Polmic - FB


from the world

International Classical Music Award dla Sinfonietty Cracovii

sOrkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia została wyróżniona International Classical Music Award w kategorii „Muzyka współczesna” za album Oriental Trumpet Concertos, nagrany we współpracy z Gáborem Boldoczkim pod batutą Jurka Dybała dla wytwórni Sony Classical.

Do jednej z najbardziej prestiżowych nagród fonograficznych w świecie muzyki klasycznej nominowanych jest co roku w 23 kategoriach przeszło 300 albumów. W jury ICMA zasiadają reprezentanci najbardziej opiniotwórczych, branżowych mediów z całego świata — muzykolodzy, krytycy muzyczni oraz dziennikarze związani z takimi czasopismami jak „Andante”, „Crescendo”, „Das Orchester”, „Gramofon”, „ResMusica”, „Musik & Theater”, „Opera”, „Pizzicato”, „Rondo Classic” czy „Scherzo”.

„To ogromny zaszczyt i niezwykle satysfakcjonujące ukoronowanie mojej trzyletniej współpracy z Sinfoniettą — mówi Jurek Dybał, dyrektor krakowskiego ensamble’u. Wygrana cieszy jeszcze bardziej ze względu na fakt, że finalistami w naszej kategorii były albumy nagrane przez tak znakomitych artystów, jak Martin Grubinger czy Orkiestra Symfoniczna Radia Bawarskiego. Cieszę się również, że owocem mojej wieloletniej przyjaźń z Gáborem Boldoczkim jest album, który został doceniony przez krytyków i słuchaczy na całym świecie”.

Boldoczki i Sinfonietta zabierają słuchaczy w fascynującą podróż do źródeł muzyki Orientu wykonując kompozycje czterech współczesnych kompozytorów: Krzysztofa Pendereckiego, Fazila Say’a, Aleksandra Arutiuniana i Arama Khachaturiana. W centrum muzycznego krajobrazu Oriental Trumpet Concertos znalazł się nowy, współzamówiony przez Sinfoniettę Koncert na trąbkę Krzysztofa Pendereckiego: wyjątkowy, dedykowany Boldoczkiemu utwór, stanowiący symboliczne nawiązanie do dalekich, ormiańskich korzeni kompozytora.

Sinfoniettę Cracovię będzie można usłyszeć już w niedzielę 5 lutego 2017 roku w zabytkowych wnętrzach krakowskich Sukiennic — utytułowana orkiestra wystąpi tam w ramach bijącego rekordy popularności cyklu Wiedeńczycy z Sinfoniettą u boku Benjamina Schmida — austriackiego wirtuoza skrzypiec cieszącego się opinią jednego z najwybitniejszych instrumentalistów XXI wieku.

Nowe sukcesy polskiego kwartetu gitarowego Erlendis Quartet

ePolski kwartet gitarowy Erlendis Quartet zdobył II nagrodę podczas 5. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Cremonie (Włochy), który odbywał się w dniach 26-28 listopada 2016 roku.

Dyrektorem artystycznym konkursu był Luca Schieppati - pianista. Oprócz niego w składzie komisji znaleźli się muzycy różnych specjalności m.in. pianiści, harfistka, skrzypek i klarnecista. Konkurs w Cremonie jest jednym z nielicznych tego typu wydarzeń w Europie, gdzie dopuszcza się do udzialu w konkursie zespoły o jednorodnym składzie instrumentalnym. Uczestnicy przygotowują godzinny program. Konkurs podzielony jest na dwa etapy - rundę eliminacyjną i finał. W konkursie wzieło udział 37 zespołów, a Erlendis Quartet był jedynym zespołem mającym w swoim składzie gitarę klasyczną. Do finału zakwalifikowano 12 zespołów. Zespół konkurował z duetami, triami fortepianowymi i smyczkowymi czy nawet kwartetem fortepianowym. 

Erlendis Quartet to jeden z najbardziej obiecujących zespołów kameralnych w Polsce. Jako jeden z nielicznych na świecie łączy w tak wyraźny sposób fascynacje muzyką gitarową i kameralną. Artyści starają się stale przekraczać granice własnego instrumentu (z isl. erlendis – poza granicami). Zespół współtworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych. Są wychowankami poznańskiej klasy gitary Maestro Łukasza Kuropaczewskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Kształcili swój warsztat jako kameraliści pobierając lekcje u wybitnego wiolonczelisty, członka Meccore String Quartet - Karola Marianowskiego. Obecnie młodzi artyści związani są z Danią. Tam pracują i kontynuują edukację na studiach podyplomowych na kierunku muzyka kameralna w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Należy podkreślić, że otrzymali taką szansę jako pierwszy kwartet gitarowy w historii uczelni. Muzycy rozwijają się pod opieką Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena - altowiolisty i skrzypka, specjalisty w zakresie muzyki kameralnej.

Premiera utworu Jakuba Polaczyka „Missa Apuncta"

p20 listopada 2016 roku w Stanach Zjednoczonych podczas finału Nowojorskiego festiwalu „Chopin and Friends” odbędzie się premiera nowej kompozycji Jakuba Polaczyka Missa Apuncta, napisana z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

Jakub Polaczyk jest polskim kompozytorem i pianistą mieszkającym w Nowym Jorku. W 2010 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował kompozycję pod kierunkiem Marcela Chrzyńskiego, instrumentacje u Krzysztofa Pendereckiego i muzykę elektroniczna u Marka Chołoniewskiego. W 2013 uzyskał Artist Diploma in composition w klasie Reza Vali na Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Od 2015 roku prowadzi zajęcia na New York Conservatory of Music. Jego dzieła były wykonywane na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą. W październiku 2016 roku miały miejsce dwie premiery utworów Polaczyka w Weill Recital w nowojorskim Carnegie Hall.

20 listopada w Kościele św. Stanisława Kostki (Brooklyn) będzie miała miejsce premiera nowej kompozycji wokalno-instrumentalnej Jakuba Polaczyka. Utwór zabrzmi po Kyrie Małgorzaty Staniszewskiej i zakończy tegoroczny nowojorski XVIII Festiwal „Chopin and Friends”. Kompozycja składa się z siedmiu części do tekstów łacińskich mszy, a także do tekstów modlitw z różnych krajów świata. Missa Apuncta zawiera elementy teatralne i fragmenty czysto instrumentalne. W roli solistki wystąpi Vivian Yu z Julliard School of Music, a całość poprowadzi czeski dyrygent mieszkający w USA Jan Pellant.

Udział Polskiego Chóru Kameralnego na Tenso European Choir Festival w Amsterdamie

pPolski Chór Kameralny bierze udział w Tenso European Choir Festival, odbywającym się w dniach 24-27 listopada 2016 roku w Muziekgebouw aan ‘t IJ w Amsterdamie - najważniejszej scenie muzyki współczesnej w Holandii.

Tenso to stowarzyszenie zrzeszające europejskie profesjonalne chóry kameralne, założone w 2003 r. przez Choeur de chambre Accentus (FR), Latvijas Radio Koris (LV), Nederlands Kamerkoor (NL) oraz RIAS Kammerchor (DE), liczące obecnie 20 członków z 16 krajów europejskich. Polski Chór Kameralny jest jedynym zespołem z Polski, będącym członkiem prestiżowego Tenso.

Podczas czterech festiwalowych dni Festiwalu wystąpią czołowe europejskie chóry kameralne: Cappella Amsterdam, Nederlands Kamerkoor, Polski Chór Kameralny oraz Franse kamerkoor AEDES.

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wystąpi w ramach festiwalu 26 listopada o godz. 20.15. Tytuł koncertu 1050. nawiązuje do obchodzonej w tym roku rocznicy Chrztu Polski. Repertuar koncertu jest prezentacją historycznej panoramy polskiej muzyki chóralnej od Bogurodzicy do Anenaików Augustyna Blocha.

VI Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie

Festiwal Muzyki Polskiej w MoskwieW dniach 11-15 listopada 2016 roku odbędzie się VI Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie, organizowany przez Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe.

Festiwal odbywa się w Moskwie od 2011 roku – roku Prezydencji Polski w UE. Duże zainteresowanie i znakomity odbiór przez publiczność polskiej muzyki spowodował, że przedsięwzięcie ma obecnie charakter cykliczny. Jest finansowane ze środków publicznych (państwowych, Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków), sponsorów prywatnych i dzięki zainteresowaniu melomanów. W tym roku odbędą się trzy koncerty: dwa muzyki kameralnej i jeden z udziałem orkiestry.

11 listopada w Sali Kameralnej Filharmonii Moskiewskiej będzie miał miejsce koncert rosyjskiego Romantic Quartet, który wykona kwartety Mieczysława Wajnberga oraz współczesnego rosyjskiego kompozytora Kuźmy Bodrova, a także razem z Pawłem Wakarecym (fortepian) Kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego.

12 listopada w Sali im. Rachmaninowa Konserwatorium Moskiewskiego wystąpi już po raz czwarty w Moskwie orkiestra Sinfonietta Cracovia, tym razem pod batutą maestro Massimiliano Caldiego (Włochy). Koncert dedykowany jest pamięci wybitnego wiolonczelisty pochodzenia polskiego Mścisława Rostropowicza. Dla niego napisane zostały kompozycja Krzysztofa Pendereckiego Per Slava oraz Koncert wiolonczelowy Andrzeja Panufnika, który będzie miał w tej sali rosyjską premierę. Solistką jest Magdalena Bojanowicz.

Z kolei 15 listopada na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Moskwie „Moskiewska Jesień” w Domu Kompozytorów współczesna polska muzyka zabrzmi w wykonaniu Magdaleny Bojanowicz oraz Cezarego Duchnowskiego (elektronika).

Więcej informacji – na stronie: http://polskamuz.pl