kostiumy zaprojektowała z kolei autorka wielu projektów i rekonstrukcji strojów historycznych scenograf Monika Polak-Ruścińska.

Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była próba odtworzenia form tanecznych skomponowanych przez Fryderyka Chopina, które mieszczą się w trzech obrazach: salonu, polskiej tradycji ludowej oraz w przestrzeni sceniczno - teatralnej. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor sam był świetnym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach. Akcja spektaklu rozgrywa się w różnych miejscach. Widzowie podróżują do salonów Europy, w których koncertował i tańczył Fryderyk Chopin; do Hotelu Lambert, gdzie jego mazurki i polonezy poruszały wspomnienia o Ojczyźnie; do polskich dworków, w których przeplatały się tańce ludowe i szlacheckie - szczęśliwe wspomnienie z dzieciństwa kompozytora. Sam Fryderyk Chopin nie ma swoje odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

Spektakl uzupełnią projekcje multimedialne autorstwa Krzysztofa Antkowiaka.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 kwietnia 2015 roku w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, o godz. 12:00.

Poznańska Akademia Muzyczna na Festiwalu Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i SztukiWe wtorek, 14 kwietnia 2015 roku w ramach XVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się Dzień Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W programie warszataty, wykłady i koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to wyjątkowe w skali kraju wydarzenie i trzydniowe akademickie święto, które poprzez różnorodne formy przekazu stara się pokazać, że uczelnia to coś więcej niż tylko sesje i egzaminy. Co roku Festiwal przyciąga osoby pragnące promować i upowszechniać osiągnięcia poznańskich uczelni, przybliżać tematykę badań naukowych oraz prezentować szeroko rozumiany dorobek artystyczny miasta. Dzięki temu festiwalowe dni stają się specyficzną formą kontaktu środowiska akademickiego ze społeczeństwem, a także ciekawą ofertą edukacyjną, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku, profesji i indywidualnych zainteresowań. W ramach organizacji Festiwalu, tworzonego pod hasłem „Pokonywanie niemożliwego…”, spotykają się i wymieniają naukowymi doświadczeniami także ludzie z niepełnosprawnościami. Stają oni po dwóch stronach festiwalowych wydarzeń – zarówno jako animatorzy, jak i goście, by wspólnie z pozostałym uczestnikami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki poznawać, odkrywać, przeżywać… W 2015 roku Festiwal odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia.

Read more: Poznańska Akademia Muzyczna na Festiwalu Nauki i Sztuki

Przesłuchania do Młodej Polskiej Filharmonii

Przesłuchania do Młodej Polskiej FilharmoniiFundacja Zwierciadło, organizator Młodej Polskiej Filharmonii, zaprasza uczniów szkół muzycznych II stopnia na uzupełniające przesłuchania do orkiestry w specjalnościach: skrzypce, wiolonczela, kontrabas, fagot, waltornia i trąbka. Przesłuchania odbędą się 16 i 17 maja 2015 roku w Warszawie. Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na www.mpf.zwierciadlo.pl

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy złożona z 39 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 oraz w 2013 roku. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty Night in Calisia, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Adam Klocek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Celem organizatorów projektu jest promocja młodych i utalentowanych muzyków poprzez edukację na warsztatach artystycznych z wybitnymi artystami o światowej renomie oraz możliwość debiutu na prestiżowych salach koncertowych w zespole orkiestrowym z udziałem koncertmistrzów sławnych orkiestr: Dmitrij Vassiliev – Moscow Soloists, Edicson Ruiz – Berliner Philharmoniker, Dudu Carmel i Eyal Ein-Habar – Israel Philharmonic Orchestra, Rafał Zambrzycki-Payne – koncertmistrz Ensemble Modern oraz Emanuel Salvador – Orquestra do Norte Portugal i Sonig Tchakerian - Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

Read more: Przesłuchania do Młodej Polskiej Filharmonii

Lekcja chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi

Lekcja chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi Teatr Wielki w Łodzi zaprasza dzieci i młodzież na kolejne już spotkanie z cyklu "Lekcja chóru", które odbędzie się na Dużej Scenie dnia 10 kwietnia 2015 roku. Zabrzmią przeboje muzyki europejskiej w wykonaniu gościa specjalnego - Dziecięcego Chóru Miejskiego z Norymbergi, a także Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi.

Lekcja będzie wyjątkową okazją do nauczenia się hymnu Unii Europejskiej w wersji polskiej i niemieckiej. Będzie można posłuchać też piosenek, które stały się przebojami Europy i świata. Goście z Norymbergi zaprosili łódzki chór do Niemiec na wspólne koncerty w lipcu tego roku. Teraz zaśpiewają swoje przeboje, a polski chór zaprosili do wspólnego wykonania kilku utworów. Słuchacze będą mieć również możliwość zaśpiewania jakiegoś przeboju na dużej scenie Teatru Wielkiego.

Spotkanie poprowadzi Waldemar Sutryk, przy fortepianie - człowiek-orkiestra Taras Hlushko.

Wstęp wolny, biletowany.

Polska wystawa instrumentów na Biennale w Wenecji

Plastic is Fantastic! - wystawa Tomka WójcikaInstrumenty muzyczne i inne przedmioty z materiałów z recyklingu, które można zrobić samemu, są jedną z atrakcji polskiego projektu prezentowanego podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci i Młodzieży w ramach Biennale w Wenecji od 7 do 17 lutego 2015 roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Ambasada RP w Rzymie.

W tym roku Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji (International Kids’ Carnival Venice) poświęcony jest muzyce. Na wystawie Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R - Recycle, Reused, Reduce (Przetwarzaj, Używaj ponownie, Ograniczaj) przygotowanej przez polskiego projektanta Tomka Wójcika znajdą się więc głównie instrumenty muzyczne zrobione z plastiku pochodzącego z recyklingu, ale także plastikowe fotele, igloo i świecące przedmioty. Dzieci będą mogły stworzyć własne plastikowe dzieła podczas towarzyszących wystawie warsztatów Laboratorium 3R. Staną się one potem częścią ekspozycji.

Projekt Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R Recycle-Reuse-Reduce został przygotowany na Biennale w Wenecji przez Fundację Fly with Art we współpracy z Wytwórnią21 i Ambasadą RP w Rzymie.

Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji to impreza, która towarzyszy karnawałowi weneckiemu, wzbogacając go propozycją edukacyjną dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Polska bierze udział w dziecięcym karnawale po raz drugi. W 2011 roku zaprezentowała wystawę Dziecinada – polski design dla dzieci.

Pogram wydarzenia – na stronie: www.rzym.msz.gov.pl

źródło: MSZ