Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Lutowe rocznice

  • 1 lutego – 35 urodziny obchodzi kompozytor Mikołaj Górecki oraz mija 30 rocznica śmierci kompozytora Karola Mroszczyka (1905-1976)
  • 2 lutego – przypada 10 rocznica śmierci kompozytora Mieczysława Weinberga (1919-1996)
  • 7 lutego – 45 urodziny świętuje kompozytor Jacek Grudzień
  • 14 lutego – mija 90 rocznica urodzin kompozytora, krytyka, pedagoga, taternika i alpinisty Wawrzyńca Żuławskiego (1916-1957)
  • 25 lutego - 35 urodziny obchodzi kompozytor i pianista Cezary Duchnowski
  • 27 lutego - 35 urodziny świętuje kompozytorka Anna Maria Jędrzejewska


Premierowe przedstawienie opery La Traviata Giuseppe Verdiego odbędzie się w czwartek, 2 lutego 2006 roku o godz. 19 w Operze Wrocławskiej. Kierownictwo muzyczne - Ewa Michnik, reżyseria i scenografia - Tomasz Konina, kostiumy - Magda Wójcicka, kierownik chóru - Małgorzata Orawska. Wystąpią: w roli Violetty Valery - Victoria Vatutina, jako Alfredo Germont - Pavlo Tolstoy, Giorgio Germont - Maciej Krzysztyniak, Flora Bervoix - Dorota Dutkowska, Gastone - Andrzej Kalinin, Baron Douphol - Jacek Jaskuła, Markiz d'Obigny - Zbigniew Kryczka, Doktor Grenvil - Wiktor Gorelikow, Annina - Aleksandra Buczek, Giuseppe - Rafał Majzner i Posłaniec - Janusz Zawadzki.


Présences 2006 z Krzysztofem Pendereckim

W dniach 3-18 lutego 2006 roku Radio France zaprasza na szesnastą edycję festiwalu „Présences – Festival de Création Musicale”, który w tym roku wypełni między innymi muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Dwadzieścia dzieł naszego rodaka, w tym kilka symfonii, zostanie zaprezentowanych w Paryżu. Podczas koncertu inauguracyjnego pod batutą samego kompozytora zabrzmi VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” w najnowszej wersji z 2005 roku. Wszystkie koncerty odbywać się będą w Maison de Radio France. Jedynym wyjątkiem będzie wykonanie Siedmiu bram Jerozolimy - w dniu 10 lutego w Église de la Madeleine.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.radio-france.fr.


Dnia 3 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wystąpi Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum” pod dyrekcją Zbigniewa Gracy. W programie koncertu znajdzie się znany Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza, a także Lille suite for strygere op. 1 C. A. Nielsena i Serenada C-dur op. 48 P. Czajkowskiego.


W piątek, 3 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert zatytułowany MOZART EUROPA 2006: Od Mozarta do Beethovena.
Najważniejszym utworem wieczoru będzie niewątpliwie blisko 30-minutowy III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta, jeden z siedmiu koncertów skrzypcowych, jakie kompozytor napisał w ciągu życia na ten instrument. Usłyszymy go w wykonaniu skrzypaczki rodem z Lublina – Dominiki Falger, na co dzień koncertmistrza II skrzypiec w Orkiestrze Wiedeńskich Symfoników, laureatkę licznych krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.
Program dopełnią dwa dzieła Beethovena - Egmont op. 84 i Fantazja c-moll op. 80 na fortepian, chór i orkiestrę w interpretacji wybitnego pianisty - Edwarda Wolanina. Lubelskich symfoników poprowadzi Ryszard Zimak, wieloletni rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, obecnie Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.


Koncert autorski Krzesimira Dębskiego odbędzie się w piątek, 3 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. W programie wieczoru znajdzie się m.in. polska premiera kompozycji Q+O na kwartet smyczkowy i orkiestrę symfoniczną oraz dwa utwory prezentowane w Łodzi po raz pierwszy: Zyklus i II Symfonia „Ver Redit”. Wśród wykonawców: Agata Zubel – śpiew, Jorgos Skolias – śpiew, Rubinstein Quartet w składzie: Piotr Redeł – skrzypce, Tomasz Gołębiewski – skrzypce, Mirosław Pejski – altówka i Jolanta Żebrowska – wiolonczela oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Read more


Koncert współczesnych polskich kompozycji: Witolda Lutosławskiego, Józefa Świdra i Piotra Radka odbędzie się w piątek, 3 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wystąpią soliści: Paweł Kowalski – fortepian, Katarzyna Trylnik – sopran, Czesław Gałka - baryton i Tomasz Spaliński - gitara oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
PROGRAM KONCERU:
Piotr Radko "Postscriptum" - Józef Podleski in memoriam
Witold Lutosławski Koncert fortepianowy
Józef Świder Koncert gitarowy, Te Deum


Na premierę operetki Wiener Blut (Wiedeńska krew) Johann Straussa w dniu 3 lutego 2006 roku o godz. 19.30 zaprasza Opera na Zamku w Szczecinie. Spektakl obejrzymy w niemieckiej wersji językowej. Kierownictwo muzyczne - Peter Schmelzer, współpraca muzyczna - Jacek Kraszewski, reżyseria - Erich Joey Pflüger, kostiumy - Lucy Kerschbaumer, scenografia - Waldemar Breidenbach, przygotowanie chóru - Małgorzata Bornowska, dyryguje - Jacek Kraszewski i Peter Schmelzer. W rolach głównych: Andreas Schagerl jako Hrabia Zedlau (tenor), Andrea Molitoris jako Hrabina Zedlau (sopran), Julia Koci jako Franziska Cagliari (sopran), Alfred Werner jako Kagler (baryton), Norbert Nagerl w roli Ministra (baryton / tenor), Gerald Arthofer jako Josef (tenor / baryton), Tomasz Janczak jako Książę Bitowski i Nicole Tamburro w roli Pepi (sopran). Spektakl powstał w koprodukcji z holenderską agencją artystyczną Supierz Artist Management.


Koncert kameralny poświęcony pamięci Karola Teutscha odbędzie się 4 lutego 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpi znany oboista Tytus Wojnowicz oraz Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją Zbigniewa Gracy. W programie kompozycje W. A. Mozarta Koncert obojowy C-dur KV 314 i - Symfonia C-dur KV 128, J. Ch. Bacha Koncert obojowy F-dur, C. Nielsena Mała suita na orkiestrę smyczkową op. 1 i M. Karłowicza Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2. Na godzinę przed koncertem wprowadzenie autorstwa Adama Rozlacha z Polskiego Radia.
Karol Teutsch uczył się gry na skrzypcach u Eugenii Umińskiej i Zenona Felińskiego, a dyrygentury u Waleriana Bierdiajewa. Począwszy od 1945 roku przez 14 lat był dyrektorem Orkiestry Krakowskiej, ale równolegle rozwijał swoją karierę solistyczną i był członkiem orkiestry kameralnej. Po przeniesieniu się do Warszawy został pierwszym skrzypkiem, a następnie dyrektorem artystycznym i dyrygentem Kameralistów Filharmonii Narodowej. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii. W latach 1983-1984 był dyrygentem gościnnym Filharmonii Gdańskiej. Nagrał wiele płyt z Warszawską Orkiestrą Kameralną. Do 1992 roku kierował Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.


Na czwarty Bal Gdański zatytułowany Sto Lat Filharmonii i Melomanom zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w sobotę 4 lutego 2006 roku w godz. 19.00-2.00 do Sali Koncertowej na Ołowiance. W wykonaniu Georgija Agratiny grającego na fletni Pana, cymbałach koncertowych, talince i sopiłce oraz dwócg organistów - Henryka Botora i Roberta Grudnia usłyszymy improwizacje i znane melodie z kręgu narodowej muzyki węgierskiej, rumuńskiej, mołdawskiej, polskiej, a także przeboje muzyki filmowej i klasycznej.
Po koncercie około godz. 20.00 organizatorzy zapraszają na bal i kieliszek szampana.


Najsłynniejszy polski tenor Wiesław Ochman w niedzielę, 5 lutego 2006 roku o godz. 12.00 wystąpi w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w ramach Muzycznych Spotkań Familijnych. Jest osobowością muzyczną nie wymagającą rekomendacji, jego głos brzmiał na największych scenach operowych (mediolańska La Scala, Metropolitan Opera, Covent Garden i in.) i estradach filharmonicznych świata. Występował w towarzystwie największych gwiazd operowych pod batuta najwybitniejszych dyrygentów. Jego śpiew wyróżniający się wielka kulturą i precyzją interpretacji oraz sugestywny talent aktorski podziwia publiczność wszystkich kontynentów.
Program niedzielnego koncertu wypełni muzyka sakralna wokalna i organowa oraz wielkie przeboje Cesare Andrea Bixio, które w swoim repertuarze posiadali również Beniamino Gigli, Giuseppe Di Stefano czy Luciano Pavarotti. W duecie z Wiesławem Ochmanem usłyszymy solistkę Opery Śląskiej w Bytomiu Renatę Dobosz (mezzosopran). W podwójnej roli – organisty akompaniatora i solisty wystąpi Roman Perucki, który wykona Marsz pontyfikalny N. Lemmensa, Wariacje na temat Haendla Alexandre Guilmonta i Preludia Maryjne Juliusza Łuciuka. Koncert poprowadzi Stanisława Grażyńska.


Recital fortepianowy Marc-André Hamelina z cyklu Wielcy pianiści będzie miał miejsce we wtorek, 7 lutego 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie Sonaty fortepianowe: E-dur op. 109, As-dur op. 110, c-moll op. 111 Ludwiga van Beethovena.
Marc-André Hamelin (na zdjęciu), francusko-kanadyjski pianista, specjalizuje się w wykonywaniu i nagrywaniu dzieł kompozytorów mniej znanych – dla brytyjskiego Hyperionu zarejestrował już ponad trzydzieści płyt, przede wszystkim z utworami Alkana, Bernsteina, Bolcoma, Henselta, Korngolda, Regera, Rzewskiego, czy kompletem sonat Medtnera. W ubiegłym sezonie zakończył nagranie kompletu czterech zeszytów Iberii Albeniza i nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że płyty te powstały w oparciu o specjalne wydanie nutowe, bazujące na rękopisach kompozytorskich, opublikowane w 1998 roku.


Na początku lutego już po raz ósmy rozpocznie się sezon całorocznego festiwalu "Muzyka dawna - persona grata", wymyślonego i realizowanego przez orkiestrę Arte dei Suonatori. Pierwszym projektem będzie koncert, na którego program złożą się Concerti grossi op. 6 G. F. Haendla. Wykonawcy - orkiestra Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera – wystąpią z nim czterokrotnie: 9 lutego 2006 roku o godz. 19.00 na Zamku w Kliczkowie, 10 lutego o godz. 19.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, 11 lutego o godz. 18.00 na Dworze Artusa w Toruniu i 12 lutego o godz. 18.00 w Oratorium Marianum we Wrocławiu.
W sumie na cały festiwal złoży się w tym roku blisko trzydzieści koncertów. Będą to między innymi: majowy koncert z duńską flecistką Bolette Roed w Studio im. Lutosławskiego w ramach Warszawskich Spotkań Muzycznych, czerwcowe koncerty Arte dei Suonatori na Midsummer Baroque Festival w Kopenhadze, październikowe dwa koncerty w Filharmonii Narodowej w Warszawie z Alexisem Kossenko, a także pięciodniowy Festiwal Haendlowski w Toruniu (czerwiec), we Wrocławiu Festiwal 3 Baroków (lipiec), sierpniowa Muzyka w Raju, pod koniec września druga edycja Festiwalu Barokowych Smyczków i Strun w Poznaniu i kolejne nagrania Arte dei Suonatori wraz z Alexisem Kossenko.

Read more


Dwie Czwarte Symfonie - Witolda Lutosławskiego i Gustawa Mahlera na sopran solo i orkiestrę - zabrzmią 10 lutego 2006 roku w Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Usłyszymy je w wykonaniu sopranistki Marty Boberskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podlaskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Kai Bumanna.


Po raz pierwszy w Filharmonii Lubelskiej wykonana zostanie estradowa wersja najsłynniejszej opery świata – Toski Giacomo Pucciniego - dnia 10 lutego 2006 roku o godz. 19.00. W lubelskiej premierze usłyszymy cztery wspaniałe głosy. Hjördis Thébault (sopran), Pierre Yves Pruvot (bas-baryton) i Philippe Do (tenor) – to soliści opery w Lyonie, z kolei znakomity baryton Russi Nikoff przyjedzie do nas z Bułgarii. Lubelskich filharmoników poprowadzi także Bułgar Vladimir Kiradjiev, na co dzień pierwszy dyrygent Rezydenckiej Orkiestry w Wiedniu, gościnny dyrygent licznych orkiestr i teatrów operowych, m.in. w Luzernie (Szwajcaria), Kazaniu (Rosja), Berlinie (Niemcy), gdzie prowadził takie spektakle, jak: Latający Holender, Cyrulik Sewilski, Rigoletto, Borys Godunow.


Koncert Pamięci Witolda Lutosławskiego w ramach cyklu Jubileuszowego z okazji 90-lecia Filharmonii Łódzkiej odbędzie się w piątek, 10 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Łodzi. Wystąpi skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego. W programie: Partita i Chain II Witolda Lutosławskiego i I Symfonia f-moll op. 10 Dymitra Szostakowicza.


Koncert inaugurujący Jubileusz 60-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się w piątek, 10 lutego 2006 roku o godz. 19.00. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii wraz ze swoimi solistami: Ewą Gawrońską – wiolonczela, Maciejem Niedźwiedziem - kontrabas i Igorem Ponomarenko - puzon pod dyrekcją Jerzego Swobody. W programie wieczoru znajdą się aż trzy koncerty: Koncert wiolonczelowy C-dur, Hob VII b/1 Josepha Haydna, Koncert B-dur na puzon i orkiestrę Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz Koncert h-moll nr 2 na kontrabas i orkiestrę smyczkową Giovanniego Bottesiniego. Usłyszymy również Suitę z muzyki do filmu “Porucznik Kiże” op. 60 Sergieja Prokofiewa.


Na Koncert walentynkowy w dniu 10 lutego 2006 roku o godz. 19:00 zaprasza Filharmonia Wrocławska. Wystąpi Orkiestra Kameralna "Sinfonia Viva" pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, a w programie znajdą się najbardziej znane fragmenty muzyki filmowej, operowej i klasycznej, m.in. Eine kleine Nachtmusik KV 525 (cz. I i II) W. A. Mozarta, Romans z Serenady op. 2 M. Karłowicza, Love Story F. Lai, Walc z filmu „Trędowata” i Tango z filmu „Zazdrość i medycyna” W. Kilara, Walc z filmu „Noce i dnie” W. Kazaneckiego, tematy z filmów: Ojciec chrzestny N. Roty, Vabank II H. Kuźniaka, Różowa pantera H. Manciniego, czy Szarża jazdy polskiej z filmu „Ogniem i mieczem” K. Dębskiego.


Koncert symfoniczny zatytułowany Si Suoni La Tromba odbędzie się 10 lutego 2006 roku o godz. 19.300 w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. Wystąpią soliści: Anna Mikołajczyk – sopran, Andrzej Tomczok – trąbka oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka. W programie:
A. Scarlatti - Si suoni la tromba, Mio tessoro per te moro
G.F. Haendel - Eternal source, Aria z Oratorium "Samson" - Let the bright Seraphim, Suita na trąbkę i orkiestrę
L. van Beethoven - VII Symfonia A-dur op.92

Read more


Ilan Rogoff, jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, wystąpi 10 lutego 2006 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. W programie słynny II Koncert fortepianowy c-moll Rachmaninowa, IX Symfonia Es-dur Szostakowicza, wykonywana w 100. rocznicę urodzin kompozytora oraz Symfonia g-moll KV138 Mozarta.
Ilan Rogoff (na zdjęciu), sławny w świecie wirtuoz klawiatury oraz dyrygent z Izraela, jeden z najbardziej cenionych i ulubionych artystów w swym kraju, swoje umiejętności rozwijał pod pieczą wybitnych propagatorów zarówno wschodniej, europejskiej szkoły wirtuozerii (np. W. Horowitz), jak i germańskiej (m.in. C. Arrau). Pianista w oparciu o te obie tradycje wypracował własny, niepowtarzalny styl. Koncertuje nieomal na całym świecie pod batutą najznamienitszych dyrygentów doby współczesnej, jak również sam prowadzi wiodące orkiestry w Europie, USA, na Dalekim Wschodzie.


Leif Segerstam (na zdjęciu) jest głównym dyrygentem Filharmonii w Helsinkach, jednocześnie prowadzi również orkiestry radiowe w Austrii i Finlandii, jest szefem artystycznym Królewskiej Opery Szwedzkiej i honorowym gościnnym dyrygentem kilku innych zespołów. W niezwykle napiętym kalendarzu koncertowym znajduje jednak takie daty, by zająć się kompozycją. Lista jego własnych utworów jest niezwykle imponująca – można znaleźć na niej choćby...ponad 120 symfonii. Symfonię nr 115 „Listening to the tree clapping your shoulders” usłyszymy (premiera światowa!) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą kompozytora w piątek, 10 lutego 2006 roku o godz. 19:30 (powtórzenie 11 lutego o godz. 18:00) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Ponadto w programie V Symfonia Es-dur op. 82 Jeana Sibeliusa oraz I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego w interpretacji młodego skrzypka fińskiego Pekki Kuusisto, coraz częściej występującego w prestiżowych salach koncertowych Europy.
Przed piątkowym koncertem wykład wprowadzający o godz. 18:30 wygłosi Małgorzata Gąsiorowska (Polskie Radio).


Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance już w piątek, 10 lutego 2006 roku o godz. 19.00 zaprasza na Koncert Walentynkowy, który wypełni Wstęp i Miłosna Śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda Ryszarda Wagnera, uwertura-fantazja Piotra Czajkowskiego opiewająca dramat miłosny dwojga kochanków z Werony czyli Romeo i Julia oraz suita orkiestrowa z baletu Dafnis i Chloe Maurice Ravela opowiadającego o burzliwej historii miłosnej dwojga pasterzy, pełnej piratów, nimf i satyrów. Koncert dopełni jeden z najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych koncertów wiolonczelowych, pełen polotu i poezji – Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna. Solistą wieczoru będzie Tomasz Strahl (na zdjęciu), laureat nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej ”Fryderyk 2003”. Gościnnie Filharmoników Gdańskich poprowadzi należący do grona najwybitniejszych dyrygentów polskich Marek Pijarowski.


Na piąty Bal Gdański zatytułowany Gala Muzyki Filmowej zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w sobotę 11 lutego 2006 roku w godz. 19.00-2.00 do Sali Koncertowej na Ołowiance. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii pod dyrekcją Jana Walczyńskiego usłyszymy największe przeboje muzyki filmowej:
Cheek to Cheek Irving Berlin (Panowie w cylindrach)
Singin' in the Rain Herb Nacio Brown (Deszczowa piosenka)
Moonlight Serenade Glenn Miller (Serenada w dolinie słońca)
Over the Rainbow Harold Arlen (Czarnoksiężnik z krainy Oz)
Night and Day Cole Porter (Wesoła rozwódka)
Love Me tender Elvis Presley (Love Me Tender)
Can't Help Falling in Love George Weiss (Blue Hawaii)
Strangers in the Night Bert Kaempfert (A Man Could Get Killed)
Que Sera, Sera Jay Livingstone (Człowiek który wiedział za dużo)
Hi-Lili , Hi-Lo Bronisław Kaper (Lili)
Moon River Henry Mancini (Śniadanie u Tiffaniego)
What a Wonderful World Gordon Douglas (Good Morning Vietnam)
Raindrops Keep Falling on My Head Burt Bucharach (Butch Cassidy i Sundance Kid)
I Just Called to Say I Love You Stevie Wonder (Kobieta w czerwieni)
Po koncercie około godz. 20.00 organizatorzy zapraszają na bal i kieliszek szampana.


Premiera baletu Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego odbędzie się w dniu 11 lutego 2006 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Wybór lutowego terminu pierwszego wykonania dzieła, którego akcja rozgrywa się w okresie bożonarodzeniowym, organizatorzy tłumaczą m.in. takimi oczekiwaniami licznych zwolenników klasyki baletowej, tym, że teatr dysponuje solistami i zespołem baletowym na odpowiednim poziomie i znalazł się ambitny choreograf, czerpiący natchnienie z dotychczas wystawianych klasycznych wersji tego spektaklu, chcący dodać własne wizje inscenizacyjne, oparte o literacki pierwowzór Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Poznański Dziadek do orzechów jest pełnospektaklowym debiutem choreograficznym pierwszego tancerza Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Sławomira Woźniaka, natomiast projekt dekoracji jest pierwszą dużą pracą scenograficzną do przedstawienia baletowego dla Grzegorza Jaśniaka. Jak podkreślają organizatorzy, łącząc ich młodzieńczy zapał z wieloletnim doświadczeniem Wiktora Lemko, który prowadzi kierownictwo muzyczne i Ryszarda Kaji - projektanta kostiumów, można być pewnym wyjątkowości tej realizacji.


Filharmonia Częstochowska zaprasza na Koncert Walentynkowy Love Songs, który odbędzie się 12 lutego 2006 roku o godz. 18.00. Wystąpi Ewa Uryga (na zdjęciu) - polska królowa muzyki gospel, soul i jazz, Trio jazzowe w składzie: Piotr Wrombel – piano, Dariusz Ziółek – bass i Grzegorz Poliszak – drums oraz Filharmonicy Częstochowscy pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego. Usłyszymy najsłynniejsze piosenki o miłości m.in. Run to you, The greatest love of all z repertuaru Whitney Houston, Killing me softly, Tonight I celebrate my love, Jesse Roberta Flack, Lately, You will know Stevie Wondera, Memory Barbry Streisand i Hello Lionela Richie.
Organizatorzy informują, że wśród uczestników koncertu rozlosowane zostaną 2 karnety na kolację dla 2 osób oraz 2 podwójne zaproszenia na organizowany w Filharmonii Częstochowskiej Koncert dla Pań, w którym wystąpi Krzysztof Kiljański (5 marca).
Koncert walentynkowy w wykonaniu Ewy Urygi odbędzie się również w Lublinie, 14 lutego w Filharmonii o godz. 18.00.


Nadzwyczajny recital fortepianowy będzie miał miejsce w niedzielę, 12 lutego 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Lubelskiej. Wystąpi Jacek Kortus, finalista XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W jego interpretacji usłyszymy: Nokturn c-moll op. 48 nr 1, 4 Mazurki op. 17, Walc As-dur op. 34, nr 1, Scherzo cis-moll op. 39, Scherzo h-moll op. 20, Sonata b-moll op. 35, Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina.


Na Koncert walentynkowy w dniu 12 lutego 2006 roku o godz. 18.00 zaprasza Filharmonia Łódzka. Wystąpi zespół Affabre Concinui w składzie: Robert Hylla – kontratenor, Leszek Marciniak – kontratenor, Przemysław Czekała – tenor, Piotr Lewandowski – baryton, Piotr Dziurla – bas i Artur Hoffmann – bas, a w programie wieczoru znajdą się m.in. utwory J. S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Rossiniego, H. Warsa, J. Lennona i N. Sedaki.


Koncert Amadeus Mozartowi w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal i waltornisty Jacka Muzyka odbędzie się w niedzielę, 12 lutego 2006 roku o godz. 18:00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzeniem tym Orkiestra pragnie uczcić 250 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusa Mozarta, kompozytora, którego twórczość zajmuje szczególne miejsce w repertuarze Amadeusa. W programie znajdą się trzy jego kompozycje: dwa Koncerty waltorniowe: Es-dur nr 2 KV 417 i Es-dur nr 4 KV 495 oraz Symfonia A-dur KV 201.
Mozartowskie interpretacje kierowanej przez Agnieszkę Duczmal orkiestry, budzą zawsze wielkie uznanie wśród melomanów na całym świecie. Na koncercie 12 lutego poznańska publiczność będzie miała możliwość wysłuchania rzadko wykonywanych koncertów waltorniowych wybitnego Salzburczyka oraz jego Symfonii A-dur. Gościem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus będzie uznany polski waltornista Jacek Muzyk. Warto podkreślić, że Amadeus wraz z wymienionym solistą w najbliższym czasie dokona rejestracji radiowej wszystkich czterech koncertów waltorniowych Mozarta.


Na koncert akordeonowego zespołu Motion Trio w dniu 12 lutego 2006 roku o godz. 17.00 zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku. W interpretacji trzech muzyków: Janusza Wojtarowicza, Marcina Gałażyna i Pawła Baranka usłyszymy kompozycje z pogranicza muzyki pop, autorstwa samych członków tria: The Heart, Ufo i Carusell J.Wojtarowicza, First day of spring, Stars i Helicopter P. Baranka oraz akordeonową wersję Orawy Wojciecha Kilara.


We wtorek, 14 lutego 2006 roku o godz. 19:00 Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na koncert kameralny z udziałem solistów: skrzypka Edwarda Zienkowskiego i altowiolisty Ryszarda Groblewskiego oraz Orkiestry Kameralnej Filharmonii pod dyrekcją Wojciecha Rodka. W programie:
Stefan Kisielewski - Podróż w czasie
Carl Stamitz - Koncert na altówkę i orkiestrę kameralną D-durop. 1
Ludwig van Beethoven - Romans F-dur na skrzypce i orkiestrę op. 50 Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce i altówkę KV 364
Leoš Janáček – Suita na orkiestrę smyczkową


Na Koncert walentynkowy zatytułowany Śpiewnik miłosny w dniu 14 lutego 2006 roku o godz. 19.00 zaprasza Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku. Program wieczoru wypełnią piosenki autorstwa polskiego kompozytora - Macieja Małeckiego. Wykonawcami koncertu będą znani artyści: Anna Seniuk i Krzysztof Kolberger oraz Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis.


W czwartek, 16 lutego 2006 roku o godz. 18.00 w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie odbędzie się koncert z cyklu Muzyczne Czwartki w wykonaniu chóru kameralnego Parafraza. W programie znajdą się popularne piosenki, m.in. z Kabaretu Starszych Panów, a także kompozycje współczesne: Pastisz w stylu Bacha Krzysztofa Pendereckiego, Pastorale e Notturno Henryka Czyża i Pod kominem Stanisława Wiechowicza.


Zakład Wykonawstwa Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie zaprasza w dniu 16 lutego 2006 roku o godz. 15.00 na koncert III Forum Młodych Kompozytorów. W programie utwory Kałamarza, Zimermana, Zawadzkiej, Widłaka, Boronowicza, Sarneckiego, Jabłońskiego, Andriessena i Weberna.


XXV Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova
Wrocław, 17-26 lutego 2006

Ponad 20 koncertów, w tym 5 przedstawień operowych i 2 balety, niemal pół tysiąca wykonawców z Polski i zagranicy (Niemcy, Holandia), przeszło 100 utworów, z czego ok. 30 stanowią prawykonania światowe – tak liczbowo przedstawia się jubileuszowy XXV Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova.
Przez 10 dni festiwalowych – od 17 do 26 lutego 2006 roku - będziemy mieli okazję wysłuchać m. in. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Gabriela Chmury; znakomitej grupy z Holandii – Orkestr de Ereprijs, który prawykona 3 opery; świetnej sopranistki, ale też kompozytorki Agaty Zubel-Moc, laureatki Paszportu Polityki; czy znanego szerszej publiczności Leszka Możdżera. W repertuarze znajdą się utwory wyłącznie polskich kompozytorów, od „klasyków” muzyki współczesnej (W. Lutosławski, H. M. Górecki, W. Kilar, K. Penderecki) aż po utwory młodych kompozytorów, pisane jeszcze w 2006 r. z myślą o wykonaniu ich właśnie na tegorocznym festiwalu.
Podobnie jak przy ostatniej edycji, imprezie towarzyszyć będzie „Festiwal Dzwonków”. Ze strony internetowej festiwalu będzie można za darmo ściągnąć sygnały komórkowe, skomponowane przez najciekawszych polskich twórców.

więcej na: www.musicapolonicanova.pl

Read more


Koncert z okazji 30-lecia pracy artystycznej klarnecisty Andrzeja Mazura odbędzie się 17 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej. W wykonaniu jubilata oraz Orkiestry Filharmonii pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego usłyszymy trzy kompozycje: Concerto for clarinet and string orchestra G. Finzi’go, I Rapsodię na klarnet i orkiestrę C. Debussy’go i I Symfonię c–moll op. 68 J. Brahmsa.
Andrzej Mazur, lublinianin z urodzenia, zawodowo od początku kariery związany z Filharmonią Lubelską, jest cenionym w Polsce oraz świecie solistą i kameralistą – koncertował we Włoszech, w Niemczech, w Hiszpanii, Anglii, Luksemburgu i Chile, gdzie otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Le Serena. Liczne sukcesy, odnoszone na międzynarodowych konkursach m.in. w Monachium, Rzymie i Anconie, to świadectwo jego najwyższej klasy. Ale Andrzej Mazur jest także współtwórcą wielu formacji kameralnych - najsłynniejsza z nich, to istniejące od blisko 30 lat Lubelskie Trio Stroikowe. Wraz z kolegami, znakomitymi solistami Filharmonii Lubelskiej, Andrzej Mazur współtworzył także Lubelski Kwintet Instrumentów Dętych, a w roku 1991 z Antoinem Mitchellem założył Lubelską Filharmonię Kameralną, której koncerty weszły na stałe do kalendarza koncertów w Wilanowie i Łazienkach Królewskich w Warszawie.


Kolejny koncert z cyklu Młodzi w Łodzi odbędzie się 17 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi akordeonista Kamil Nowak oraz orkiestra symfoniczna i chór mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi pod dyrekcją trzech dyrygentów: Barbary Sobolczyk, Dawida Bera i Kamila Chałupnika. W programie koncertu znajdą się trzy współczesne polskie kompozycje: Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Msza dziecięca Krzesimira Dębskiego i Msza Polska M. Zielińskiego.


Koncert pod hasłem Wielka symfonika - w roku mozartowskim odbędzie się 17 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Szczecińskiej. Wystąpi klarnecista Bogusław Jakubowski oraz jako solista i dyrygent Jan Stanienda, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii. W programie Uwertura do op. "Włoszka w Algierze” G. Rossiniego, Koncert A-dur na klarnet KV 662 W. A. Mozarta i Cztery Pory Roku A. Vivaldiego.


Prapremiera balletto e opera Satiro e Corisca Tarquinia Meruli - wczesnobarokowej opery komicznej włoskiego kompozytora działającego na dworze warszawskim króla Zygmunta III Wazy, odbędzie się 17 luty 2006 roku na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Premiera przedstawienia będzie miała miejsce tydzień później, 25 luty 2006 roku w Krakowskiej Operze Kameralnej.
Satiro e Corisca to pełna humoru satyra na przebiegłość kobiecą, oparta na migotliwej grze uczuć pomiędzy Satyrem a nimfą Coriscą oraz - balet dworski w tańcach z epoki. Kierownictwa muzycznego podjął się Tomasz Chmiel, scenariusz, reżyseria i choreografia są autorstwa Jadwigi Leśniak-Jankowskiej, a scenografię i kostiumy przygotowała Katarzyna Mucha. W tytułowych rolach zobaczymy: jako Satira - Macieja Michalika, a Coriscę – Annę Krawczyk i Lilianę Pociechę. Balet dworski stworzą Marta Filipowska, Magdalena Kajrowicz, Michał Kocurek, Martyna Malcharek, Łukasz Raś i Konrad Wierzchudzki. Wystąpi również zespół muzyczny w skłądzie: Justyna Dolot, Anna Huszczo, Łukasz Mikołaj Mateja – klawesyn, Marta Salwarowska - skrzypce barokowe, Anna Szelińska-Mikus - viola da gamba, Monika Czyżewska - flet traverso i Anna Fieber - flety proste.


Wieczór muzyki angielskiej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej oraz Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod batutą rumuńskiego dyrygenta Nicolae Moldoveanu (na zdjęciu) odbędzie się w piątek, 17 lutego 2006 roku o godz. 19:30 w Filharmonii Narodowej (powtórzenie w sobotę 18 lutego o godz. 18:00). W programie Introdukcja i Allegro op. 47 Elgara, Koncert fortepianowy D-dur op. 13 Brittena w interpretacji brazylijskiej pianistki Cristiny Ortiz oraz Belshazzar's Feast (Uczta Baltazara) Waltona, w którym partię solową wykona znakomity brytyjski tenor Peter Savidge. Przed piątkowym koncertem o godz. 18:30 organizatorzy zapraszają do Sali Kameralnej na wprowadzenie Bartosza Kamińskiego.


Koncertowe wykonanie symfonii dramatycznej Roméo et Juliette Hectora Berlioza w wykonaniu solistów: François Lis, Marijany Mijanovic i Loïc Félix oraz Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją wybitnego, francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego (na zdjęciu) odbędzie się w sobotę, 18 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Marc Minkowski (ur. 1962 w Paryżu) karierę muzyczną zaczął jako fagocista, związany zarówno z orkiestrami symfonicznymi, jak i zespołami instrumentów dawnych (Les Arts Florissants Williama Christiego, wiedeński Clemencic Consort, La Chapelle Royale). Pierwsze doświadczenia dyrygenckie zdobywał we Francji, a następnie studiował pod kierunkiem Charlesa Brucka w Pierre Monteux Conducting School w Hancock w stanie Maine. W roku 1984 otrzymał pierwszą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Brugii. W tym samym roku założył zespół instrumentów dawnych Les Musiciens du Louvre, wówczas z siedzibą w Paryżu, a obecnie - w Grenoble. Dziś dyryguje głównie muzyką okresu baroku, ale nieobce są mu wycieczki w czasy późniejsze (Holender tułacz Wagnera, Orfeusz w piekle Offenbacha, Symfonia fantastyczna Berlioza, Peleas i Melizanda Debussy'ego).


Najbliższy, drugi koncert sanockiej edycji Festiwalu "Muzyka Młodych u Franciszkanów" odbędzie się w sobotę, 18 lutego 2006 roku o godz. 19.15 w kościele Franciszkanów p.w. Podwyższenie Krzyża (ul. Franciszkańska 7) w Sanoku. Wystąpią muzycy zespołu "Concerto da camera": Jan Jakub Chromiec – flet, Weronika Rychlik – skrzypce, Marek Szymański – wiolonczela i Maciej Wierzchołowski – organy. W programie kompozycje G. Frescobaldiego, A. Vivaldiego, Gotl. Muffata, G. Ph. Telemanna, W. A. Mozarta, . K. Kuchara, G. Faure i G. F. Haendla.


Muzyczna Familia Drzewieckich: Tatiana Szebanowej, Jarosław Drzewiecki i Stanisław Drzewiecki z okazji Roku Mozartowskiego przygotowała niezwykłe wydarzenie artystyczne. Zaplanowano serię koncertów w 2006 rok z koncertami fortepianowymi na 1,2 i 3 fortepiany. Po niedawnej inauguracji cyklu w Warszawie odbędą się one w Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Gdańsku, Częstochowie, Białymstoku, Toruniu i innych miastach oraz na Festiwalach w Słupsku, Antoninie, Mielcu i Busku Zdroju. Projekt wsparła słynna niemiecka firma fortepianowa o blisko 200-letniej tradycji -"Blűthner", która będzie dowozić z Niemiec 3 fortepiany koncertowe na każdy koncert.
Dwa koncerty kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta odbędą się w Poznaniu i Szczecinie. Podczas pierwszego - 18 lutego 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Poznańskiej solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Tomasza Bugaja. W programie: Uwertura do opery "Łaskawość Tytusa" KV 621, Koncert fortepianowy A-dur nr 12 KV 414, Koncert na dwa fortepiany Es-dur nr 10 KV 365 i Koncert na trzy fortepiany F-dur nr 7 KV 242.
Drugi koncert odbędzie się 24 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii w Szczecinie. Tym razem pianiści wystąpią wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod batutą Jerzego Koska. W programie: Uwertura do opery "Don Giovanni" oraz ponownie trzy koncerty: Koncert Es-dur KV 449, Koncert Es-dur na dwa fortepiany KV 365 i Koncert F-dur na trzy fortepiany KV 242.


Recital skrzypcowy Jakuba Jakowicza odbędzie się w sobotę, 18 lutego 2006 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Wrocławskiej. W interpretacji artysty usłyszymy cztery kompozycje: Sonatę G-dur KV 379 W. A. Mozarta, Sonatę a-moll na skrzypce i fortepian op.105 R. Schumanna, Sonatę A-dur ‘’Kreutzerowską” op. 47 L. van Beethovena i Subito W. Lutosławskiego. Przy fortepianie Bartosz Bednarczyk.


Na szósty Bal Gdański zatytułowany Świat Musicalu zaprasza Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w sobotę 18 lutego 2006 roku w godz. 19.00-2.00 do Sali Koncertowej na Ołowiance. W wykonaniu solistów: Magdaleny Gruszczyńskiej (na zdjęciu) - sopran i Grzegorza Piotra Kołodzieja - baryton oraz Orkiestry Filharmonii pod dyrekcją Michała Nesterowicza usłyszymy największe przeboje musicali:
My Fair Lady (My Fair Lady – F. Lewe)
Spać, spać… (My Fair Lady – F. Lewe)
Śnić sen (Człowiek z La Manchy – M. Leigh)
To świt to zmrok (Skrzypek na dachu – J. Bock)
Czy mnie kochasz? (Skrzypek na dachu – J. Bock)
Summertime (Porgy & Bess – G. Gershwin)
Gwiazdy (Nędznicy – C. M. Schonberg)
West Side Story (L. Bernstein)
No more talk of darkness (The Phantom of the Opera – A . Lloyd Webber)
Po koncercie około godz. 20.00 organizatorzy zapraszają na bal i kieliszek szampana.


Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na premierę opery Aida Giuseppe Verdiego w sobotę, 18 lutego 2006 roku o godz.19.00.


Premiera baletu Giselle Adolphe’a Adama odbędzie się w niedzielę, 19 lutego 2006 roku o godz. 19.00 w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Przedstawienie przygotowywane jest we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletowa w Gdańsku.
Jest to zmodyfikowana wersja słynnego romantycznego baletu, rażącego dziś nieco naiwną treścią. W proponowanej wersji Giselle nie jest łatwowierną dziewczyną ze wsi, a Albert przebranym za wieśniaka księciem, uwodzącym dziewczynę. Giselle to wrażliwa introwertyczka,, idealistka czekająca na miłość. Choć nie jest przystosowana do życia w grupie, to potrafi się jej przeciwstawić, by zachować indywidualność. Gdy jednak otwiera się na innego człowieka, Alberta, doznaje zawodu i wycofuje się w swój własny świat, z którego eliminuje wszystkich. Drugi akt pozostaje niezmieniony – to nadal „biały akt”, kwintesencja tańca klasycznego.
Spektakl zostanie powtórzony we wtorek, 21 lutego o godz. 17.00.


Dnia 19 lutego 2006 roku polski pianista, dyrygent, antropolog kultury i kompozytor, współpracujący obecnie z Baletem Monte Carlo w Monako - Marcin Dominik Głuch (na zdjęciu) wystąpi z recitalem fortepianowym w Towarzystwie Szwedzkim w Cannes sur Mer kolo Nicei (Francja). Obok dzieł W. A. Mozarta, A. Dworzaka, E. Elgara i A. Piazzolli usłyszeć będzie można utwory Fryderyka Chopina i Romana Maciejewskiego (m.in. Krzesany).


Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie oraz Fundacja im. Józefa Elsnera zapraszają na X Jubileuszowe Uczniowskie Forum Muzyczne - młodzieżowy festiwal twórczości, który odbywać się będzie w dniach 22-24 lutego 2006 roku w siedzibie ZPSM nr 1 w Warszawie (ul. Miodowa 22 c-d) oraz w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego (ul. Woronicza 17).
Na program festiwalu złożą się: koncerty kompozytorskie obecnych „forumistów”, koncert działań twórczych (nie tylko kompozytorskich), improwizacje, konwersatorium, seminarium, koncert zespołu „jegokoledzy”, a także finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego. Wystąpią soliści i zespoły uczniowskie oraz studenckie, zaprezentują się 3 orkiestry pod dyrekcją dwóch młodych dyrygentów Miłosza Bembinowa i Michała Łukasza Niżyńskiego. Całość zwieńczy koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego złożony z prawykonań utworów specjalnie na tę okazję skomponowanych przez młodych twórców, którzy zostawili trwały ślad w historii Festiwalu, tworząc Pokolenie UFM.

program Forum - plik pdf (210 KB)


Nadzwyczajny koncert symfoniczny w wykonaniu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod dyrekcją Kenta Nagano (na zdjęciu) odbędzie się w czwartek, 23 lutego 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie kompozycje Ryszarda Wagnera (Wstęp do opery Lohengrin i Wstęp i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda), Arnolda Schönberga (Pięć utworów orkiestrowych op. 16) oraz Johannesa Brahmsa (IV Symfonia e-moll op. 98).
Deutsches Symphonie-Orchester Berlin funkcjonuje pod obecną nazwą od ledwie 13 lat, choć jej historia sięga roku 1946. Wtedy to Radio w Amerykańskim Sektorze sformowało zespół symfoniczny (RIAS-Symphonie-Orchester), który 10 lat później zmienił nazwę na Radio-Symphonie-Orchester i działał przy rozgłośni Sender Freies Berlin (dziś jest to Radio Berlina-Brandenburgii). Wśród szefów artystycznych orkiestry, która szybko zasłynęła z wysmakowanych programów, skupionych głównie na muzyce XX wieku, byli: zmarły przedwcześnie Ferenc Fricsay, rozpoczynający karierę Lorin Maazel i Riccardo Chailly, a także Vladimir Ashkenazy. Kent Nagano debiutował z tym zespołem w roku 1991 i choć podczas swej berlińskiej kariery sięga po "tradycyjny" repertuar (choćby symfonie Mahlera), to również w jego programach przeważają utwory nowe albo "mniej obecne" w filharmoniach - Zemlinsky'ego, Schönberga i innych.


Premiera podwójnego przedstawienia operowego, na który złożą się dwa dzieła: Hagith op. 25 Karola Szymanowskiego do libretta Feliksa Dörmanna i Ester Tomasza Praszczałka z librettem Nikolaja Gola odbędzie się 23 lutego 2006 roku (powtórzenie 24 lutego) o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej. Kierownictwo muzyczne - Tomasz Szreder, inscenizacja i reżyseria - Michał Znaniecki, scenografia - Ryszard Kaja.