Polmic - FB


official patronage

XXIX Warszawskie Spotkania Muzyczne - muzyka dawna - muzyka nowa

29. WARSZAWSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE 2015XXIX Warszawskie Spotkania Muzyczne odbędą się w dniach 9-15 maja 2015 roku.

To jeden z najważniejszych festiwali prezentujących muzykę dawną i nową, i pierwszy, który przyjął taką formułę. O jego dużym znaczeniu świadczy choćby rosnące z roku na rok zainteresowanie artystów polskich i zagranicznych składających swoje oferty wykonawcze. Festiwal od lat szczyci się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia w gusta coraz większej liczby słuchaczy.

Na program 29. edycji Festiwalu złożą się m.in. koncerty Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego, która zaprezentuje prawykonania kompozycji Bartosza KowalskiegoSławomira Czarneckiego i dwóch utworów powstałych w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie” (realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca) autorstwa Macieja Zielińskiego i Ignacego Zalewskiego, a także Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmalprawykonaniami trzech kompozycji, w tym dwóch zamówionych w ramach programu „Kolekcje” - Grzegorza Duchnowskiego i Edwarda Sielickiego. Wystąpią również zespoły kameralne: goszczący na wszystkich dotychczasowych edycjach Festiwalu Kwartet Wilanów, jazzowy kwartet smyczkowy ATOM String Quartet, niedawno powstały zespół #ENSEMBLE oraz sekstet wokalny proModern, który po raz pierwszy wykona pieśni do sonetów Szekspira: Miłosza Bembinowa, Andrzeja Borzyma jr., Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryty, Tomasza Opałki i Piotra Tabakiernika, zamówione w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”. Gościem Festiwalu będzie także Chór A Cappella Leopolis ze Lwowa, kierowany przez Ludmiłę Kapustinę, który wykona przed warszawską publicznością muzykę cerkiewną kompozytorów ukraińskich i polskich (utwory z przełomu XVII i XVIII wieku oraz współczesne).

Koncerty 29. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego i Kościele Ewangelicko-Reformowanym.

Read more: XXIX Warszawskie Spotkania Muzyczne - muzyka dawna - muzyka nowa

Koncert Roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku

Koncert Roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza 13 maja na „Koncert Roku” w ramach Święta Uczelni 2015.

„Koncert Roku” to wyjątkowe wydarzenie, w którym wezmą udział reprezentanci wszystkich polskich uczelni muzycznych: instrumentaliści i wokaliści. Koncert ma charakter prezentacji najlepszych solistów – dyplomantów studiów magisterskich. Zgodnie z regulaminem uczelnie wytypowały swoich przedstawicieli – każdą z nich reprezentuje jeden student. Wszyscy są utytułowanymi artystami, laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Każdy z uczestników „Koncertu Roku” ma regulaminowe 15 minut na występ, który wypełnia dowolnym programem.

Podczas tegorocznego koncertu usłyszymy utwory takich kompozytorów, jak: Ludwig van Beethoven, Gaetano Donizetti, Carl Höhne, Édouard Lalo, Guillaume Lekeu, Witold Lutosławski, Sergiusz Prokofiew, Sergiusz Rachmaninow, Gioachino Rossini, Karol Szymanowski, Joseph Turrin, Henryk Wieniawski, Antonio Vivaldi, Victor Vlasov, Eugène Ysaÿe, Vladislav Zolotaryov.

Początki imprezy sięgają połowy lat 90. Koncerty co roku są organizowane w innym mieście, przez inną uczelnię. Do 2014 roku każda uczelnia przygotowywała dwie edycje: wiosną dla solistów i jesienią dla zespołów kameralnych. Od roku 2015 zmienia się charakter wydarzenia - koncert przestaje mieć formułę konkursu i odbywać się będzie tylko raz w roku jako koncert solistów.

Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Read more: Koncert Roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku

Nowa Muzyka - w Bydgoszczy

III Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka”III Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowa Muzyka” odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 8-10 maja 2015 roku.

Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Tegoroczna edycja odbywa się pod Honorowym Patronatem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W czasie Festiwalu muzyka przenikać się będzie ze sztukami wizualnymi, czyniąc z niego wyjątkowe wydarzenie.

W piątek, 8 maja 2015 roku o godz. 19 organizatorzy zapraszają do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na koncert Perkusja, Elektronika, Multimedia, który zainauguruje Festiwal. W jego programie znajdą się utwory Ryszarda Lubienieckiego, Karlheinza Stockhausena, Piotra Komorowskiego, Sławomira Opalińskiego, Benedykta Odya, Piotra Sutta i Bogusława Schaffera. Wystąpią: Benedykt Odya – instrumenty elektroniczne oraz specjaliści od perkusji Piotr i Bartłomiej Sutt i Trio Layers.

Następnego dnia, o godz. 19 w foyer Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert muzyki orkiestrowej. Usłyszymy utwory Bohdana Riemera, Magdaleny Cynk, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumieli, Łukasza Godyli, Aleksandry Brejzy, Sławomira Opalińskiego, Marcina Kopczyńskiego. Capellę Bydgostiensis poprowadzi Marcin Tarnawski, a w roli solistów wystąpią: Malwina Mikołajczak-Lutrzykowska – skrzypce; Witold Kawalec, Michał Goldek i Elżbieta Bilicka – fortepian; Kamil Kęska - realizacja warstwy elektronicznej. Koncert połączony będzie z wystawą malarstwa Piotra Zaporowicza.

Wzorem ubiegłych lat w programie Festiwalu nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. W niedzielne południe 10 maja 2015 roku w Pałacu w Ostromecku dziecięcą wyobraźnię rozbudzą wiersze Brzechwy i Tuwima w dźwiękowym opracowaniu Marcina Gumieli. Słuchowisko muzyczne prowadzić będzie Jakub Zarębki – solista Opery Nova.

Wstęp wolny na wszystkie koncerty Festiwalu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Forum Gitary i Akordeonu - po raz drugi w Gdańsku

II Forum Gitary i Akordeonu Skład instrumentalny gitara i akordeon – Gdańsk, 9-10 maja 2015II Forum Gitary i Akordeonu Skład instrumentalny gitara i akordeon. Historia - repertuar - problemy wykonawcze odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku w dniach 9-10 maja 2015 roku. Tegoroczna edycja poświęcona jest historii i teraźniejszości artystycznej koegzystencji dwu instrumentów – gitary i akordeonu – w różnych gatunkach muzyki.

W gronie prelegentów konferencji znajdą się artyści, którzy znaczną część swojej działalności artystycznej poświęcili duetowi gitara i akordeon bądź bandoneon. Będą to więc głównie relacje z pierwszej ręki dotyczące ich repertuaru i problemów wykonawczych specyficznego składu, który dopiero od lat 80-tych XX wieku utorował sobie drogę na estrady koncertowe. Oba instrumenty dość późno zaistniały w muzyce XX wieku, zaś ich duet to zjawisko jeszcze nowsze.

Dla Krzysztofa Celińskiego i Zbigniewa Koźlika pisali utwory m.in. tacy twórcy jak Zbigniew Wiszniewski, Zbigniew Bargielski, Jacek Rabiński, Edward Sielicki; Bogdan Dowlasz wraz z gitarzystą Jerzym Nalepką i flecistą Antonim Wierzbińskim tworzyli Trio Łódzkie, które koncertowało w Polsce i zagranicą, m.in. dokonując prawykonań dzieł Jerzego Bauera, Bogdana Dowlasza, Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

Read more: Forum Gitary i Akordeonu - po raz drugi w Gdańsku

Waldemar Malicki Show

Waldemar Malicki ShowUwielbiany przez miliony melomanów, niezłomny propagator dobrej muzyki i dobrego humoru, laureat Nagrody Wawerskiej Publiczności - Waldemar Malicki wystąpi 10 maja 2015 roku o godz. 19:30 w ramach VI edycji Wawer Music Festival na estradzie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Hotelu Boss w Warszawie (przy ul. Żwanowieckiej 20).

Działalność popularyzatorska, artystyczna i twórcza Waldemara Malickiego sprawia, że wierna polska publiczność traktuje Mistrza jako „Dobro Narodowe”. Wieczór pełen niespodzianek muzycznych w duchu „pół żartem, pół serio” jak zawsze będzie wydarzeniem niezwykłym na Wawer Music Festival.

Usłyszymy i zobaczymy największą na świecie harfę szklaną, z której czarować pięknymi dźwiękowymi barwami znanych utworów klasycznych będą mistrzowie Anna i Arkadiusz Szafrańcowie „GlassDuo”.

Niespodzianką wieczoru będzie również udział Marka Borowskiego – Senatora RP w roli Mistrza ceremonii.

Bilety w cenie 50 zł można nabyć: poprzez eBilet http://www.ebilet.pl/szukaj.php?t=t&tid=17521  lub w Recepcji Hotelu BOSS tel. 22 516 61 00

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

SaxFest - 7 dni z saksofonistami w Łodzi

SaxFest 2015III Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy „SaxFest”, organizowany przez Akademię Muzyczną w Łodzi, rozpoczął się 24 kwietnia 2015 roku. Do udziału w konkursie zgłosiło się 39 saksofonistów z Polski oraz Hiszpanii, Japonii, Litwy, Serbii, Słowenii, Tajwanu i Ukrainy. Do wygrania są dwa saksofony i nagrody pieniężne. Laureatów konkursu poznamy w czwartek 30 kwietnia.

Konkurs jest przeznaczony dla klasycznych saksofonistów, którzy wystąpią w dwóch kategoriach wiekowych: do 21. roku życia (grupa młodsza) i do 29. roku życia (grupa starsza). Zróżnicowany pod względem stylów i gatunków program konkursu to duże wyzwanie dla tegorocznych uczestników. W pierwszym etapie wystąpią solo, w drugim – z fortepianem, w trzecim – z orkiestrą. Zgodnie z regulaminem młodzi saksofoniści zagrają zarówno muzykę dawną (Telemann), jak i repertuar z XIX i XX wieku oraz muzykę najnowszą. Finaliści z grupy starszej zmierzą się z nowym Koncertem na saksofon altowy i orkiestrę Grzegorza Duchnowskiego, napisanym w 2014 roku specjalnie na zamówienie organizatorów SaxFestu.

– W tegorocznej edycji konkursu ponad połowa uczestników to Polacy, z czego należy wnosić, że są lepiej przygotowani, odważniejsi i pełni wiary w konfrontację z bardziej bywałą i doświadczoną czołówką światową – zapowiada Jacek Delong, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, dyrektor SaxFestu. Prezentacje konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem światowej sławy saksofonistów Jeana Yvesa Fourmeau (Francja) i Alaina Crepina (Belgia), z udziałem czołowych polskich pedagogów i wirtuozów saksofonu: Pawła Gusnara i Andrzeja Rzymkowskiego. Dołączą do nich pedagodzy łódzkiej Akademii: specjalista od muzyki dawnej Marek Nahajowski (I etap) oraz kompozytorka Olga Hans (II i III etap).

Konkurs rozpocznie się w czwartek 24 kwietnia (godz. 19.00) koncertem zwycięzcy poprzedniej edycji – Hiszpana Xaviera Larssona Paeza, dla którego zwycięstwo w Łodzi przed trzema laty było początkiem wielu sukcesów na międzynarodowej arenie. Dwa kolejne dni zajmą przesłuchania I etapu, zwieńczone recitalem znakomitego instrumentalisty i pedagoga Yeana Yvesa Fourmeau, przewodniczącego jury tegorocznego konkursu (poniedziałek, 27 kwietnia, godz. 19.00). Podczas koncertu finałowego w czwartek, 30 kwietnia (godz. 19.00) wystąpią zwycięzcy konkursu. Z towarzyszeniem Orkiestry Konkursowej pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego zagrają koncerty Aleksandra Głazunowa i Grzegorza Duchnowskiego.

Koncerty i przesłuchania trzeciej edycji SaxFestu odbędą się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a). Wstęp jest wolny na wszystkie wydarzenia.

Partnerem III Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego jest Urząd Miasta Łodzi, głównym sponsorem – firma Yamaha.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: SaxFest - 7 dni z saksofonistami w Łodzi

Rozpoczęła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966

OPUS 966Opus 966 to konkurs dla młodych kompozytorów, organizowany w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przedmiotem konkursu jest utwór sakralny na chór mieszany a cappella do tekstu w języku łacińskim lub polskim.

Przed uczestnikami konkursu stanie niecodzienne zadanie - skomponowania utworu nawiązującego do Chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej, składającego się z... 966 znaków muzycznych. Dotychczas w ramach I i II edycji powstało prawie 50 takich kompozycji. Zgłoszone prace będzie oceniać jury, złożone z utytułowanych polskich kompozytorów, którym przewodzić będzie Paweł Łukaszewski.

Zgłoszenia udziału można nadsyłać do 30 kwietnia 2015, zaś utwory konkursowe aż do 3 sierpnia 2015. Z regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie www.opus966.pl

Ogłoszenie laureatów konkursu, wręczenie nagród i koncert prawykonań nagrodzonych kompozycji odbędzie się 7 listopada 2015 roku w Poznaniu. Nagrodzone utwory zostaną wykonane przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Saksofon w roli głównej

SaxFest 2015Nowy utwór Grzegorza Duchnowskiego - Koncert na saksofon altowy, smyczki, fortepian, marimbę i wibrafon zabrzmi podczas III Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego "SaxFest", który rozpoczął się 24 kwietnia 2015 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Kompozycja, zamówiona przez organizatorów Konkursu, jest pozycją obowiązkową w trzecim – finałowym etapie, w grupie starszej. Zostanie wykonana podczas przesłuchań 30 kwietnia 2015 roku i powtórzona tego samego dnia przez zwycięzcę SaxFestu podczas koncertu finałowego. Solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego.

Odautorski komentarz Grzegorza Duchnowskiego: Koncert na saksofon altowy, smyczki, fortepian, marimbę i wibrafon powstał w 2014 roku. Orkiestra smyczkowa zostaje podzielona na 3 grupy i ustawiona w wyznaczonych miejscach na scenie. Inne ustawienie również dotyczy fortepianu, marimby i wibrafonu. Koncert jest kompozycją przestrzenną, jednoczęściową, jednakże wewnętrzny podział wskazuje na 3 części. Główną ideą oraz inspiracją dla tej kompozycji stała się grafika fraktalna. Modyfikacja barwy saksofonu, to jedna z zasad organizowania elementów dźwięku w struktury o różnym stopniu abstrakcji. To tworzenie barw o różnej strukturze wewnętrznej oraz przestrzennej. Partia solowa saksofonu, pozostająca w ciągłej opozycji do grup smyczkowych, wchodzi w przestrzenne interakcje z różnymi mikrostrukturami (fraktalami) grup, charakteryzującymi się własnością samopodobieństwa.

Literacko-Muzyczne Konfrontacje z okazji jubileuszu 90-lecia Podkowy Leśnej

Literacko-Muzyczne Konfrontacje z okazji jubileuszu 90-lecia Podkowy Leśnej XVI Festiwal „Literacko-Muzyczne Konfrontacje”, zatytułowany Podkowa Leśna i Stawisko w kulturze polskiej odbędzie się w dniach 12-26 kwietnia 2015 roku w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Tegoroczna edycja odbywa się z okazji jubileuszu 90-lecia Podkowy Leśnej – szczególnego miejsca na kulturalnej mapie Polski, miasta-ogrodu, które od momentu jego powstania upodobali sobie artyści. Pisarze, jak m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, Benedykt Hertz, Irena Krzywicka, malarze, m.in. Hanna i Leszek Nowosielscy, Kalina Szydłowska-Pawłowicz znaleźli tutaj swoje miejsce na ziemi. Wielu z nich – Jerzy Liebert, Stanisław Dygat czy Tadeusz Boy-Żeleński – nie związali się wprawdzie z Podkową Leśną na stałe, ale tu często bywali. Miasto-ogród przyciągało i skupiało także ludzi nauki. Spośród tych, którzy zapisali jej najznakomitsze karty, należy wspomnieć m.in.: prof. Kazimierza Michałowskiego – archeologa, prof. Ludwika Kolankowskiego – historyka, prof. Macieja Masłowskiego – historyka sztuki, architektów – prof. Antoniego Jawornickiego i prof. Brunona Zborowskiego, lekarza – Wacława Lilpopa, matematyka – prof. Bronisława Knastera. W domu tego ostatniego bywali w latach trzydziestych znani twórcy polskiej szkoły matematycznej: Stefan Banach, Kazimierz Kuratowski, Wacław Sierpiński. Takich miejsc, skupiających elitę intelektualną Podkowy Leśnej i okolic, było znacznie więcej.

Read more: Literacko-Muzyczne Konfrontacje z okazji jubileuszu 90-lecia Podkowy Leśnej

Q'arto Mondi 2015

Q’arto Mondi 2015 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kamerlanej „Q’arto Mondi” odbędzie się w Poznaniu w dniach 19-26 kwietnia 2015 roku. Już po raz szósty swoje święto obchodzić będzie kwartet smyczkowy.

Meccore String Quartet – organizatorzy festiwalu, od 2010 roku zapraszają na tygodniowy cykl koncertów najlepsze zespoły z całego świata (przypomnijmy choćby występy Artemis Quartett, Turtle Island Quartet, czy Cuarteto Casals). Również tym razem melomani będą mogli liczyć na najwyższy poziom artystyczny oraz niezapomniane doznania, których dostarczą m.in. Fauré Quartett czy Armida Quartett – zwycięzcy prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Nie zabraknie też atrakcyjnego wieczoru, odbiegającego od klasycznego składu instrumentalnego, a wypełni go brzmienie kwartetu złożonego z czterech wiolonczel (Polish Cello Quartet). Podczas tegorocznej edycji gospodarze zaprezentują się trzykrotnie: inaugurując „Q’arto Mondi 2015”, podczas projektu „Meccorespondances” z twórczością Piotra Czajkowskiego oraz wciąż mniej znanego innego Czajkowskiego – Andrzeja. Do tradycji festiwalu wszedł również koncert wyróżniających się zespołów młodego pokolenia, obecnie studiujących w klasach kameralistyki prowadzonych przez członków Meccore String Quartet oraz Aleksandry Bryły w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Wydarzeniem tegorocznego cyklu będzie koncert legendarnego Vogler Quartett z Niemiec, który od ponad ćwierć wieku występuje z recitalami w najważniejszych salach koncertowych całego świata.

Więcej informacji oraz transmisja internetowa z koncertów – na stronie: www.qartomondi.com

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej

ZOBACZ: program Festiwalu

Weekend nowej muzyki

Festiwal Prawykonań Polska Muzyka NajnowszaW trzeci weekend kwietnia Katowice zamienią się w stolicę muzyki nowej. W dniach 17-19 kwietnia 2015 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza. Podczas tegorocznej, szóstej edycji festiwalu, zostanie prawykonanych blisko 30 dzieł polskich twórców różnych generacji – od młodych debiutantów, aż po nestorów polskiej sceny kompozytorskiej.

Obok organizatora – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w festiwalu wezmą udział czołowe polskie zespoły: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Kwartet Śląski, Kwartludium, Orkiestra Muzyki Nowej oraz soliści, m.in. Marco Blaauw, Dario Calderone, Maciej Frąckiewicz, Joanna Freszel, Marcin Koziak, Piotr Sałajczyk, Tomasz Strahl. Koncerty odbywać się będą w dwóch salach koncertowych nowej siedziby NOSPR.

Festiwal Prawykonań – biennale polskiej muzyki współczesnej odbywa się w Katowicach od 2005 roku. Pomysłodawczynią imprezy jest dyrektor naczelny NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, która, zapowiadając przed 10 laty pierwszą edycję wydarzenia, pisała: „Festiwal Prawykonań ma na celu ukazanie melomanom – i tym którzy będą obecni na katowickich koncertach i tym którzy wiernie słuchają II Programu Polskiego Radia – jak najszerszej prezentacji najświeższych dzieł naszych twórców”. O wyjątkowości wydarzenia decyduje przede wszystkim jego koncepcja programowa – podczas festiwalowych koncertów prezentowane mogą być wyłącznie dzieła, które nie zostały wcześniej wykonane, bądź nie miały jeszcze swojej polskiej premiery.

W tym roku usłyszymy wyłącznie dzieła skomponowane po 2007 roku. Podczas siedmiu koncertów zabrzmią dzieła czołowych polskich kompozytorów, m.in. Rafała Augustyna, Zbigniewa Bargielskiego, Marcina Bortnowskiego, Jacka Domagały, Cezarego Duchnowskiego, Mikołaja Góreckiego, Macieja Jabłońskiego, Justyny Kowalskiej-Lasoń, Hanny Kulenty, Andrzeja Kwiecińskiego, Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa i Prasquala.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Warsaw Camerata a la carte! Muzyczna Rezydencja 2014-2016

Warsaw Camerata a la carte! Muzyczna Rezydencja 2014-2016Powrót cyklu, w którym to publiczność, a nie organizatorzy, układa program koncertów, czyli inauguracja czwartej serii „Warsaw Camerata à la carte!”.

Publiczność zdecydowała, że w programie pierwszego z tegorocznych koncertów projektu „Warsaw Camerata à la carte!” – 26 kwietnia 2015 roku - znajdzie się muzyka symfoniczna z XVIII i XIX wieku. W wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego zabrzmi: V Symfonia B-dur D.485 Franza Schuberta i Symfonia G-dur Mateusza Kuciego.

Kompozycje te pochodzą z różnych epok i stworzyli je twórcy należący do odmiennych stylów. Symfonia Schuberta została ukończona jesienią 1818 roku, a Symfonia Kuciego najprawdopodobniej jeszcze w XVIII wieku. Jakkolwiek twórczość pierwszego kompozytora jest dość dobrze znana, to już muzyka drugiego z nich została odkryta niedawno w zbiorach Klasztoru Jasnogórskiego. Symfonia G-dur została skomponowana na dość bogaty i urozmaicony skład orkiestry. Słychać w niej, że twórca chętnie czerpał inspiracje z polskiej muzyki ludowej, mając przy tym dojrzały warsztat kompozytorski. Wiele też w tej muzyce radości, lekkości i motoryki.

Jak zawsze podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte. Po muzyce artyści zapraszają na tradycyjne spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce w niezwykłej atmosferze.

Koncert odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku o godz. 14.00 na warszawskiej Pradze, w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53.

Wstęp wolny!

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, Prezes Fundacji Richard Berkeley
Współfinansowanie: m.st. Warszawa
Sponsor: RAIFFEISEN POLBANK
Współpraca: Warsaw Camerata, Art Deco Group, Dom Kultury Praga, Grupa Strategia, Kancelaria adwokacka Marek Rychłowski
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Magazyn muzyczny Presto, In Your Pocket, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl

Gdański Festiwal Muzyczny - w 330. rocznice urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla

Gdański Festiwal Muzyczny 2015 Gdański Festiwal Muzyczny odbędzie się po raz ósmy w dniach 10-17 kwietnia 2015 roku w Gdańsku oraz Gdańskim Obszarze Metropolitalnym.

Festiwal jest kontynuacją projektu, który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Jego formuła jest otwarta, niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka - Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka, a w roku 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad - Włodzimierz Nahorny. W roku ubiegłym Gdański Festiwal Muzyczny zaplanowano w szczególnym terminie, czasie Wielkiego Postu i miesiącu kanonizacji Jana Pawła II, któremu był dedykowany.

Z kolei program tegorocznej edycji uwzględnia 330. rocznice urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Głównym jego punktem będzie wykonanie monumentalnej Pasji wg. św. Mateusza Bacha z udziałem Cappelli Amsterdam i słynnej Orkiestry XVIII Wieku. Do grona międzynarodowej, blisko 100-osobowej grupy artystów dołączy chór chłopięcy z Gdańska - Pueri Cantores Olivenses. Całość poprowadzi Daniel Reuss, który również zgodził się przyjąć funkcje Artysty Rezydenta. Wieczór ten odbędzie się dokładnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej i z racji charakteru dzieła oraz jego wykonawców będzie dedykowany ofiarom tragedii lotniczych.

Read more: Gdański Festiwal Muzyczny - w 330. rocznice urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka...

Muzyka Mistrzów w Filharmonii Krakowskiej

Muzyka Mistrzów w Filharmonii Krakowskiej Akademia Muzyczna w Krakowie wraz z Central Conservatory of Music w Pekinie - jedną z wiodących uczelni artystycznych w Chinach - organizują w dniach 20 kwietnia – 5 maja 2015 roku serię koncertów, będących owocem współpracy pomiędzy uczelniami. Koncerty połączonych orkiestr odbędą się w Polsce (Kraków), Austrii (Wiedeń) oraz w Chinach (Pekin i Tianjin).

W Krakowie będzie można usłyszeć młodych muzyków w czwartek, 23 kwietnia o godzinie 19:00 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego przy ul. Zwierzynieckiej 1.

Orkiestra symfoniczna, w której skład wejdą studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Central Conservatory of Music w Pekinie pod dyrekcją Xia Xiao Tanga oraz Michała Maciaszczyka, wykona kompozycje: Sinfoniettę per archi Krzysztofa Pendereckiego, Symfonię Zmysłów Janusza Bieleckiego, Friedrich’s Somniloquy Fay Wang oraz V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Wydarzenie ma na celu promocję kultury polskiej i chińskiej, przybliżenie publiczności twórczości kompozytorów obu krajów, ale przede wszystkim stworzenie płaszczyzny dla młodych artystów do wymiany poglądów i zaprezentowania swoich umiejętności. Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest integracja pedagogów, studentów uczelni muzycznych z Polski i Chin na płaszczyźnie edukacyjnej, kulturalnej i socjalnej, otwarcie się na inną kulturę i społeczeństwo.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wyzwania współczesnej edukacji muzycznej - debata w Białymstoku

Wyzwania współczesnej edukacji muzycznejI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Wyzwania współczesnej edukacji muzycznej, w ramach obchodów 40-lecia Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku UMFC, odbędzie się w Białymstoku w dniach 13-14 kwietnia 2015 roku.

Celem konferencji jest diagnoza sytuacji edukacji muzycznej w warunkach dynamicznej zmiany świata i wskazanie dróg rozwoju kształcenia muzycznego w kontekście świadomego i twórczego zgłębiania dóbr kultury muzycznej. Współczesny świat generuje nieznane wcześniej problemy, które tworzą skomplikowane konteksty działania także szkolnictwa muzycznego. Mamy bowiem do czynienia z fundamentalną zmianą w układzie kultury. Dominujący niegdyś układ hierarchiczny uległ przekształceniu w model kołowy, w centrum którego znajduje się światowa popkultura, tworzona przez tzw. przemysły kultury. W tym modelu – sztuki w tradycyjnym rozumieniu, są ważne, ale peryferyjne, co budzi wiele emocji i ma konsekwencje dla edukacji muzycznej. Mając na względzie dokonującą się zmianę świata i przewidywanie kierunku, w którym te zmiany prowadzą, uczestnicy debaty zamierzają skoncentrować uwagę na kwestiach jakości kształcenia muzycznego z punktu widzenia teoretyczno-badawczej refleksji pedagogicznej, analizy szkolnej i pozaszkolnej rzeczywistości edukacyjnej, regulacji prawnych, wynikających z przepisów dotyczących organizacji kształcenia artystycznego, oraz nakładów finansowych asygnowanych na kulturę i edukację muzyczną.

W tematykę konferencji wprowadzą referaty prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego, prof. dr hab. Małgorzaty Kupsik, prof. dr hab. Dariusza Dyczewskiego i prof. AM w Gdańsku dr hab. Andrzeja Michalskiego.

Konferencja odbędzie się w budynku Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, przy ul. Kawaleryjskiej 5.

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Kenferencji