Polmic - FB

concerts

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

CHOPINIANA – IV Dni Fryderyka Chopina w Warszawie
(24 – 30 lipca 2005)
PROGRAM

  • 24 lipca
    godz. 16.00 - Letnia Estrada za Starą Pomarańczarnią w Łazienkach Królewskich
    Czy Chopin był czarodziejem?
    Program przygotowany z myślą o najmłodszej widowni, w którym wystąpią pianiści, tancerze i wokaliści. Znajdą się tu miniatury fortepianowe, najsłynniejsze pieśni patrona festiwalu (m.in. Życzenie, Piosnka litewska) oraz arie z oper W.A. Mozarta, kompozytora szczególnie cenionego przez Chopina.
    godz. 20.00 – Belweder
    Przed wielkim konkursem
    W rezydencji Belweder, gdzie młody Fryderyk był regularnie zapraszany przez Wielkiego Księcia Konstantego i jego małżonkę, tradycyjnie już podczas festiwalu Chopiniana będzie miał miejsce kameralny wieczór jego muzyki. Tym razem wykonawcami będą młodzi, polscy pianiści, kandydaci do rozpoczynającego się w październiku XV Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina: Piotr Szychowski (AM w Poznaniu), Paweł Filek (AM w Warszawie) i Piotr Banasik (AM w Katowicach).

  • 25 lipca , godz. 20.30 - Amfiteatr w Łazienkach Królewskich
    W stylu brillante - koncert w ramach obchodów Roku Ukraińskiego w Polsce
    Program wieczoru wypełnią utwory na fortepian i orkiestrę F. Chopina nigdy jeszcze nie prezentowane na festiwalu. Będą to: Wariacje B-dur na temat „La ci darem la mano” W.A. Mozarta op. 2, Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13, Rondo a la Krakowiak F-dur op. 14, Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22. Wykonawcami tych jedynych, obok koncertów, dzieł symfonicznych Chopina będą pianiści: Filip Wojciechowski i Dymitr Onyszczenko oraz Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy.

  • 26 lipca , godz. 19.00 - Podchorążówka w Łazienkach Królewskich
    F. Chopin – Homo Artifex
    W tym wieczorze poza muzyką patrona festiwalu zaprezentowane zostaną hipotetyczne obrazy z życia kompozytora. Są to zaczerpnięte z jednoaktowych sztuk Mariana Hemara: Kosmopolita i Umowa (napisanych w latach 60-tych dla Radia Wolna Europa) opisy dwóch spotkań. Pierwszy - spotkanie z wiedeńskim wydawcą Tobiaszem Haslingerem - opowiada o kulisach powstania Etiudy rewolucyjnej i rozterkach 19-letniego Fryderyka wyboru między kosmopolityczną karierą a patriotycznym obowiązkiem. Drugi obraz dotyczy dojrzałego artysty. Jest odpowiedzią na naciski płynące z kręgów emigracji, aby Chopin stworzył operę narodową. Odpowiedź, jakiej kompozytor udziela C.K. Norwidowi jest wyrażeniem jego artystycznego credo.
    Spektakl przygotowali: Dariusz Jakubowski – aktor, Katarzyna Thomas – wokalistka i Przemysław Lechowski – pianista.

  • 27 lipca , godz. 17.45 - Kościół ss. Wizytek
    Msza polska
    Marta Wróblewska – sopran, Michał Dąbrowski – organy, Warszawski Zespół Chorałowy, Tadeusz Olszewski – dyrygent

  • 28 lipca , godz. 20.30 – Łazienki Królewskie
    Piazzoforte
    W programie koncertu znajdą się: Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina oraz utwory argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli w wykonaniu pianisty, zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w 1990 roku Kevina Kennera (USA) oraz kwintetu smyczkowego w składzie: Maciej Lulek – skrzypce, Piotr Marciniak – skrzypce, Ryszard Sneka – altówka, Konrad Górka – wiolonczela, Grzegorz Frankowski – kontrabas.
    Angielski krytyk muzyczny Colin Cooper napisał: “Tanga Piazzolli są jak mazurki Chopina. Będą żyły tak długo, jak długo muzyka będzie doceniana za możliwość wyrażania ludzkich emocji: smutku, nostalgii, przygnębienia, namiętności i radości ducha.” Co może łączyć Fryderyka Chopina i Astora Piazzollę? Obaj tworzyli na emigracji, z dala od rodzinnych stron, a w ich utworach pojawia się silna nuta tęsknoty za krajem, z którego wyszli. Zarówno Chopin jak i Piazzolla czerpali natchnienie z tradycji muzycznych swojego kraju, darzyli dużym szacunkiem tradycję; na bazie rytmów muzyki ludowej ojczystego kraju stworzyli wyrafinowaną, artystyczną formę o niepowtarzalnym bogactwie melodyki i harmoniki daleko wykraczającą poza ramy inspiracji.

  • 29 lipca , godz. 19.00 – Kościół Ewangelicko-Reformowany
    Reflections on Chopin
    Recital Adam Makowicza

  • 30 lipca , godz. 16.00 – Łazienki Królewskie
    Maraton pianistyczny
    Pod pomnikiem F. Chopina w Łazienkach Królewskich podczas sześciogodzinnego koncertu zaprezentuje się dziesięciu młodych pianistów, kandydatów do XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Będą to: Dawid Andraszewski, Michał Francuz, Łukasz Jungowski, Wojciech Kubica, Stefan Łabanowski, Agata Łukasiewicz, Karolina Nadolska, Marian Sobula, Marek Szlezer, Agnieszka Ufniarz.

Back