Polmic - FB


official patronage

FuturOpera - wieczór współczesnej opery kameralnej

FuturOpera Warszawska Opera Kameralna zaprasza w dniach 5 i 6 listopada 2014 roku na FuturOperę - wykonanie trzech kameralnych oper współczesnych młodych kompozytorów: Nikolet Burzyńskiej, Dariusza Przybylskiego i Ryana Latimera.

FuturOpera to projekt zakładający wykonanie podczas jednego wieczoru trzech kameralnych oper współczesnych młodych kompozytorów: Wasserstimmen Dariusza Przybylskiego - opery kryminalnej opartej na pradawnej eskimoskiej legendzie (z librettem Przemysława Fiugajskiego), Labirynt Orfeja Nikolet Burzyńskiej - opery symbolicznej opowiadającej o zmaganiach człowieka zagłębiającego się we własną świadomość, opartej na poezji Jacka Dobrowolskiego oraz Three Tall Tales Of Doctor Monsieur Facade Ryana Latimera, będąca rodzajem bajkowego intermezza. Wszystkie te dzieła łączy oryginalny język dźwiękowy oraz miejsce akcji, rozgrywające się na pograniczu jawy i snu, w wyjątkowym, hipnotycznym transie. Twórcą projektu jest dyrygent – Jarosław Praszczałek.

Projekt FuturOpera ealizowany jest w ramach programu „Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej”, skierowanego jest do młodych kreatywnych twórców, absolwentów i studentów uczelni artystycznych, którzy chcieliby uzyskać pomoc w realizacji i promocji swoich projektów artystycznych. Wykonania odbywają się na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej od 1 października do 31 grudnia 2014 roku. Zgodnie z założeniami projektu artyści zakwalifikowani do programu są wspierani podczas realizacji autorskich pomysłów w szerokim zakresie, zależnie od charakteru projektu.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Uwaga! Zbiórka dodatkowych pieniędzy na projekt FuturOpera - WSPIERAJ KULTURĘ

ZOBACZ: opisy oper

Warsaw Camerata à la carte!

Warsaw Camerata à la carte! Muzyczna Rezydencja 2014-2016Publiczność zdecydowała, że podczas listopadowego koncertu cyklu „Warsaw Camerata à la carte! – muzyczna rezydencja 2014-2016” zabrzmi muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Karłowicza i Gustawa Holsta.

Tym razem melomani wybrali: Symfonię A-dur nr 29 Mozarta, Serenadę na smyczki Karłowicza i Suitę św. Pawła Holsta. Te piękne kompozycje wykona orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Jak zawsze podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte. Po nim organizatorzy zapraszają na tradycyjne spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach.

Realizowany trzeci sezon cykl „Warsaw Camerata à la carte!” jest nowatorskim projektem, w którym słuchacze wybierają w drodze głosowania programy wszystkich imprez.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 2 listopada 2014 roku o godz. 14:00 w Bazylice NSJ przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie.

Wstęp jest wolny.

 

Read more: Warsaw Camerata à la carte!

Musica Vincit Omnia - jubileusz 90. urodzin Andrzeja Markowskiego i 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich

Musica Vincit Omnia – Generacje XVIII polsko-amerykańskie Z okazji 90. rocznicy urodzin wybitnego dyrygenta i kompozytora Andrzeja Markowskiego i 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich w dniach 25-27 października 2014 roku w Warszawie odbędzie się Tryptyk "Musica Vincit Omnia" - Generacje XVIII „polsko-amerykańskie”. Wstęp wolny.

Cykl „Musica Vincit Omnia” Fundacji im. Andrzeja Markowskiego został zainicjowany w roku 1999 w Waszyngtonie. Przed niemal dziesięciu laty pojawił się we Wrocławiu. W 2014 roku zawita do Warszawy. Oba miasta wydają się równie dobrze predestynowane do roli gospodarza, gdyż zarówno Warszawa, jak też Wrocław są kluczowe dla biografii patrona festiwalu i samej fundacji – Andrzeja Markowskiego, wybitnego dyrygenta, kompozytora, organizatora życia muzycznego. „Musica Vincit Omnia” – obecnie w formie tryptyku - to zawsze niezwykle osobisty, autorski, dopracowany w detalach festiwal, kreowany przez Małgorzatę Markowską, córkę artysty. To idea, by poprzez występ wybitnych artystów uczcić pamięć patrona fundacji, a jednocześnie w proponowanym programie nawiązać do profilu działalności Andrzeja Markowskiego.

Tegoroczny Tryptyk ma wymiar szczególny, do grona jego współorganizatorów dołączyli ważni partnerzy – Smithsonian Institution, Związek Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Program II Polskiego Radia. Tryptyk wpisuje się w rozpoczynające się obchody 70-lecia Związku Kompozytorów Polskich, a także w rocznicę 90. urodzin Andrzeja Markowskiego, która przypadła 22 sierpnia. Festiwal został włączony do mającego już duże tradycje cyklu koncertów „Generacje”, organizowanego przez ZKP w celu prezentacji różnych pokoleń kompozytorów polskich i niekiedy zagranicznych XX i XXI wieku. Tym razem program wypełnią utwory kompozytorów polskich oraz amerykańskich.

Steven Honigberg, Jadwiga Kotnowska, Marek Moś i Kenneth SlowikA zatem: „Generacje XVIII – polsko-amerykańskie”. Na program podwójnego jubileuszu złożą się dwa uroczyste koncerty z udziałem Stevena Honigberga (wiolonczela) i Orkiestry Kameralnej AUKSO z jej Dyrektorem Artystycznym i dyrygentem Markiem Mosiem (25 października) oraz Jadwigi Kotnowskiej (flet) i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Kennetha Slowika (27 października). Ideą zasadniczą tegorocznego projeku było ukazanie wzajemnego muzycznego wpływu Europy i Stanów Zjednoczonych, stąd swoiste festiwalowe „tematy” i „reminiscencje” na wielu obszarach: przypomnienie Toccaty Bolesława Szabelskiego, wykonywanej niegdyś przez Leopolda Stokowskiego, sięgnięcie do muzyki Aarona Coplanda, Amerykanina o europejskich korzeniach, obecność utworu Tomasza Sikorskiego („najbardziej amerykańskiego z polskich kompozytorów”). Stąd również wśród zaproszonych artystów znakomity amerykański wiolonczelista Steven Honigberg (po raz pierwszy w Polsce) w Koncercie wiolonczelowym Andrzeja Panufnika, a z drugiej strony (oceanu) wybitna polska flecistka Jadwiga Kotnowska w Koncercie na flet i orkiestrę Amerykanina Lowella Liebermanna. Wieczór kompozytorów polskich (25 października) zamknie Leonard Bernstein, wieczór amerykański (27 października) otworzy Grażyna Bacewicz. W środku Tryptyku – Kenneth Slowik, dyrektor muzyczny Smithsonian Institution i jego wykład w Bibliotece Uniwersyteckiej, poświęcony Marcie Graham, słynnej amerykańskiej tancerce i jej udziałowi w powstaniu baletu Appalachian Spring Coplanda (26 października). Niezwykle cenna jest w tym kontekście obecność waszyngtońskiego Smithsonian Institution, największego na świecie kompleksu muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych (obecnie jego kolekcje obejmują ponad 137 milionów eksponatów). Wśród zbiorów znajduje się The Hall of Musical Instruments, chlubiący się m. in. instrumentami Stradivariusa. Dyrektor muzyczny Instytutu Kenneth Slowik wystąpi na festiwalu w podwójnej roli, jako dyrygent i wykładowca.

Patronat medialny nad Tryptykiem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

 

Read more: Musica Vincit Omnia - jubileusz 90. urodzin Andrzeja Markowskiego i 70-lecia Związku Kompozytorów...

Festiwal Młodych Laureatów Konkursów - po raz 24.

Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych 2014W dniach 12-26 października 2014 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na koncerty XXIV Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Wystąpią w nich młodzi artyści, którzy w ostatnim czasie zdobyli nagrody na znaczących konkursach muzycznych.

W 2014 roku dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzenia Artystyczne” w dwóch koncertach przedstawieni zostaną laureaci prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali również młodzi artyści nagrodzeni w najważniejszych konkursach organizowanych w Polsce, jak Estrada Młodych w Słupsku, Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, Konkurs Arii i Pieśni im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, Konkurs Gitarowy im. Edmunda Jurkowskiego w ramach "Śląskiej Jesieni Gitarowej", Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej czy Akademicki Konkurs Klawesynowy w Poznaniu.

Z młodymi laureatami zagrają: Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary, wrocławska Intercamerata pod batutą Jana Jakuba Bokuna i najmłodsi uczestnicy festiwalu - Orkiestra Kameralna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą poprowadzi jej absolwent Jan Stańczyk.

W tegorocznym kalendarzu festiwalowym szczególne miejsce zajmują dwa koncerty zorganizowane w Studiu Koncertowym Radia Katowice w ramach ministerialnego programu "Zamówienia Kompozytorskie". W pierwszym, po raz pierwszy wykonany zostanie kwartet fletowy Angst und Vertrauen Piotra Mossa, polskiego kompozytora zamieszkałego w Paryżu, który gościć będzie w Katowicach. Na drugi, w ramach cyklu „Mamo, Tato chodźmy na koncert!”, organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami. Będzie to premiera muzycznej bajki pt. Historia pewnej melodii, której autorem jest Kamil Pawłowski.

Read more: Festiwal Młodych Laureatów Konkursów - po raz 24.

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Adam Sławiński

SPOTKANIE Z ADAMEM SŁAWIŃSKIMO tym co robi krawiec muzyczny, o współpracy z Agnieszką Osiecką, o jazzie, o tym jak powstawała muzyka do Chłopów, a także o tym kiedy i dlaczego herbatka Yunnan została ocenzurowana opowie kompozytor Adam Sławiński, który będzie gościem trzeciego spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”. Kolejna rozmowa czwartej serii cyklu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, odbędzie się w sobotę, 25 października 2014 roku o godz. 15:00 w PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie (Aula nr 106).

Adam Sławiński (ur. 1935) to jeden z najbardziej uznanych polskich kompozytorów muzyki poważnej, filmowej i rozrywkowej. Stworzył wiele utworów symfonicznych i eksperymentalnych, ale także ok. 70 piosenek napisanych do telewizyjnych Listów śpiewających Agnieszki Osieckiej, muzyki dla Teatru Telewizji i do takich seriali, jak Chłopi, Komediantka i . Ważną częścią jego działalności był też jazz i publicystyka muzyczna. W latach 1974-75 był zastępcą dyrektora muzycznego Polskiego Radia, a w latach 1990-91 dyrektorem radiowej Dwójki.

Read more: MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Adam Sławiński

Dni Muzyki Andrzeja Panufnika w Krakowie

4. Dni Muzyki: Andrzej Panufnik - Kraków 20144. Dni Muzyki: Andrzej Panufnik trwać będą w Akademii Muzycznej w Krakowie od 19 do 26 października 2014 roku.

Andrzej Panufnik jest postacią emblematyczną dla kultury polskiej. Symbolem twórcy, który musi być wolny, by jego sztuka mogła być prawdziwa. Program cyklu koncertów, poświęconych kompozytorowi w roku jubileuszu jego 100. rocznicy urodzin, opracowany został tak, aby przypomnieć i dostrzec twórczość nie tylko Panufnika, ale także kompozytorów emigracyjnych pochodzących z różnych stron świata, kultur i narodowości.

Dni Muzyki to wydarzenie muzyczne i naukowe, które dedykowane jest zawsze określonemu twórcy – rodzimemu lub obcemu, prezentowanemu na tle epoki. Poprzednie trzy edycje poświęcone były Aleksandrowi Tansmanowi (2007), Bohuslavowi Martinů (2009) i Karolowi Szymanowskiemu (2012).

W programie czwartych Dni Muzyki, w najbardziej rozbudowanej odsłonie, znajdą się trzy koncerty orkiestrowe i koncert chóralny, a także międzynarodowa sesja naukowa pt. Pozostać wiernym sobie – Andrzej Panufnik i kompozytorzy emigracyjni XX wieku (23-24 października).

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Seminarium „MUSIC +”. Edukacja muzyczna i taneczna filarem rozwoju każdego człowieka

Seminarium „MUSIC +”. Edukacja muzyczna i taneczna filarem rozwoju każdego człowiekaSeminarium „MUSIC +”, poświęcone tematyce kształcenia muzycznego i tanecznego, odbędzie się w dniach od 21 do 26 października 2014 roku w Krakowie.

Głównym celem seminarium jest poznanie struktury muzycznej i tanecznej edukacji formalnej i pozaformalnej w krajach europejskich, zwiększenie wiedzy o metodach kształcenia oraz umożliwienie dialogu i wymiany doświadczeń między osobami zajmującymi się tą tematyką, a także upowszechnianie idei edukacji międzykulturowej. Realizacja projektu będzie okazją do pogłębienia i poszerzenia wiedzy na te tematy, pozwoli też, być może, na wypracowanie nowych rozwiązań. Jednym z głównych wydarzeń odbywających się w ramach seminarium MUSIC+” będzie konferencja, w której oprócz uczestników seminarium wystąpią zaproszeni goście, m.in.: dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz - wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrektor artystyczny Festiwalu „Wawel o zmierzchu”, dr Daniel Cichy - redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie, krytyk muzyczny, dr Marzena Lubowiecka – wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie, dr Romualda Ławrowska – pedagog, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, autorka szeregu publikacji dotyczących muzyki i ruchu, dr Barbara Sier-Janik - tancerka i pedagog, zastępca przewodniczącej rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, mgr Grażyna Enzinger i dr Bożena Raszke – wykładowcy PWSZ w Nowym Sączu.

Konferencja „Music+” ma być platformą wymiany wiedzy o metodach kształcenia muzycznego i tanecznego, pozwoli poznać nowe, niekonwencjonalne sposoby pracy z dziećmi i młodzieżą, i w zamyśle organizatorów, zwróci uwagę na wartość artystycznej edukacji pozaformalnej w rozwoju młodego człowieka.Organizatorzy projektu opracują i wydadzą broszurę podsumowującą konferencję i zawierającą wnioski z prac poszczególnych warsztatów odbywających się w ramach seminarium. Takie same broszury opracują w swoich językach partnerzy zagraniczni.

Organizatorem konferencji jest Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 w Krakowie. Partnerami projektu są: Uniwersytet Rzeszowski, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Associazione Di Promozione Sociale POLONIK z Włoch, Community Learning and Development Service, Education Services, Falkirk Council z Wielkiej Brytanii (Szkocja) i organizacje z Francji: MACH, Maison des Jeunes et de la Culture, Comité de Jumelage de Créteil. Partnerzy i organizator projektu posiadają duże doświadczenie w zakresie edukacji formalnej i pozaformalnej dotyczącej kształcenia muzycznego i tanecznego, jednocześnie każdy z nich pracuje w trochę odmiennym modelu edukacyjnym. Stąd niepodważalną wartością seminarium będzie możliwość wymiany doświadczeń, otwarcie na współpracę, popularyzacja edukacji artystycznej oraz rozwój edukacji międzykulturowej. W ramach seminarium odbędą się warsztaty, wizyty studyjne i konferencja.

Konferencja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Patronat medialny nad Seminarium objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

więcej...

George Tchitchinadze wystąpi z Sinfonią Iuventus

George Tchitchinadze i Sinfonia Iuventus18 października 2014 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wystąpi pod batutą gruzińskiego dyrygenta George’a Tchitchinadze.

George Tchitchinadze rozpoczął swoją karierą jako dyrygent operowy w 1998 roku na Międzynarodowym Festiwalu Operowym w Tbilisi, zainicjowanym przez słynnego gruzińskiego śpiewaka Paatę Burszuładze. W 2000 roku dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Państwowego w Tokio. W 2001 roku pełnił funkcję dyrektora muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w mieście Saga w Japonii, podczas którego dyrygował słynną Orkiestrą Państwowego Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga. Był to początek udanej współpracy, w ramach której w 2004 roku dyrygent i orkiestra wykonali wspólnie 45 koncertów w całej Japonii. Z tą doskonałą orkiestrą George Tchitchinadze dał około dwustu koncertów w wielu krajach świata. Orkiestra Sinfonia Iuventus nie po raz pierwszy będzie miała okazję pracować z tym znakomitym dyrygentem, który zdobył uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom muzycznym i charyzmatycznej osobowości.

W programie sobotniego koncertu usłyszeć będzie można dwa utwory: Suitę „Mieszczanin szlachcicem” op. 60 Richarda Straussa oraz III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.

Bilety w cenie 30 zł dostępne są na www.eBilet.pl oraz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileuszowe Konfrontacje Muzyczne w Stawisku

XV Festiwal Muzyczne Konfrontacje 2014XV Festiwal „Muzyczne Konfrontacje”, który odbędzie się w dniach 28 września – 26 października 2014 roku, stanowi kulminacyjne przedsięwzięcie w ramach obchodów XXX-lecia istnienia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Główną ideą tegorocznego Festiwalu jest podkreślenie znaczenia Domu Iwaszkiewiczów w polskiej kulturze, ukazanie go jako miejsca wyjątkowego, naznaczonego obecnością wielu znakomitych postaci życia artystycznego.

Podczas Festiwalu zaprezentowana zostanie muzyka kompozytorów od baroku po XX wiek, szczególnie cenionych przez Gospodarzy Domu, a także wykonywanych podczas koncertów organizowanych w czasie trzydziestoletniego okresu funkcjonowania Muzeum. Zgodnie z tradycją – w programie znajdują się również kompozycje jazzowe, tym razem do poezji wybitnych gości Stawiska - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Czesława Miłosza, a także spektakl muzyczno-poetycki Struny na ziemi Włodka Pawlika, który powstał w 2010 roku z inicjatywy i na prośbę Muzeum.

Koncerty wzbogacone zostaną prezentacjami wybranych tekstów literackich Jarosława Iwaszkiewicza oraz innych pisarzy związanych z Domem na Stawisku.

Na pytanie „Czym jest dla mnie Stawisko dzisiaj?” odpowiedzą wybitni przedstawiciele współczesnej nauki, literatury i muzyki.

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy: unikatowych fotografii za zbiorów Stawiska oraz prac inspirowanych utworami Jarosława Iwaszkiewicza, prezentowanych przez artystów plastyków trzech różnych pokoleń.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Agnieszka Stulgińska

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Agnieszka StulgińskaOto człowiek, czyli dokument współczesności, konwersja i poszukiwanie idealnego dźwięku oraz hiperrealizm z DNA i fazą REM to główne tematy drugiego spotkania kompozytorką Agnieszką Stuglińską. Wydarzenie, będące częścią czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami”, odbędzie się w sobotę, 11 października 2014 roku o godz. 15:00 w PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w w Warszawie (w Auli nr 106). Organizatorem spotkania jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Dla Agnieszki Stulgińskiej najciekawszą cechą muzyki współczesnej jest możliwość porzucenia dotychczasowych konwencji i reguł komponowania. Wyzwolenie od nich pozwala na maksymalne zbliżenie się do prawdziwego życia, także w jego podstawowym, biologicznym znaczeniu. Własną twórczość kompozytorka traktuje niemal jak pracę dokumentalisty, a w swoistym hiperrealizmie posuwa się daleko, przekładając np. częstotliwości fal mózgowych na rytm i wysokość dźwięku.

 

Read more: MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] - Agnieszka Stulgińska

Trzecie Spektrum Muzyki Nowej w Gdańsku

III NeoArte  - Spektrum Muzyki Nowej 2014Trzecia edycja NeoArte - Spektrum Muzyki Nowej odbędzie się w Gdańsku, w dniach 3-5 października 2014 roku. To festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce współczesnej, platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie intrygujące i nietuzinkowedające szansę na kontakt z muzyką pobudzającą nowe obszary naszych zmysłów i wzbogacającąspojrzenie na świat.

NeoArte Spektrum Muzyki Nowej to 3 dni koncertów i warsztatów, podczas których odbędzie się 5 prawykonań utworów najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia z Polski, Ukrainy i USA, premiera pierwszego polsko-ukraińskiego zespołu muzyki współczesnej NeoTemporis Group, premierowe wykonanie projektu inspirowanego minimal music - Kuba Kapsa Ensemble, pierwsza prezentacja audio-wizualnego przedsięwzięcia Piotra Gotkowskiego i Rafała Pelca - 77525, Contemporary Classic Jam Session, warsztaty dla kompozytorów oraz zajęcia dla dzieci. Patronem tej edycji festiwalu jest wybitny polski kompozytor, specjalista od muzyki elektronicznej Cezary Duchnowski, który wraz ze światowej klasy wokalistką i kompozytorką Agatą Zubel wystąpi podczas finałowego koncertu z projektem ElettroVoce.

Organizatorem festiwalu jest trójmiejski NeoQuartet oraz Stowarzyszenie NeoArte.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program

OBEJRZYJ: film promujący Festiwal - VIMEO

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Jarosław Siwiński

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Jarosław SiwińskiPierwsze spotkanie czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami” odbędzie się w niedzielę, 5 października 2014 roku o godz. 9.40 w Wyższej Szkole Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie (w Auli 106). Gościem pierwszej rozmowy o muzyce współczesnej będzie Jarosław Siwiński - kompozytor i organizator życia muzycznego.

Odbywające się w ramach cyklu spotkania z polskimi kompozytorami mają na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowoczesnych technik prezentacji. Spotkania te przygotowują również słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie, a w Roku Oskara Kolberga pokazują związki muzyki współczesnej z twórczością ludową i tradycyjną. W tegorocznej serii spotkań o muzyce współczesnej opowiadać będą: Jarosław Siwiński (5 października), Agnieszka Stulgińska (11 października), Adam Sławiński (25 października), Romuald Twardowski (8 listopada) i Maciej Żółtowski (16 listopada).

Gość pierwszej rozmowy - Jarosław Siwiński - jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Często podejmuje działania przekraczające tradycyjne granice muzyki, współpracując m.in. z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, a także z takimi artystami jak: Jan Lenica, Daniel Szczechura, Frederick Rzewski, Michelangelo Pistoletto, Viktor Lois, Yin Peet czy Grupa Azorro. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Read more: MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE. Spotkania z kompozytorami [seria 4] – Jarosław Siwiński

Drugi Krakowski Festiwal Akordeonowy

II Krakowski Festiwal AkordeonowyDruga edycja Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego odbędzie się w dniach 25 do 29 września 2014 roku. W tych dniach do Krakowa i Miasteczka Galicyjskiego zawitają akordeoniści z całej Polski, a także z Ukrainy, Słowacji i Norwegii.

Imprezie towarzyszyć będzie wiele kursów mistrzowskich, wernisaży oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży. W ramach Festiwalu trwa także konkurs na spot reklamowy promujący muzykę akordeonową oraz konkurs na krotkometrażowy film artystyczny.

Krakowski Festiwal Akordeonowy jest wydarzeniem wyjątkowym, świętem muzyki, muzyki akordeonowej w szczególności. Akordeon to instrument niezwykły, wielowymiarowy, obecny we wszystkich nurtach i stylach, w muzyce klasycznej i współczesnej, którego intensywne brzmienie wybija się zarówna w utworach jazzowych, funkowych czy etno.

Festiwal jest miejscem spotkań artystów z całego świata, przestrzenią wymiany doświadczeń i nut kilku pokoleń muzyków. Wydarzenie to, w krótkim czasie silnie zaznaczyło swoja obecność na kulturalnej mapie Krakowa i szeroko odbiło się echem w całej Polsce.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja ART. FORUM oraz Narodowe Centrum Kultury.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

ZOBACZ: program Festiwalu

Alkagran - Jesienny Festiwal Muzyczny i Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego

Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” 2014XXII Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”, poświęcony pamięci kompozytora i akordeonisty Andrzeja Krzanowskiego, odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 29 września – 4 października 2014 roku.

Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie VIII Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego, współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Jury Konkursu zasiądą cenieni pedagodzy i artyści: Marek Andrysek, Klaudiusz Baran, Bogdan Dowlasz, Claudio Jacomucci, Grażyna Krzanowska (członek honorowy), Joachim Pichura i Janusz Pater (sekretarz).

Na koncertach festiwalowych znaczną część programu wypełni muzyka XX i XXI wieku. 30 września w Sali Toskańskiej Dworku Eureka w wykonaniu akordeonistów (Duo Accosphere, Maciej Frąckiewicz, Paweł Janas, Dominik Maciążek, Przemysław Wojciechowski, Maciej Zimka) zabrzmią utwory Cesara Camarero, Alberto Ginastery, Macieja Jabłońskiego, Andrzeja Karałowa, Andrzeja Krzanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Arne Nordheima, Piotr Peszata i Igora Strawińskiego. 1 października w CH Stara Kablownia odbędzie się koncert muzyki elektroakustycznej Marcina Bortnowskiego, Stanisława Krupowicza, Andrzeja Krzanowskiego, Marcina Rupocińskiego i Artura Zagajewskiego. 3 października w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca wykona dzieła Wojciecha Kilara. Koncert ten skierowany będzie do młodej publiczności.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego

I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych im. Karola SzymanowskiegoPierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego odbędzie się w Katowicach w dniach 24-28 września 2014 roku.

Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach, pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Katowice.

Uroczysta inauguracja Konkursu odbędzie się 24 września 2014 roku o godz.19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wystąpi renomowany Apollon Musagete Quartet, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD, Monachium 2008. W jego interpretacji usłyszymy utwory Josefa Suka, Andrzeja Panufnika i Ludwiga van Beethovena.

W konkursie weźmie udział 8 zespołów z Polski, Czech i Wielkiej Brytanii. Ich grę w 2-etapowym Konkursie oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Arkadiusz Kubica – Silesian Quartet Katowice, Johannes Meissl – Artis Quartet Vienna, Natascha Prischepenko – Artemis Quartet Berlin, Piotr Szumieł – Apollon Musagete Quartet, Marcin Sieniawski – Szymanowski Quartet Hanover i Józef Kolinek – Prima Vista Quartet Warszawa.

28 września o godz.19 w Sali Koncertowej katowickiej Akademii odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i Koncert Laureatów. Nagrody ufundowali Prezydent Miasta Katowice - Piotr Uszok, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Piotr Wojaczek oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Oprócz nagród finansowych laureaci otrzymają liczne Nagrody Specjalne, w postaci występów na festiwalach i estradach filharmonicznych w Polsce.

Od kilku lat Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego dąży do stworzenia w Katowicach Centrum Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Karola Szymanowskiego rozgrywanych w 5 dyscyplinach artystycznych: kompozycja, kwartety smyczkowe, śpiew, skrzypce, fortepian. Działania Towarzystwa wspiera Akademia Muzyczna, której Karol Szymanowski - największy polski kompozytor pierwszej połowy XX wieku - jest patronem. Po sukcesie Konkursu Kompozytorskiego - Katowice 2012 (176 uczestników z 36 krajów) - pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych to następny krok w kierunku realizacji tego celu.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.szymanowski-competition.com