Polmic - FB


M jak młodzi

Muzyczne opowieści, czyli koncerty dla dzieci w Filharmonii Krakowskiej

Muzyczne opowieści Filharmonia Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotykanie z Babcią Melodią i Dziadkiem Rytmusem (aktorzy: Anna Sokołowska i Sławek Rokita), a także z licznymi przyjaciółmi tej sympatycznej pary, wśród których niewątpliwie najważniejsze miejsca zajmują Kuzynka Klawiaturka (pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska) i tajemniczy Właściciel-Gadającego-Ekranu (muzyk i informatyk, Mateusz Bień).

Pierwsza „muzyczna opowieść” nie będzie wcale taka zwyczajna, bowiem Dziadkowie przeżyli ostatnio niezwykłą przygodę. Wybrali się mianowicie do wielkiego, wspaniałego lasu... na grzyby. I jakież było ich zdumienie, gdy jedna ze ścieżek wyprowadziła ich z gęstwiny na polanę, wprost przed wielką bramę wspaniałego zamku. Ciekawi ogromnie jego wnętrza, usiłowali bramę otworzyć, ale okazało się, że jak to zazwyczaj w zaczarowanych miejscach bywa, trzeba użyć całej swej pomysłowości, sprytu, wiedzy bajkowej, by się do takiego miejsca dostać. A jak się już wejdzie – a no właśnie... To wszystko co spotkało naszych przyjaciół w zamku, którego właścicielem okazał się Czarnoksiężnik Muzyczny, jakie ciekawe postaci tam spotkali, jak się bawili na muzycznej uczcie – o tym już sami opowiedzą wszystkim tym, którzy przyjdą do Filharmonii na pierwsze powakacyjne spotkanie.

Na zamku Czarnoksiężnika bawiło różnorodne, międzynarodowe towarzystwo: grająca na bandurze Zoriana Grzybowska z Ukrainy i grający na bałałajce Rosjanin, Teodor Szulc, dziecięcy zespół taneczny z Węgier (występujący także w Studiu Baletowym Opery Krakowskiej pod opieką Magdaleny Malskiej i Violetty Maciejewskiej), a także kilku wspaniałych, grających na instrumentach dętych muzyków, z racji swej maestrii często zapraszanych na słynące z takiej muzyki festyny Niemiec i Austrii (Wacław Mulak – trąbka, Adam Kozłowski – waltornia, Andrzej Tkaczyk – puzon i Jarosław Jastrzębski – tuba). A uczeń krakowskiej szkoły muzycznej OSM I st. im. I.J. Paderewskiego, Maciek Wilczyński, grał na fortepianie tak pięknie, że porównywano go z małym Mozartem... Pięknie i ciekawie musiało być w tym zaczarowanym muzycznym zamku...

Wszystkich, którzy chcą o tym posłuchać, artyści zapraszają do Filharmonii w Krakowie, tradycyjnie w poniedziałek i piątek 20 i 24 października 2014 roku o godz, 9.00, 11.00 lub 13.00, a w sobotę, 25 października 2014 roku – o godz.10.00 i 12.00.

Program edukacyjny Teatru Wielkiego w Łodzi

Teatr Wielki w ŁodziW jubileuszowym roku 60-lecia istnienia sceny operowej w Łodzi Teatr Wielki przygotował bogaty program edukacyjny, obejmujący szeroką gamę form aktywności, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych i seniorów: Po kulisach Teatru Wielkiego w Łodzi (zwiedzanie), warsztaty artystyczne, chór dziecięcy, lekcje chóru, Opera bez granic i Bliżej Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teatr Wielki w Łodzi stawia sobie za cel umożliwienie mieszkańcom miasta i województwa bliższe poznanie opery i baletu jako dziedzin sztuki tworzących teatr operowy, rozwijanie kreatywności za pomocą ćwiczeń w śpiewie i tańcu, kształtowanie potencjalnego widza sztuki operowej, który świadomie korzysta z szerokiej oferty kulturalnej, a także ułatwianie poznania specyfiki teatru operowego. W minionym sezonie w programie uczestniczyło ponad 1 350 osób.

Read more: Program edukacyjny Teatru Wielkiego w Łodzi

3. edycja programu "filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!"

filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!17 września 2014 roku w Lublinie zainaugurowana została trzecia edycję Programu "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!"

W nowym sezonie artystycznym udział w programie zadeklarowały filharmonie w aż ośmiu miastach: Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Białymstoku i Łomży. Na pierwsze próby do Filharmonii w Lublinie i Kielcach przyszło niemal 1100 maturzystów. Nowością tegorocznej edycji programu jest utwór o charakterze edukacyjnym - Wariacje na temat Krzesimira Dębskiego autorstwa Krzesimira Dębskiego. Kompozycja zamówiona została przez Filharmonię Lubelską z inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca i została włączona w program "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!". Prezentuje ona walory brzmieniowe orkiestry symfonicznej, style i techniki kompozytorskie oraz różne systemy tonalne. Każda z filharmonii powtórzy Wariacje podczas prób z udziałem młodzieży oraz na koncercie abonamentowym.

W trakcie prób zaprezentowany zostanie także nowy wspólny projekt Instytutu Muzyki i Tańca i Narodowego Instytutu Audiowizualnego - 16 filmów edukacyjnych o instrumentach orkiestry symfonicznej.

"filharmonia /ostrożnie, wciąga!!!" to ogólnopolska akcja edukacyjna mająca na celu przyciągnięcie do sal filharmonicznych maturzystów szkół ogólnokształcących.

Urodziny u rodziny

Urodziny u rodziny Koncert familijny pt. Urodziny u rodziny w wykonaniu Kwartetu Aulos odbędzie się w niedzielę, 12 października 2014 roku o godz. 11:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Podczas koncertu zaprezentuje się rodzina instrumentów dętych drewnianych w utworach od mistrzów baroku, poprzez kompozycje współczesne (autorstwa Jarosława Kordaczuka, napisane specjalnie dla dzieci do projektu Muzyka i zabawa), aż po klasykę dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej. Młoda publiczność zostanie zaproszona do udziału w zabawie muzycznej zaprojektowanej przez Jarosława Siwińskiego w utworze Gra-nie Gra. Koncert poprowadzą pracownice Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: Hanna Gawrońska oraz Agata Felikszewska-Igiel.

Na Dzień Dziecka w Krakowie - Balet o kawie

Balet o kawieZ okazji Dnia Dziecka Filharmonia Krakowska zaprasza swoich najmłodszych melomanów na spektakl baletowo-pantomimiczny zatytułowany Balet o kawie.

Twórców tego niezwykłego widowiska - tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza, cieszącego się zasłużoną sławą w wielu krajach Europy i Azji - zainspirowała słynna żartobliwa Kantata o kawie Johanna Sebastiana Bacha. Ogromnym atutem tego występu są przepiękne kostiumy, przemieniające tancerzy w porcelanowy serwis do kawy. Zespołowi baletowemu Cracovia Danza towarzyszy Zespół Baletowy RELEVÉ przy MDK im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie. Miłym akcentem tych przedstawień jest połączenie ich ze wspólną zabawą taneczną wykonawców i dzieci.

Balet o kawie prezentowany będzie w niedzielę, 1 czerwca 2014 roku o godz. 10.30 i 13.00 oraz w poniedziałek, 2 czerwca 2014 roku o godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Bilety: 20 zł.