Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Symfoniczny Koncert Bożonarodzeniowy odbędzie się w czwartek, 21 grudnia 2006 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii w Łodzi. W wykonaniu Niny Nowak – sopran oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego usłyszymy najpopularniejsze kolędy (polskie, tradycyjne, jak i w stylu amerykańskim) oraz – z racji zbliżającego się już karnawału – najsłynniejsze przeboje musicalowe i „przebojowe” utwory z muzyki klasycznej, jak fragmenty Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego czy części z suity Arlezjanka Georgesa Bizeta.


Koncert kolęd Krzysztofa Baculewskiego odbędzie się w piątek, 22 grudnia 2006 roku o godz. 18.00 w Sali im. Józefa Elsnera w Domu Studenckim „Dziekanka” w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 58/60). Wystąpi Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak.
Wstęp wolny.


Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza w sobotę, 23 grudnia 2006 roku o godz. 19 na Koncert Kolęd przed Nocą Świętą. Wystąpią: Elżbieta Stengert – sopran, Michał Wachowiak – organy, Sławomira Łozińska - poezja świąteczna i Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Sylwestra Matczaka.
Kolęda (od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca "calendae"), to pieśń bożonarodzeniowa, o ścisłej tematyce religijnej - początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swoją świeckość. Według tradycji autorem pierwszej kolędy jest Franciszek z Asyżu. Najstarsza zachowana polska kolęda, pochodząca z 1424, zaczyna się od słów "Zdrów bądź, Królu Anielski". Pierwotnie na początku XV wieku tłumaczono na język polski kolędy ze śpiewników braci czeskich. Wzrost popularności gatunku nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, wtedy powstała jedna z najważniejszych polskich kolęd "W żłobie leży", przypisywana Piotrowi Skardze - do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Inną ważną kolędę "Bóg się rodzi", do melodii w rytmie poloneza, napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także między innymi Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a w XIX wieku Feliks Nowowiejski i Zygmunt Noskowski. Kolędę Lulajże, Jezuniu Fryderyk Chopin zacytował w środkowej części Scherza h-moll op. 20. Ze współczesnych opracowania kolęd pisał Witold Lutosławski.


Agencja „Chanterelle” i Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki „Amabile” zapraszają na szósty koncert „Chanterelle Festival”, zatytułowany W taki piękny zimowy wieczór, który odbędzie się w piątek, 29 grudnia 2006 roku o godz. 18.30 w Pałacu Lipskich w Lewkowie k/Ostrowa Wielkopolskiego. W wykonaniu Polish Duo (na zdjęciu) w składzie: Agnieszka Marucha – skrzypce i Wojciech Jasiński – fortepian usłyszymy kompozycje m.in. W. A. Mozarta, G. Gershwina, F. Kreislera, M. Ponce, V. Monti. Muzyczną część wieczoru dopełnią opowieści na koniec roku - O wydarzeniach artystycznych 2006, które należy zapamiętać - które wygłosi Alina Kurczewska.