Polmic - FB


official patronage

Nova Muzyka i Architektura - w Toruniu

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”Już po raz dziewiętnasty w Toruniu, lecz tym razem pod nową nazwą, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Sponsorem tytularnym tej edycji została toruńska firma Nova Trading.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 28 czerwca – 29 sierpnia 2015 roku, a zainaugurowany zostanie wraz ze Świętem Miasta. W trakcie koncertu „Wieczór Trzech Tenorów” wystąpią wybitni, uznani na arenie międzynarodowej soliści: Adam Zdunikowski, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Podczas festiwalu nie zabraknie również wielu znanych zagranicznych artystów takich, jak: Laurence i Daniel Benzakoun (Francja), Carlo Torlontano (Włochy), Miriam Rodriguez Brüllová (Słowacja), Pavol Remenár (solista słowackiej Opery Narodowej), Peter Mante’s Gospel Project (Niemcy), Petri Tapio Mattson, Louna Hosia, Ilpo Laspas (Finlandia). Do Torunia przyjedzie elita pianistycznej młodzieży z całego świata, która podczas tegorocznej edycji Paderewski Piano Academy zaprezentuje dzieła największych mistrzów.

Read more: Nova Muzyka i Architektura - w Toruniu

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej 2015W dniach 11-19 lipca 2015 roku w Warszawie odbędzie się znana już melomanom XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Głos i inspiracja głosem w muzyce dawnej.

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej rozpocznie się 11 lipca 2015 roku na Zamku Królewskim. W koncercie zatytułowanym Lamentatio / Resurrectio wystąpi belgijski zespół wokalny Utopia. Flandria od czasów późnego średniowiecza przez cały okres renesansu była ojczyzną europejskiej polifonii, „eksportowanej” stamtąd do niemal wszystkich ośrodków europejskich. Dla znakomitego zespołu wokalnego Utopia jest to wciąż żywe dziedzictwo ojczystej kultury. Koncert inauguracyjny został zorganizowany przy wsparciu Rządu Flandrii i poświęcony pamięci wybitnego artysty Dirka Snellingsa.

Tytuł niedzielnego koncertu (12 lipca) na Zamku nawiązuje do traktatu poświęconego praktyce wykonawczej: Selva de' variipassaggi, którego autorem był Francesco Rognoni Taeggio, muzyk pochodzący najpewniej z Mediolanu i żyjący na przełomie XVI/XVII wieku. Dzieło to zostało dedykowane królowi Polski Zygmuntowi III, wielkiemu mecenasowi sztuki i muzyki. Wśród wykonawców m.in. Doron Sherwin – kornet, Daniël Brüggen – flet podłużny, Simon Standage i Agata Sapiecha– skrzypce.

Chaconne, Folia, Fandango to program muzyczno-taneczny zawierający tańce hiszpańskie XVIII wieku. Przedstawienie w wykonaniu tancerzy z zespołu Cracovia Danza: Romana Agnel, Małgorzata Matuszewska, Dariusz Brojek i z udziałem wybitnej klawesynistki Elżbiety Stefańskiej, odbędzie się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina 13 lipca.

Zaś 14 lipca w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie nastąpi Wczesnobarokowa eksplozja stile nuovo. Pierwsza połowa XVII w. stanowiła prawdziwy „tygiel” nowych muzycznych idei, w których wykuwał się styl nazwany później barokowym. Znakomity zespół La Tempesta od lat specjalizujący się w tej zwłaszcza epoce zaprezentuje program ukazujący całe spektrum form, gatunków i technik charakterystycznych dla tego ważnego czasu, w tym monodie i małogłosowe concerti, w których z głosem konkurują błyskotliwe partie instrumentów. Specjalnym gościem wieczoru będzie legendarny kornecista Doron D. Sherwin, znany z wielu dokonań i współpracujący z czołowymi zespołami muzyki dawnej, m.in. z Arpeggiatą.

W programie koncertu 15 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zabrzmią dzieła z XVIII i XXI wieku, połączone wspólnym przesłaniem wyrażania muzyką żałoby i cierpienia. Główne pozycje programu związane są z liturgią Wielkiego Tygodnia – to Lamentacje Jeremiasza, genialne dzieło Jana Dismans Zelenki, zwanego „czeskim Bachem”, którego wykonawcą będzie znakomity niemiecki kontratenor Kai Wessel oraz Responsoria na tzw. „ciemne jutrznie” autorstwa Pawła Łukaszewskiego, należącego do najwyżej dziś cenionych twórców muzyki sakralnej, twórczo łączącej elementy brzmieniowego nowatorstwa z szacunkiem dla tradycji wielkiego dziedzictwa muzyki religijnej. Wykonawcą tego cyklu (dopełnionego interesującymi utworami Andrzeja Borzyma Jra) będzie sekstet proMODERN, tryumfator tegorocznej edycji konkursu „Fryderyków” i zdobywca aż dwóch statuetek.

Read more: XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej

Tempus Fantasy i wieczór filmowy - kolejne odsłony letniego festiwalu w Toruniu

Tempus FantasyW weekend 17-18 lipca 2015 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejne dwa wydarzenia organizowane w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”: wieczór filmowy Rytm to jest to! oraz koncert Tempus Fantasy.

Projekcja filmu Rytm to jest to! (reż. T. Grube, E. S. Lansch) odbędzie się w piątek, 17 lipca o godz. 19:00 w Hanza Cafe w Toruniu (wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Dworu Artusa). Dokument opowiada o przygotowaniu i wystawieniu słynnego baletu Igora Strawińskiego Święto wiosny, w którym na zaproszenie Orkiestry Filharmonii Berlińskiej pod batutą Sir Simona Rattle'a we współpracy z brytyjskim choreografem Roystonem Maldoomem i jego asystentami wzięło udział 250 uczniów z 25 krajów - z najróżniejszych rodzin i narodowości.

W sobotę, 18 lipca o godz. 20:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert Tempus Fantasy w wykonaniu Katarzyny Borek – fortepian i Vojto Monteur – instrumenty elektroniczne (na zdjęciu) oraz Tomka Spery – VJ. W programie utwory z projektu Tempus Fantasy, m.in.: C. Debussy’ego, S. Prokofiewa, F. Liszta, M. Ravela i Henryka Mikołaja Góreckiego, w aranżacjach artystów. Album Tempus Fantasy ukazał się w czerwcu 2014 roku, nakładem prestiżowej wytwórni fonograficznej Warner Classics. Projekt prezentuje zupełnie nowe i świeże oblicze muzyki instrumentalno-elektronicznej. Jako niezależni artyści Katarzyna Borek & Vojto Monteur są już uznani na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Ich wspólny album jest efektem zderzenia dwóch indywidualności, które do tej pory odnosiły sukcesy w zupełnie różnych środowiskach muzycznych.

Patronat medialny nad Festiwalem „Nova Muzyka i Architektura” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Akademia Sinfonia Varsovia - Spotkanie z Mistrzami

4. Akademia Sinfonia VarsoviaNa specjalne zaproszenie Orkiestry Sinfonia Varsovia, znakomici artyści z najlepszych orkiestr w Europie prowadzą warsztaty mistrzowskie dla uczestników Akademii Sinfonia Varsovia. Kursy są otwarte dla publiczności.

Akademia Sinfonia Varsovia to wyjątkowy na polskim rynku projekt przygotowujący młodych muzyków do gry w orkiestrach. Warsztaty w formule zajęć indywidualnych i sekcyjnych prowadzą koncertmistrzowie i muzycy soliści Sinfonii Varsovii. Kursy skierowane są do polskich studentów i absolwentów uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Ostateczną selekcję kandydatów stanowią co roku przesłuchania konkursowe, swoją formą przypominające przesłuchania do orkiestr. Uczestnictwo w Akademii Sinfonia Varsovia jest bezpłatne. Kursy realizowane przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie są otwarte dla publiczności.

W maju odbywają się warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Tomasza Tomaszewskiego, pierwszego koncertmistrza Deutche Oper w Berlinie i profesora Universität der Künste w Berlinie. W dniach 1-3 czerwca 2015 roku Sinfonia Varsovia będzie gościć uznawanego za najlepszego waltornistę na świecie Stefana Dohra z Berlińskich Filharmoników. Publiczność będzie mogła przekonać się o kunszcie Stefana Dohra, gdyż w ramach kursów organizowany jest koncert kameralny z jego udziałem. We wtorek, 2 czerwca o godz. 19:00 artysta nazywany „królem swojego instrumentu” wystąpi z towarzyszeniem Michała Francuza (fortepian) i Jakuba Haufy - koncertmistrza Sinfonii Varsovii. W czerwcu (15-16 czerwca 2015) zaplanowane są także kursy dla flecistów, które prowadzić będzie francuski profesor Jean-Claude Gérard, niegdyś pierwszy flecista Opery Paryskiej i Hamburg Philharmonic Orchestra.
Na początku lipca (2-3 lipca 2015) odbędą się warsztaty dla oboistów, prowadzone przez Céline Moinet, pierwszą oboistkę Staatskapelle Dresden, która kontynuuje również karierę solową często występując ze znakomitymi orkiestrami.

Warsztaty mistrzowskie w ramach 3. edycji Akademii Sinfonia Varsovia zamknie kurs dla altowiolistów, prowadzony przez Wilfrieda Strehle. Artysta ma ogromne doświadczenie orkiestrowe (przez kilkadziesiąt lat był liderem altówek Filharmoników Berlińskich) i pedagogiczne - wykłada m.in. w Universität der Künste w Berlinie i w słynnej Akademii Berlińczyków, będącej inspiracją dla Akademii Sinfonia Varsovia.

Przesłuchania do 4. edycji Akademii Sinfonia Varsovia odbędą się w dniach 12-14 czerwca 2015 roku. 4. Edycja jest skierowana do skrzypków, wiolonczelistów, flecistów, oboistów i klarnecistów. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 czerwca 2015 roku.

Read more: Akademia Sinfonia Varsovia - Spotkanie z Mistrzami

BASSO I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich

BASSO I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich BASSO I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich odbędzie się w Warszawie w dniach 7-28 czerwca 2015 roku. To pierwszy w Polsce festiwal instrumentów basowych i dźwięków niskich prezentujący szerokie spectrum brzmień od muzyki dawnej, współczesnej przez jazz po improwizację w wykonaniu światowych wirtuozów.

Naczelną ideą przedsięwzięcia jest szeroka prezentacja brzmień i różnorodnych zjawisk artystycznych związanych z instrumentami basowymi oraz uświadomienie podstawowej funkcji najniższych głosów i instrumentów w kulturze muzycznej. Nazwa biennale nawiązuje do historycznej praktyki realizacji basso continuo (stały bas, bas generalny) – najniższego głosu, w którym była zapisana harmonia całości utworu, i który był podstawowym elementem każdego dzieła. Pierwsza odsłona festiwalu koncentruje się na instrumentach strunowych.

Podczas biennale nie zabraknie muzyki współczesnej XX i XXI wieku (inauguracyjny recital jednego z najwybitniejszych europejskich wiolonczelistów Ivana Monighettiego oraz występ Warszawskiej Grupy CELLONET pod artystycznym kierownictwem Andrzeja Bauera). W programie znalazł się także francuski barok, który usłyszymy podczas mistrzowskiego koncertu kameralnego gambisty z Pragi, Petra Wagnera i polskiego wirtuoza klawesynu, Władysława Kłosiewicza. Nie zabraknie jazzu w wykonaniu Krzysztofa Ścierańskiego i improwizacji podczas zamykającego biennale występu czeskiego duetu, Ireny i Vojtěcha Havlovi. Nurty muzyczne będą przeplatały się w ramach każdego koncertu, przełamując schemat pozostawania w ramach czystych i jasno określonych gatunków. Oprócz koncertów odbędą się także wydarzenia towarzyszące: muzyczny happening z udziałem Wojciecha Drozdowicza (suzafon) i Krzysztofa Tomaszewskiego (trąbka), Konkurs Dźwięków Niskich, wykład o akustyce Tadeusza Sudnika, a także prezentacja ciekawych instrumentów – WSPAK’ów, autorstwa rzeźbiarza i lutnika Andrzeja Króla.

Read more: BASSO I Międzynarodowe Biennale Dźwięków Niskich

Per Musicam Ad Astra - w Toruniu

Per Musicam Ad Astra - w ToruniuW dniach 27 czerwca – 1 lipca 2015 roku w Toruniu odbędzie się III Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra”.

Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika już po raz trzeci będzie platformą służącą integracji środowisk chóralnych i promocji muzyki chóralnej. Nazwa Festiwalu nawiązuje do dzieła oraz osoby Mikołaja Kopernika i tym samym wpisuje się w kulturalny krajobraz Torunia. W trzeciej edycji wezmą udział chóry i zespoły wokalne z Litwy, Niemiec, Polski, Puerto Rico, Republiki Południowej Afryki i Singapuru. Przez pięć festiwalowych dni będzie można śledzić zmagania konkursowe o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika oraz wziąć udział w dziewięciu koncertach.

27 czerwca w Dworze Artusa odbędzie się koncert inauguracyjny, podczas którego wykonany zostanie Magnificat Martina Palmeriego. Wystąpią: Aleksandra Turalska - sopran, Agata Schmidt - mezzosopran, Mario Stefano Pietrodarchi - bandoneon, Martin Palmeri - fortepian, chór Astrolabium, Capella Bydgostiensis, a całość poprowadzi Kinga Litowska. Koncert powtórzony zostanie 1 lipca w Filharmonii Pomorskiej jako zwieńczenie Festiwalu.

Jednym z głównych celów Festiwalu jest promocja polskiej muzyki chóralnej wśród zagranicznych uczestników imprezy. Dlatego, oprócz obowiązkowych utworów polskich kompozytorów w konkursie, 28 czerwca odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego wystąpi Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma z Olsztyna pod kierownictwem Marcina Wawruka.

Obok koncertów i konkursu uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez wybitnych specjalistów – prof. Krzysztofa Szydzisza i Marcina Wawruka.

Festiwal jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium z siedzibą w Toruniu i niemieckiej agencji Meeting Music. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Narodowego Centrum Kultury.

Więcej informacji - na stronie: www.pmaa.pl  

PAtronat medialny nad Konkursem i Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” Orkiestra Sinfonia Varsovia po raz piętnasty zagra dla warszawiaków. Na program Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka, który odbędzie się w dniach 11-21 czerwca 2015 roku, złożą się: koncert symfoniczny, sześć koncertów kameralnych i całodniowe obchody Święta Muzyki na Grochowskiej w różnorodnych odsłonach muzycznych.

Koncert inauguracyjny XV Festiwalu „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” odbędzie się w czwartek, 11 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Znakomity kontrabasista polskiego pochodzenia - Bogusław Furtok wykona Koncert kontrabasowy fis-moll op.3 Siergieja Kusowickiego i Kol Nidrei op.47 (Adagio d-moll na temat melodii hebrajskich) Maxa Brucha. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą José Luisa Gomeza. W drugiej części koncertu zabrzmi IV Symfonia f-moll op.36 Piotra Czajkowskiego.

Od 12 do 19 czerwca, Sinfonia Varsovia codziennie zaprasza na kameralne koncerty do swojej siedziby na Kamionku (ul. Grochowska 272, Warszawa). W sobotę i niedzielę (13-14 czerwca), w ramach Letnich Koncertów na Grochowskiej, o godz. 16:00 wystąpi kwartet wiolonczelowy z Andrzejem Bauerem na czele. W pozostałe dni (12, 15-19 czerwca, godz. 18:00), występować będą artyści tworzący na co dzień orkiestrę Sinfonia Varsovia, tym razem w składach kameralnych. Różnorodny program koncertów zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Święto Muzyki na Grochowskiej rozpocznie się w samo południe, w niedzielę 21 czerwca, koncertem na trawie. W repertuarze: Trzy utwory w dawnym stylu z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie Krzysztofa Pendereckiego, Serenada na smyczki C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego i dwa utwory Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego – II Sinfonia D-dur op. 43 na orkiestrę smyczkową i Koncert na skrzypce i smyczki d-moll z Jakubem Haufą w roli solisty i prowadzącego orkiestrę. Kolejne punkty programu Święta Muzyki na Grochowskiej to trzy koncerty kameralne (godz. 14:00, 16:00 i 17:30). Na wielki finał - koncert interdyscyplinarny (godz. 19:00). Rozpoczną Marcin A. Steczkowski (kornet, elektronika) i Michał Zaborski (altówka, elektronika), którzy zagrają własne kompozycje, oparte na motywach etno i jazzowych z elementami improwizacji.

XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” zamknie performance Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego i Marcela Markowskiego (wiolonczela), czyli animacje na żywo do II Suity d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Na wszystkie koncerty kameralne wstęp jest wolny.

Read more: XV Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”

Viva! Canaletto

Viva! Canaletto2. edycja Festiwalu Muzyki i Sztuk „Viva! Canaletto” odbędzie się w Warszawie w dniach 3-7 czerwca 2015 roku.

Czerwiec to nie tylko miesiąc, gdy wiosna oddaje pola letnim upałom, ale także ten wytęskniony przez wszystkich moment, gdy rok pracy i nauki musi poddać się przemożnej sile zbliżających się wakacji. Warszawski festiwal Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zapowiada zatem ten oczekiwany czas, ale z drugiej strony jest swego rodzaju podsumowaniem roku pracy zespołu.

W 70. rocznicę zakończenia wojny orkiestra wykona Carmina burana Carla Orffa - dzieło powstałe w nazistowskich Niemczech, zrazu zaliczone do „muzyki zdegenerowanej”, potem wprzęgnięte w tryby propagandowej machiny, dziś przemawiające językiem sugestywnym o sprawach powszechnych: nieprzewidywalności kolei losu, przemijalności spraw tego świata, ale też odwiecznym optymizmie powracającej wiosny, radości ucztowania, świętowania - czerpania garściami z jasnych stron życia. Utwór usłyszymy 3 czerwca, podczas gali w Filharmonii Narodowej.

Ponadto w programie festiwalu znajdzie się występ jednego z polskich uczestników jesiennego Konkursu Chopinowskiego – Łukasza Krupińskiego (7 czerwca) oraz maraton muzyki kameralnej „Kameralnie-Elektoralnie" (5 czerwca), podczas którego muzycy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i ich przyjaciele zagrają "muzykę, którą kochają najbardziej".

Honorowy Patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Mundus Cantat - Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Sopocie

Mundus Cantat 201520 maja 2015 roku Trójmiastem po raz kolejny zawładnie śpiew chóralny – rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat”. Chóry z całego świata wkroczą w przestrzeń miejską i podzielą się swoją pasją do śpiewu z przypadkowymi słuchaczami.

W dniach 20-23 maja 2015 roku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Chóralny, a do Trójmiasta przyjadą chóry z Filipin, Chin, Szwecji, Danii, Norwegii, Słowacji, Litwy, Łotwy oraz Polski. Chóry zmierzą się w kategoriach: muzyka świecka, muzyka sakralna oraz spirituals, gospel i jazz. Najlepszych z najlepszych oraz zwycięzców nagrody Grand Prix i Statuetki Sopockiej Mewy wybierze profesjonale jury złożone z największych sław światowej chóralistyki – Jennifer Tham (Singapur), Hee Churl Kim (Korea), Jae-Joon Lee (Korea), Brady R. Allred (USA), Rolandas Daugela (Litwa) oraz przewodniczący jury, prof. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna w Gdańsku).

Organizatorzy „Mundus Cantat” starają się dotrzeć do przypadkowego słuchacza i pokazać mu, że śpiewanie w chórze może być pasjonujące i nie ma nic wspólnego z nudą. 21 maja w czwartek o godz. 16.30 ulicą Bohaterów Monte Cassino przejdzie rozśpiewana Parada Chórów, która zakończy się Ceremonią Otwarcia w sopockiej Muszli Koncertowej – tu usłyszmy wszystkich uczestników tegorocznego festiwalu i będziemy mogli wybrać swoich faworytów. Natomiast 22 maja w piątek o godz.21.15 w romantycznej scenerii fontanny przy Sopockim Molo, połączone chóry wykonają Hallelujah Leonarda Cohena. Już następnego dnia, w sobotę 23 maja na ostrodze bocznej Molo odbędzie się performance Oddychanie Na Śniadanie – Śpiewający Streching, który poprowadzi Jennifer Tham, światowej sławy dyrygentka z Singapuru. Sprawdź jak wygląda rozśpiewanie i ćwiczenia oddechowe na próbie chóru i przyłącz się do Śpiewającego Strechingu!

Oprócz tych wydarzeń, odbędzie się również wiele koncertów uczestniczących chórów w całym regionie, na które wstęp jest wolny. Program koncertów dostępny jest na stronie internetowej festiwalu: www.munduscantat.pl

Read more: Mundus Cantat - Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Sopocie

Grupa MoCarta gra Mozarta

Grupa MoCarta gra MozartaGala Finałowa VI edycji Wawer Music Festival, na której wystąpi fantastyczna Grupa MoCarta, odbędzie się 7 czerwca 2015 roku o godz. 17:30, tradycyjnie na estradzie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Hotelu Boss w Warszawie (przy ul. Żwanowieckiej 20).

Mówią o sobie: „Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi”.

W programie Grupy jak zwykle dominować będzie muzyka klasyczna, okraszona kulturalnym żartem. Muzycy oprócz znanych i lubianych aranżacji zagrają wiele nowych utworów. Wszystkie kompozycje wykonują "za pomocą" dwóch par skrzypiec, altówki i wiolonczeli, jednakże nierzadko używają ogólnodostępnych przedmiotów użytkowych, co pozwala artystom na uzyskanie niebanalnych dźwięków!

Gośćmi honorowymi koncertu będą władze Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Krótką rozmowę z zaproszonymi Burmistrzem oraz Wiceburmistrzami przeprowadzi pomysłodawca i gospodarz koncertu prof. Jarosław Drzewiecki.

Bilety w cenie 50 zł można kupić: na eBilet.pl, biletyna.pl lub w Recepcji Hotelu Boss tel. 22-5166100.

Patrona medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Duńska i polska muzyka na Warsaw Camerata à la carte!

Duńska i polska muzyka na Warsaw Camerata à la carte!Znów słuchacze, a nie organizatorzy, ułożyli program drugiego koncertu czwartej serii „Warsaw Camerata à la carte!”. Publiczność zdecydowała, że w niedzielę, 7 czerwca 2015 roku usłyszymy polską i duńską muzykę na orkiestrę smyczkową. W wykonaniu Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego zabrzmi VI Symfonia G-dur op. 38 Asgera Hamerika, prawykonanie Antes y despues Jerzego Wołochowicza i Koncert na obój i smyczki Sebastiana Krajewskiego, w którym solistą będzie Marek Roszkowski.

Kompozycje te pochodzą z różnych epok i stworzyli je twórcy należący do odmiennych stylów. Koncert więc będzie połączeniem wielu muzycznych nurtów i szerokiej palety dźwiękowych barw orkiestry smyczkowej. Muzyka duńska nieczęsto pojawia się w programach koncertów, więc tym bardziej wielką gratką dla melomanów będzie wykonanie VI Symfonii G-dur duńskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku Asgara Hamerika. W swojej twórczości nawiązywał do muzyki francuskiej H. Berlioza, C. Francka i P. Ducasa. Później był porównywany nawet z Mahlerem.

Wydarzeniem koncertu będzie prawykonanie Antes y despues Jerzego Wołochowicza, autora kompozycji na wiolonczelę solo, muzyki teatralnej i filmowej i reklamowej. Artysta współpracował z Romanem Polańskim przy nagrodzonym Oskarem filmie Pianista. Jedna z jego kompozycji została wybrana do filmu dokumentalnego o prezydencie Baracku Obamie i wydana przez „Time Magazine”. Współpracował również z wybitnym dokumentalistą Christopherem Morrisem. Był asystentem Jerzego Maksymiuka i edytorem muzyki do filmu z Polą Negri Mania ,historia pracownicy fabryki papierosów.

Wieczór zakończy Koncert na obój i orkiestrę smyczkową Sebastiana Krajewskiego. Kompozytor studiował u Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina i w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Jest twórcą muzyki z założenia „nieawangardowej”, często nawiązującej do stylów muzycznych minionych epok. Jest również kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej oraz piosenek.

Read more: Duńska i polska muzyka na Warsaw Camerata à la carte!

Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęDrugie warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 6 czerwca 2015 roku o godz. 10.00 (dzieci w wieku 3-5 lat) i o godz. 12.00 (dzieci w wieku 6-8 lat). Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem warszawskie Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia poprowadzą: Jarosław Siwiński - kompozytor i pianista, Grzegorz Ociepka - reżyser i aktor sztuk dla dzieci oraz Małgorzata Kołcz. Tym razem uczestnicy zajęć prócz instrumentów, poznają również improwizacje aktorskie. Pojawią się więc elementy teatru instrumentalnego i zabawy oraz improwizacji nie tylko muzyką, ale też mową i gestem aktorskim.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..  Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Read more: Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

Voice & Piano – Festiwal Kameralistyki Wokalnej w Krakowie

Voice & Piano – Festiwal Kameralistyki Wokalnej w KrakowieW dniach 11-18 maja 2015 roku odbędzie się w Krakowie Festiwal Kameralistyki Wokalnej „Voice & Piano”, którego celem jest popularyzacja kameralnej literatury muzycznej, tradycyjnej i nowoczesnej.

Program Festiwalu obejmie przede wszystkim ważne utwory z polskiej literatury muzycznej, które przy tej okazji mają szansę zaistnieć w szerszym kontekście tak naukowym, jak i artystyczno-społecznym. Wśród wykonawców Festiwalu znaleźli się wybitni artyści rangi światowej. Zaproszenie organizatorów przyjęły m.in. Urszula Kryger, Olga Pasiecznik, czy sama Emma Kirkby, artystki autorytatywne, które swoją obecnością, warsztatem i doświadczeniem zaoferować mogą szczególną lekcję muzycznej kreacji scenicznej.

Koncerty odbywać się będą w Auli Florianka, jak również w salach Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43 oraz bazylice Jezuitów przy ul. Kopernika 26.

Organizatorem Festiwalu jest Katedra Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Kierownictwo artystyczne objęli: dr hab. Bartłomiej Kominek, dr Michał Dziad oraz mgr Łukasz Dębski. Kierownictwo naukowe – dr Agnieszka Draus.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieciWarsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” odbędą się w sobotę, 23 maja 2015 roku w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3). Wydarzenie rozpocznie cykl bezpłatnych zajęć dla najmłodszych, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Podczas zajęć uczestnicy również poznają i dotknąmiędzy innymi gongi i misy tybetańskie.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” połączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia 23 maja poprowadzi Trillingen Duo, czyli Iwona Jędruch (gongi, misy tybetańskie, skrzypce, śpiew) i Małgorzata Kołcz (kontrabas).

Artystki zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kolejne zajęcia odbędą się 6 czerwca. Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Festiwal Kody – w maju w Lublinie

Kody 2015W dniach 13-17 maja 2015 roku już po raz siódmy odbędzie się Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody” w Lublinie. Na festiwalu wystąpi amerykański zespół Bang on a Can ze swoim programem Field Recordings. Usłyszymy też wykonania utworów angielskiego kompozytora Corneliusa Cardew: Schooltime Compositions, Tiger's Mind i Treatise.

Jak co roku artyści będą przekraczać granice między gatunkami i tradycjami muzycznymi. Temat tegorocznej edycji festiwalu to W lesie znaków i symboli. Nazwa tej edycji jest aluzją do programowego wiersza Charlesa Baudelaire’a i tytułu książki Victora Turnera, wybitnego antropologa brytyjskiego.

Jedną z gwiazd festiwalu będzie amerykański zespół Bang on a Can. Członkami założonego w 1992 roku kolektywu Bang on a Can All-Stars są artyści znani na całym świecie z niezwykle dynamicznych występów i nagrań najbardziej nowatorskiej muzyki. Swobodnie przekraczając granice między muzyką klasyczną, jazzem, rockiem, tzw. muzyką świata (world music) i muzyką eksperymentalną, ten sześcioosobowy zespół eksploruje niezbadane terytoria muzyczne, dzięki czemu konsekwentnie definiuje własną tożsamość wymykającą się wszelkim kategoryzacjom. Wśród najnowszych projektów zespołu znajdują się Nagrania terenowe (Field Recordings), z którymi artyści wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu KODY. To projekt muzyczno-medialny, składający się z 18 zamówionych kompozycji.

- To swego rodzaju historia o duchach. - opowiada David Lang, jeden z założycieli zespołu Bang on a Can. - Poprosiliśmy kompozytorów z różnych zakątków muzycznego świata, żeby poszukali nagrania czegoś, co już istnieje – głosu, dźwięku, czy fragmentu melodii – i napisali nowy utwór zainspirowany tym nagraniem. I tak właśnie zrobili.

Na KODACH zespół zaprezentuje trzy premierowe utwory skomponowane na specjalne zamówienie festiwalu przez polskich kompozytorów: Artura Zagajewskiego, Krzysztofa Wołka i Jarosława Siwińskiego.

Ponadto po raz kolejny na lubelskim Festiwalu usłyszymy wykonania utworów angielskiego kompozytora Corneliusa Cardew. Tym razem będą to: Schooltime Compositions, Tiger's Mind i Treatise. Dzieła, z udziałem profesjonalistów i amatorów powstaną pod dyrekcją Johna Tilbury'ego, wybitnego muzyka i interpretatora muzyki współczesnej.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu