Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Marcowe rocznice

  • 3 marca –50 urodziny obchodzi kompozytor - Tomasz Bajerski oraz przypada 90 rocznica urodzin kompozytora, zmarłego pod koniec grudnia ubiegłego roku - Ryszarda Sielickiego (1916-2005)
  • 7 marca – mija 95 rocznica urodzin kompozytora, pisarza, wybitnego publicysty i krytyka muzycznego - Stefana Kisielewskiego (1911-1991)
  • 10 marca – przypada rocznica urodzin trojga kompozytorów: 75-ta - Bernadetty Matuszczak, 70-ta - Wojciecha Łukaszewskiego (1936-1978) i 65-ta - Piotra Warzechy
  • 14 marca – 50 urodziny obchodzi łódzki kompozytor i pedagog - Sławomir Kaczorowski
  • 15 marca - przypada 30 rocznica śmierci kompozytorki - Marii Kaczurbiny (1908-1976), a 45 urodziny świętuje polski kompozytor na stałe mieszkający w Kanadzie - Piotr Grella-Możejko
  • 17 marca - mija 20 rocznica śmierci kompozytora, muzykologa i pedagoga - Mieczysława Drobnera (1912-1986) i 15 rocznica śmierci kompozytora i puzonisty - Aleksandra Glinkowskiego oraz przypadają 70 urodziny autora muzyki do filmów m.in. Seksmisja i Vabank - Henryka Kuźniaka i 105 urodziny kompozytora, pedagoga i organizatora życia muzycznego - Piotra Perkowskiego (1901-1990)
  • 18 marca - 45 urodziny obchodzi polska kompozytorka na stałe mieszkająca w Holandii - Hanna Kulenty
  • 21 marca - mija rocznica urodzin dwóch kompozytorów: 70-ta - Marka Stachowskiego (1936-2004) i 60-ta - Czesława Grabowskiego
  • 22 marca - 45 urodziny świętuje kompozytor - Jacek Sajka
  • 24 marca - przypada 10 rocznica śmierci kompozytora, pedagoga, działacza muzycznego i prawnika - Tadeusza Maklakiewicza (1922-1996)
  • 29 marca - 35 urodziny obchodzi kompozytor - Maciej Zieliński


Nadzwyczajny recital fortepianowy z okazji 196. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w wykonaniu zwycięzcy ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego - Rafała Blechacza odbędzie się w środę, 1 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie utwory Josepha Haydna (Sonata Es-dur Hob. XVI/52), Ludwiga van Beethovena (Sonata A-dur op. 2 nr 2) i Fryderyka Chopina (Barkarola Fis-dur op. 60, 2 Nokturny op. 62, 4 Mazurki op.17, Polonez As-dur op. 53).
Koncert organizowany jest przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który już po raz piąty uczci w ten sposób rocznicę urodzin Kompozytora. W tym roku jednak zaplanowano aż dwa koncerty: pierwszy - w dniu 1 marca - zagra Rafał Blechacz, a drugi - 6 marca - Piotr Anderszewski.

Przeczytaj wywiad z Rafałem Blechaczem udzielony "Gazecie Wyborczej" ("Gazeta Wyborcza" z dn. 1.03.2006)


Podróż artystyczna Stanisława Drzewieckiego do Stanów Zjednoczonych

Stanisław Drzewiecki wielokrotnie podbijał serca amerykańskiej publiczności. Po sukcesach w Chicago Symphony Hall, Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kimmel Center w Filadelfii, Gusman Hall w Miami czy też w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles artysta 2 marca 2006 roku wyrusza w swoją kolejną podróż koncertową.
Stanisław Drzewiecki zagra osiem recitali w ośrodkach muzycznych USA takich, jak Sarasota (Beatrice Friedman Symphony Center), St. Petersburg (Palladium Theater), Miami (Steinway Piano Hall), Key West, Marathon oraz Atlanta (Roswell Cultural Arts Center).
Tournée zakończy 22 marca koncertem w Liryc Hall w Cerritos Center w Los Angeles w ramach prestiżowej Jose Iturbi Gold Medal Series. W programie recitali znajdą się między innymi: Wandererfantasie Schuberta, Grandes etudes de Paganini Liszta i Moments musicaux op. 16 Rachmaninowa, a także wybór utworów Chopina.


Kolejny, drugi koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się w piątek, 3 marca 2006 roku o godz. 19.00. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Jerzego Koska, a miejsca solistów na koncertowej estradzie zajmą jej muzycy: Agnieszka Zwolska – obój, Roman Kuźniak – fagot, Artur Milian – skrzypce, Krzysztof Koziatek – wiolonczela, Andrzej Bukowski – klarnet, Bogdan Ocieszak – basethorn i Aleksander Miśnikiewicz – puzon. W programie wieczoru znajdą się cztery kompozycje: Concertino op. 45 nr 7 na puzon i orkiestrę smyczkową Larsa Erika Larssona, Konzertstück f-moll op. 113 i d-moll op. 114 na klarnet i bassethorn z orkiestrą Felixa Mendelssohna-Bartholdy oraz Symphonie concertante B-dur op. 84 Josepha Haydna.


Dwa koncerty z cyklu Młodzi wirtuozi - Piotr Paleczny poleca odbędą się w marcu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas pierwszego w dniu 3 marca 2006 roku o godz. 19.00 wystąpi ubiegłoroczna półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie - Miku Omine. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Marka Pijarkowskiego. W programie: Z czeskich pól i gajów B. Smetany, III Koncert fortepianowy C-dur S. Prokofiewa i III Symfonia F-dur J. Brahmsa.
Na drugim koncercie - 24 marca 2006 roku o godz. 19.00 – zaprezentuje się Takashi Yamamoto (na zdjęciu) - laureat IV Nagrody na tym samym XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim oraz I Nagrody na odbywającym się również w zeszłym roku IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Seilera w Kitzingen. Tym razem towarzyszącą Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Zygmunt Rychert, a w interpretacji utalentowanego Japończyka usłyszymy słynny I Koncert fortepianowy b-moll P. Czajkowskiego. Program wieczoru dopełni Symfonia d-moll C. Francka.


Na nadzwyczajny koncert z udziałem światowej sławy izraelskiego skrzypka - Shlomo Mintza odbędzie się w piątek, 3 marca 2006 roku o godz.19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Michała Nesterowicza, a w programie wieczoru znajdą się dwie kompozycje: II Koncert skrzypcowy d-moll op.22 Henryka Wieniawskiego i IV Symfonia d-moll op.120 Roberta Schumanna.
Shlomo Mintz (na zdjęciu), urodzony w Moskwie w 1957roku, uważany jest za jednego z czołowych skrzypków naszych czasów z uwagi na niezwykłą muzykalność, wyczucie stylu i nienaganną technikę. Występuje regularnie na światowych scenach z najznakomitszymi orkiestrami i dyrygentami, z recitalami i na koncertach kameralnych. Jest patronem i jednym z założycieli Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Keshet Eilon w Izraelu i wykłada na kursach mistrzowskich na całym w świecie. Był członkiem jury kilku ważnych konkursów międzynarodowych i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Od 2002 roku Shlomo Mintz jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Sion Valais w Szwajcarii. Zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę Akademii Muzycznej im. Chigi, Złotego Diapazonu, Grand Prix du Disque, Gramophone Award i Edison Award.


Drugi tegoroczny projekt z cyklu koncertów "Muzyka dawna – persona grata" zatytułowany Włoskie koncerty fletowe odbywać się będzie w dniach 2-4 marca 2006 roku w trzech miastach: Kliczkowie, Wrocławiu i Poznaniu. Organizatorzy – orkiestra Arte dei Suonatori - wraz z flecistą Alexisem Kossenką starają się tym razem opowiedzieć historię koncertów fletowych. Zaprezentują koncerty fletowe komponowane przez Włochów - Vivaldiego, Pergolesiego i Tartiniego.

Read more


Koncert z cyklu Percussion studio odbędzie się w piątek, 3 marca 2006 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi Zespół Perkusyjny Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w składzie: Konrad Biczak, Magdalena Kowalczyk, Bartłomiej Królikowski, Łukasz Lach, Michał Matczak, Małgorzata Matusewicz, Piotr Musiał, Bogusława Stelmach i Łukasz Warenica, Zespół „City Bum-Bum” oraz soliści, studenci Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi: Magdalena Kowalczyk, Małgorzata Matusewicz, Piotr Musiał – marimby, Urszula Bereźnicka-Pniak – kotły i Anna Purta – sopran. Ruch sceniczny przygotuje Kazimierz Knol, taniec - studentki Sekcji Rytmiki łódzkiej Akademii, ilustrację wizualną - Eryk Hildebrand, a za kierownictwo muzyczne odpowiedzialni są Piotr Pniak i Urszula Bereźnicka-Pniak.
W foyer filharmonii będzie można obejrzeć wystawę prac Janiny Piechowicz oraz prac dyplomowych studentów Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi: Katarzyny Dąbrowskiej i Sławomira Warmbiera z pracowni prof. Romany Hałat (Wydział Edukacji Wizualnej).
W programie koncertu znajdą się utwory m.in. J. Throwera, J. Becka, J. Boganena, D. Manciniego, M. Miki i K. Engela.

Read more


Po drugiej stronie Sudetów to tytuł koncertu, na który w dniu 3 marca 2006 roku o godz. 19.00 zaprasza Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze. Wystąpi Anna Jurksztowicz i Monika Klesec – śpiew oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. W programie:
  • Summer Suite Emila Viklický
  • Symfonia A-dur nr 29 KV 201 Wolfganga Amadeusa Mozarta
  • Metamorfozy Jana Rawpa
  • pieśni Krzesimira Dębskiego: Allegro ma non troppo i Urodziny do słów Wisławy Szymborskiej oraz Ave Maria i Formy do słów Jakuba Bart-Ćišińskiego
  • pieśni Měrćina Weclicha: Śtoż je darjene i Domoj njepóńdu do słów Beno Budar i Hrjehor Nawka
Koncert zostanie powtórzony 5 marca o godz. 19.30 w niemieckiem mieście Bautzen niedaleko Drezna.
Oba koncerty organizowane są przy współpracy z Sorbischer Küstlerbund Domowina e.V. w Bautzen.


Zwycięzca słynnego moskiewskiego Konkursu im. Czajkowskiego z 1982 roku - Peter Donohoe - wystąpi dwukrotnie, 3 marca 2006 roku o godz. 19:30 i 4 marca godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod batutą wybitnego czeskiego dyrygenta Petra Altrichtera. Wykona Balladę Fis-dur na fortepian i orkiestrę op. 19 Gabriela Fauré oraz - w Roku Mozarta - jego Koncert fortepianowy C-dur KV 503. Program koncertu dopełni IV Symfonia Bohuslava Martinů. Przed piątkowym koncertem wprowadzenie do programu wygłosi Olgierd Pisarenko.
Peter Donohoe (na zdjęciu) chwalony jest nie tylko za wielką muzykalność, świetną technikę, ale również (albo przede wszystkim) za wszechstronność stylistyczną. Na pewno wielki wpływ na szerokie zainteresowania muzyczne tego pianisty miały paryskie studia u Oliviera Messiaena i jego żony, Yvonne Loriod. Jest znany zarówno europejskiej publiczności (od 17 sezonów występuje na Festiwalu BBC Proms), regularnie gości także na estradach koncertowych Ameryki i Dalekiego Wschodu.


Koncert pod znakiem Roku Mozartowskiego odbędzie się 3 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wystąpi znana pianistka - Ewa Pobłocka, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Wojciech Michniewski. W programie znajdą się dwie kompozycje Jubilata: Symfonia g-moll KV 183 i Koncert fortepianowy c-moll, a także IX Symfonia C-dur "Wielka" Schuberta.


W dniach 4 i 5 marca 2006 roku polski pianista Marcin Dominik Głuch (na zdjęciu) wystąpi z trzema recitalami fortepianowymi w południowej Lapponi (Szwecja). Dnia 4 marca w Kościele Miejskim w Storuman usłyszeć będzie można utwory J. Haydna, C. Schumann, M. Moszkowskiego i M. Musorgskiego. Dzień później, 5 marca w Centrum Kultury w Storuman będzie grał on utwory F. Chopina, M. Moszkowskiego i E. Granadosa, zaś wieczorem w Kościele Miejskim w Tarnaby wykona między innymi 3 Impresje Joachima Olkuśnika. Program ostatniego koncertu wypełnią ponadto dzieła L. van Beethovena, A. Dworzaka i A. Piazzolli.


Koncert kameralny w ramach obchodów Roku Mozartowskiego odbędzie się w dniu 5 marca 2006 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wystąpi Izabela Szota - sopran oraz Bogumiła Gizbert-Studnicka – klawesyn, a w programie znajdą się arie Haendla, Pergolesiego, J. S. Bacha i Mozarta.


Drugi nadzwyczajny recital, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z okazji urodzin Fryderyka Chopina, odbędzie się 6 marca 2006 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpi znany pianista - Piotr Anderszewski, a w jego interpretacji usłyszymy utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta (Fantazja c-moll KV 475 i Sonata c-moll KV 457), Jana Sebastiana Bacha (VI Suita angielska d-moll BWV 811) oraz – po raz pierwszy w Warszawie – Fryderyka Chopina (Sonata h-moll op. 58).
Warto podkreślić, że data koncertu nawiązuje do przypadających dzień wcześniej - 5 marca - i wspominanych w listach matki do Fryderyka jego imienin.


Organista, kompozytor, pianista i dyrygent w jednej osobie – Wayne Marshall - wystąpi we wtorek, 7 marca 2006 roku o godz. 19.00 z recitalem organowym w Filharmonii Narodowej. W jego interpretacji usłyszymy cztery kompozycje:
  • Marcel Dupré - Allegro deciso z Évocations op. 37
  • Wayne Marshall - Berceuse pour une femme
  • Charles-Marie Widor - VI Symphony
  • Franz Liszt - Fantazja i fuga na temat chorału Ad nos, ad salutarem undam (na temat z opery Prorok Meyerbeera) – improwizacje
Wayne Marshall (na zdjęciu) koncertuje na najświetniejszych instrumentach, blisko współpracuje szczególnie z brytyjskimi orkiestrami (Bournemouth, BBC Philharmonic, London Philharmonic, Hallé Orchestra), jest także dobrze znany publiczności słynnych londyńskich Promsów. Nie ogranicza się przy tym do tradycyjnej literatury organowej i muzyki poważnej – bardzo lubi wykonywać muzykę jazzową, a w swoim pianistycznym repertuarze ma na przykład wszystkie utwory George’a Gershwina na fortepian z orkiestrą oraz wiele kompozycji Ravela, Bernsteina, Strawińskiego czy Francka. Od 1996 roku jest organistą-rezydentem Bridgewater Hall w Machesterze.


Prawykonanie najnowszego utworu Elżbiety Sikory - koncertu na saksofon i orkiestrę Michelangelo, skomponowanego w 2005 roku, odbędzie się 7 marca 2006 roku w Teatrze w Ulm w ramach Roku Polsko-Niemieckiego w Niemczech. Kompozycję usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Teatru i Opery w Ulm pod dyrekcją Jamesa Allena Gährensa oraz saksofonisty Dietera Krausa. Ponadto w programie koncertu znajdzie się m.in. Symfonia D-dur Nr. 93 Józefa Haydna i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.


W środę, 8 marca 2006 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się Wieczór wawelski, którego wykonawcami będzie małżeństwo Pilch: Finlandka - Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch (na zdjęciu) grająca na skrzypcach barokowych i violi d’amore oraz jej mąż - altowiolista Zbigniew Pilch. W programie koncertu:
- Anonimowa kolekcja drezdeńska(poł. XVIII w.) - Partita D-dur na violę d’amore solo
- C.Ph.E. Bach (1714–1788) - Sonata h-moll na altówkę solo
- C. Stamitz (1746–1801) - Sonata D-dur „Marlborough” na violę d’amore i altówkę
- I. Chandoszkin (1747–1804) - Sonata Es-dur op. 3 nr 2 na skrzypce solo
- J. Kaczkowski (1789–1829) - Duo A-dur op. 14 na skrzypce i altówkę

Read more


Premiera opery komicznej Służąca panią Giovanniego Battisty Pergolesiego, realizowana w ramach projektu Opera w Pałacach, odbędzie się w dniu 8 marca 2006 roku w Operze na Zamku w Szczecinie. Przedstawienie reżyseruje Ryszard Peryt, scenografię przygotowała Mirosława Poślednik, a kierownikiem muzycznym jest Piotr Deptuch. Wystąpią soliści i zespół kameralny Orkiestry Opery na Zamku w składzie: Mykhaylo Tsebriy – skrzypce, Irena Tsebriy-Żywicka – skrzypce, Emilia Goch – altówka, Małgorzta Olejak – wiolonczela, Tadeusz Możejewski – kontrabas i Irena Paliwoda – klawesyn. Dyryguje Piotr Deptuch. W roli Serpiny zobaczymy Joannę Tylkowską, jako Uberto zaprezentuje się Andrzej Nowakowski i Janusz Lewandowski, a jako Vespone – Jakub Gwit.
Szczecińska premiera Służącej panią inauguruje projekt Opera w pałacach, który Opera na Zamku kieruje szczególnie do dzieci i młodzieży małych miejscowości Euroregionu, w których znajdują się zabytkowe obiekty, umożliwiające wystawienie tej sztuki. Głównym celem projektu jest popularyzacja wysokiej kultury w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych oraz aktywizacja twórcza dzieci, które uczestniczyć będą w przygotowaniu i realizacji przedstawienia.

Read more


Oratorium Mesjasz J. F. Haendla zabrzmi 10 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Szczecińskiej. Usłyszymy je w wykonaniu solistów: Izabelli Kłosińskiej – sopran, Ewy Marciniec – alt, Wojciecha Maciejowskiego – tenor i Jarosława Bręka – baryton oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii i Zespołu Wokalistów "Camerata Nova" pod dyrekcją Eugeniusza Kusa.


W piątek, 10 marca 2006 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się trzeci Koncert Jubileuszowy z okazji 60-lecia Filharmonii. Na czas 60-lecia muzyki w powojennym Olsztynie przypada także skromniejszy, lecz również okrągły, osobisty jubileusz jednego z zasłużonych olsztyńskich muzyków - 30 lat pracy zawodowej obchodzi w tym roku prof. Leszek Szarzyński, olsztyński flecista, pedagog i animator kultury. Tego wieczora to on będzie gospodarzem koncertu.
Podejmując się tej roli zaprosił na estradę kolegów z olsztyńskiej orkiestry, w której przez wiele lat grał partię pierwszego fletu, oraz członków kameralnego zespołu „Pro Musica Antiqua”, którego był założycielem i któremu szefuje nieprzerwanie od roku 1992. W programie wieczoru znane dzieła doby baroku spotkają się z kompozycjami twórców współczesnych.
Specjalnie na ten jubileuszowy wieczór dla Leszka Szarzyńskiego Wariacje na flet solo napisał Janusz B. Lewandowski (prawykonanie światowe), dyrektor Filharmonii. Specjalnie też dla Leszka Szarzyńskiego kilka lat temu napisał Koncert na flet i orkiestrę smyczkową op. 11 znany kompozytor i dyrygent Marek Sewen. Ułyszymy oba te utwory w wykonaniu Jubilata.
A dodatkowo wystąpi on razem ze swym kameralnym zespołem wykonując m.in. po raz pierwszy żartobliwy utwór Tadeusza Kassaka Ptaszarnia.

Pełny program koncertu:
  • Janusz B. Lewandowski - Wariacje na flet solo (prawykonanie światowe)
  • Antonio Vivaldi - Concerto g-moll na flet, skrzypce, fagot i basso continuo
  • Matthias Schmitt - Ghanaia na marimbę solo
  • Jacques Ibert - Entr’acte na flet, fagot i marimbę
  • Ney Rosauro - Mała modlitwa na marimbę solo
  • Tadeusz Kassak - Ptaszarnia (prawykonanie światowe)
  • Jan Sebastian Bach - V Koncert Brandenburski D-dur na klawesyn, skrzypce, flet i orkiestrę kameralną
  • Marek Sewen - Koncert fletowy op. 11
Wykonawcy: Leszek Szarzyński - flet, zespół kameralny Pro Musica Antiqua w składzie: Leszek Szarzyński - flet, Danuta Zawada - skrzypce, Małgorzata Skotnicka - klawesyn, Wojciech Orawiec - fagot, Arkadiusz Skotnicki - marimba, Orkiestra Kameralna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Piotr Wajrak - dyrygent


Jedno z najnowszych dzieł Krzysztofa Pendereckiego - VIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” („Pieśni przemijania”) na 3 głosy solowe, chór i orkiestrę zabrzmi dwukrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie – w piątek, 10 marca 2006 roku o godz. 19.30 i dzień później, 11 marca o godz. 18.00. Utwór napisany został do tekstów poetów niemieckich: J.W. Goethego, A. von Arnim, J. von Eichendorffa, K. Krausa, R. M. Rilkego i H. Hessego, a jego prapremiera odbyła się w Luksemburgu, 26 czerwca ubiegłego roku. Symfonię usłyszymy w wykonaniu Michaeli Kaune – sopran, Agnieszki Rehlis – mezzosopran i Wojciecha Drabowicza – baryton oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.
Ponadto w programie koncertu znajdzie się Wallfahrtslied (Pieśń pielgrzymów) Psalm 121 (120) na chór męski i smyczki Arvo Pärta i Rapsodia op. 53 na alt, chór męski i orkiestrę Johannesa Brahmsa.
Przed piątkowym koncertem wprowadzenie wygłosi Ewa Szczecińska.


Koncert austriacki z okazji wystawy Jan Nepomucen – święty Europy Środkowej, realizowany w ramach cyklu „muzyczne forum młodych”, odbędzie się w dniu 10 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie (ul. Długa 52). Wystąpią: Dorota Boruch-Żołnacz (klarnet), Agnieszka Gawron (flet), Ignacy Grzelązka (wiolonczela), Wojciech Kozłowski (gitara), Marcin Marzec (skrzypce), Katarzyna Piotrowska (fagot), Joanna Przewoźniczuk (flet), Mariusz Wysocki (wiolonczela) i kwintet dęty „Amabile”. W programie współczesna austriacka muzyka kameralna. Wstęp wolny.


Paweł Kowalski, polski pianista, zaprasza na swoje koncerty w marcu 2006 roku:
  • Piątek, 10 marca - Berlin, Universität der Künste
    Chopin - Andante spianato i Wielki Polonez Es dur op.22
    Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Tadeusz Wojciechowski, dyrygent
  • Piątek, 17 marca - Filharmonia Koszalińska
    Saint Saens - II Koncert fortepianowy g moll op.22
    Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej, Michał Nesterowicz, dyrygent
  • Sobota, 25 marca - Marbella, Hiszpania - Palacio de Congressos
    Recital: Bach, Mozart, Chopin
  • Piątek, 31 marca - Liepaja, Łotwa – Filharmonia
    Paderewski - Koncert fortepianowy a moll op. 17
    Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Liepaii, Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrygent


Dnia 11 i 12 marca 2006 roku w Marienborgskyrkan w Vasterviku (Szwecja) dwukrotnie zaprezentuje się polski pianista Marcin Dominik Głuch. Na pierwszym koncercie usłyszeć będzie można dzieła Haydna, Dworzaka i Musorgskiego, dzień później zaś utwory Chopina, Moszkowskiego oraz C. Schumann.


W dniach 11 marca - 11 kwietnia 2006 roku odbywać się będzie w Poznaniu VI Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej, organizowany przez Towarzystwo im. F. Nowowiejskiego pod patronatem medialnym Radia Merkury i Telewizji PTV3. Podobnie, jak w latach ubiegłych, program imprezy jest bardzo urozmaicony i atrakcyjny.
Koncerty odbywać się będą głównie na terenie Poznania – przede wszystkim w świątyniach (po raz pierwszy również w kościele ewangelicko-augsburskim), ale także w Auli Akademii Muzycznej i Sali Białej Urzędu Miejskiego. Ponadto miłośnicy muzyki będą mieli okazję uczestniczyć w koncercie, który wykonany zostanie w kościele pw. św. Jana Apostoła w Komornikach.
Repertuar obejmuje wielkopostną i maryjną muzykę religijnę, a także inne dzieła utrzymane w poważnym, kontemplacyjnym nastroju, m.in. Arię na strunie G Johanna Sebastiana Bacha, Concerto grosso d-moll Antonio Vivaldiego, Sonatę skrzypcową Es-dur Richarda Straussa. Posłuchamy także utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego.
Podczas spotkań festiwalowych przypomną się uczestnicy III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego: zwycięzca Rościsław Wygranienko oraz finaliści Jakub Pankowiak i Tomasz Bębenek. Posłuchamy śpiewaczki Marzeny Czekały-Michałowskiej, skrzypaczki Magdaleny Kostrzewskiej, Kwartetu Smyczkowego Accento, Chóru Arte Domino i innych, interesujących muzyków.
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.

Read more


Koncert z cyklu PROJEKT CHOPIN: 12 koncertów – 12 spojrzeń odbędzie się w niedzielę, 12 marca 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Wystąpi zespół Krzysztof Herdzin Quintet w składzie: Krzysztof Herdzin – fortepian, Maciej Sikała – saksofon, Piotr Wojtasik – trąbka, Jacek Niedziela – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja. W programie: jazzowe improwizacje muzyki Fryderyka Chopina.


Filharmonia w Opolu zaprasza na uroczysty koncert symfoniczny, organizowany w ramach Roku Polsko-Niemieckiego, poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II i dedykowany Benedyktowi XVI. Odbędzie się on w niedzielę, 12 marca 2006 roku o godz. 20.00 w Herkulessaal der Residenz w Monachium. Wystąpi Katarzyna Trylnik – sopran oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Bogusława Dawidowa. W programie:
  • J. Brahms – Uwertura tragiczna op. 81
  • St. Moniuszko – arie z oper Halka i Hrabina
  • M. Karłowicz – poemat symfoniczny Epizod na maskaradzie op. 14
  • P. Czajkowski – Uwertura-fantazja Romeo i Julia op. 18
  • F. Lehar – Pieśń o Wilii z operetki Wesoła Wdówka
  • L. Różycki – pieśń Rajski ptak z opery Młyn diabelski
  • W. Kilar – Krzesany


Z cyklu Muzycznych spotkań familijnych w dniu 12 marca 2006 roku o godz. 12.00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku z recitalem fortepianowym wystąpi znany pianista - Janusz Olejniczak. Na program koncertu złożą się kompozycje Chopina i Debussy’go.


W niedzielę, 12 marca 2006 roku o godz. 20.00 w Studium Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbędzie sie koncert promocyjny IV i V tomu Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej - Strofki o miłości i Strofki o miłości i przemijaniu. Poprowadzi go Kuba Strzyczkowski. Wystąpią: Maryla Rodowicz, Anna Serafińska, Patrycja Markowska, Margita Ślizowska, Krzysztof Kiljański, Grzegorz Markowski i Janusz Sztorm. Wokalistom towarzyszyć będzie przy fortepianie Bogdan Hołownia.
Strofki o miłości i Strofki o miłości i przemijaniu - czwarty i piąty tom Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej - trafiają do rąk miłośników twórczości Poetki w 9. rocznicę jej śmierci. Po pierwszym tomie piosenek z muzyką Adama Sławińskiego, drugim zatytułowanym STS i nie tylko oraz trzecim Apetyt na życie, na IV i V tom składają się piosenki z muzyką Seweryna Krajewskiego. Wielki Śpiewnik wydawany przez Fundację „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne pod redakcją Agaty Passent i Jana Borkowskiego, w opracowaniu i muzycznej konsultacji Wojciecha Zielińskiego, w krótkim czasie stał się wydarzeniem edytorskim na rynku wydawniczym.
Warto dodać, że trwają prace redakcyjne nad kolejnymi tomami Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej z muzyką m.in. Andrzeja Zielińskiego, Zygmunta Koniecznego, Ewy Korneckiej, Katarzyny Gaertner, Jacka Mikuły, Jerzego Matuszkiewicza, Andrzeja Kurylewicza, Włodzimierza Nahornego.


Koncert muzyki perkusyjnej Prof. Jerzy Zgodziński In Memoriam, zorganizowany w dziesiątą rocznicę śmierci artysty, odbędzie się w poniedziałek 13 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Auli Akademii Muzycznej w Poznaniu w ramach cyklu Poniedziałki w Akademii. Wystąpią studenci Katedry Perkusji Wydziału Instrumentalnego uczelni: Łukasz Dąbrowski, Mariusz Koszel, Dominik Kozicki, Ewelina Łyczykowska, Piotr Pawlak, Michał Pawłowski, Paulina Szczepaniak, Piotr Trojanowski, Michał Wereda i Łukasz Zamaryka oraz pedagodzy Wydziału Instrumentalnego: Marcin Dęga – fortepian, Anna Kozub – fortepian, Renata Pabich – fortepian i Sławomir Kamiński – organy. W programie:
N. Flagello Divertimento na fortepian i perkusję
Z. Penherski Incantationi
R. Gardo Tryptyk perkusyjny
F. Woźniak Symfonia na perkusję
J. S. Bach Partita h-moll BWV 831 z Klavierűbung cz. I
Z. Kozub Spaces of Swarm na dwa fortepiany, organy i perkusję

Read more


Koncert z cyklu Kraśnickie Spotkania z Muzyką Mistrzów odbędzie się w dniu 15 marca 2006 roku o godzina 19:00 w Kościele pw Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku koło Lublina. Jako solista wystąpi Dariusz Bator, a towarzyszyć mu będzie organista Michał Dzik. W programie koncertu znajdą się wyłącznie utwory na fagot:
A. Vivaldi Koncert fagotowy e-moll RV 484
G. F. Telemann Sonata na fagot i basso continuo f-moll
G. Jacob Partita na fagot solo
A. Vivaldi Koncert fagotowy C-dur RV 472


Dnia 16 marca 2006 roku w Kościele Vasa w Goteborgu (Szwecja) odbędzie się recital fortepianowy polskiego pianisty, dyrygenta i kompozytora Marcina Dominika Głucha (na zdjęciu). W programie koncertu obok dzieł F. Mendelssohna, C. Schumann i I. Moschelesa usłyszeć będzie można trzy utwory Grażyny Bacewicz, w tym między innymi Sonatinę i Oberka.


Koncert polskiej muzyki współczesnej odbędzie się w czwartek, 16 marca 2006 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej. Usłyszymy cztery kompozycje, w tym jedną wykonywaną po raz pierwszy - Koncert obojowy Edwarda Sielickiego. Pozostałe trzy to: 5 Pieśni do słów K. Iłłakowiczówny Witolda Lutosławskiego, Koncert wiolonczelowy Stanisława Moryty i Koncert na orkiestrę kameralną Stefana Kisielewskiego. Wykonawcami koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna ZPSM im. F. Chopina w Warszawie pod dyrekcją Sławka A. Wróblewskiego oraz znani artyści: Jadwiga Rappé – alt, Tomasz Strahl- wiolonczela i Mariusz Pędziałek – obój.


W piatek, 17 marca 2006 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert zamykający jubileusz 60-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Tym razem na dyrygenckim podium stanie trzech dyrygentów, w ostatnich dekadach związanych z Filharmonią. Swój dawny zespół odwiedzi Mieczysław Nowakowski, szef orkiestry w latach 1982-1984. Z Korei Południowej przyjedzie Piotr Borkowski, prowadzący filharmoników od 1991 do 1997 roku. I oczywiście dołączy do nich dzisiejszy szef artystyczny Filharmonii - Piotr Wajrak.
Zróżnicowany program wieczoru, prócz dzieł symfonicznych, obejmuje arie z Toski i Aidy, które wybrała Barbara Kubiak, jedna z najwybitniejszych polskich wykonawczyń oper Pucciniego i Verdiego. Wśród prezentacji symfoniki: uwertura-fantazja Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego i uwertura Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego. Jubileuszowy koncert zwieńczy prawykonanie Symfonii Benedykta Konowalskiego, dedykowanej Mirosławowi Dąbrowskiemu, twórcy pierwszej orkiestry w powojennym Olsztynie.

Pełny program koncertu:
  • Feliks Nowowiejski - Uwertura koncertowa „Legenda Bałtyku”
  • Giacomo Puccini - Aria Żyłam sztuką z II aktu opery Tosca
  • Giuseppe Verdi - Aria Zwycięzcą powróć nam z I aktu opery Aida
  • Jean Sibelius - Valse triste
  • Piotr Czajkowski - Uwertura - fantazja Romeo i Julia
  • Benedykt Konowalski - XIV Symfonia koncertująca na flet, klarnet marimbę i orkiestrę smyczkową (prawykonanie światowe)
Wykonawcy: Barbara Kubiak – sopran, Anna Jundziłł – flet, Cezary Gryc – klarnet, Dorota Dufrat – perkusja, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej, Mieczysław Nowakowski – dyrygent, Piotr Borkowski – dyrygent, Piotr Wajrak - dyrygent


Pianista i dyrygent Philippe Entremont (na zdjęciu) wystąpi dwukrotnie – w piątek, 17 marca 2006 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 18 marca o godz. 18:00 w Filharmonii Narodowej. W jego interpretacji usłyszymy Koncert fortepianowy G-dur KV 453 Wolfganga Amadeusa Mozarta (skomponowany w kwietniu 1784 roku), należący do żelaznego repertuaru Entremonta – mistrza gry na fortepianie, a także – już zza pulpitu dyrygenckiego - Serenadę D-dur KV 239 Mozarta, neoklasyczną Sinfoniettę Francisa Poulenca i suitę Moja matka gęś Maurice'a Ravela.
Warto podkreślić, że w roku 250. rocznicy urodzin Mozarta Entremnot wykonuje muzykę Jubilata nie tylko z zespołami filharmonicznymi, ale sprawuje również pieczę artystyczną nad specjalnie powołaną w Tokio - mozartowską Super World Orchestra.


Na koncert zatytułowany Gorąca Hiszpania zaprasza Filharmonia Kaliska. Odbędzie się on w dniu 17 marca 2006 roku o godz. 19.30 w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, a jego wykonawcami będą: gitarzysta Waldemar Gromolak oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Jerzego Koska. W programie koncertu znajdzie się wyłącznie muzyka hiszpańska:
Walc „España” Emile Waldteufel
Koncert gitarowy Mario Castelnuovo-Tedesco
I i II Suita z „Arlezjanki” Georges’a Bizeta.


Koncert zatytułowany Mozart i rywale odbędzie się 17 marca 2006 roku o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wystąpi Chór Singakademie Frankfurt a. Oder i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Rudolfa Tierscha. Słowo wstępne wygłosi Piotr Orawski. W programie trzykrotnie usłyszymy Te Deum: Salieriego, Righiniego i Mozarta, a na zakończenie koncertu - I Symfonię B-dur "Wiosenną" Schumanna.
Warto podkreślić, że specjalnie z okazji tego koncertu do Bydgoszczy zawita zaprzyjaźniony z Filharmonią chór z Frankfurtu nad Odrą - Singakademie Frankfurt am Oder, a po dwóch dniach, 19 marca zespół Filharmonii wystąpi gościnnie na Frankfurter Festtage der Musik na koncercie finałowym Festiwalu, podczas którego zostanie zaprezentowany ten sam program z tymi samymi wykonawcami, co w Bydgoszczy.


Dnia 17 marca 2006 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert symfoniczny w ramach obchodów Roku Mozartowskiego. W wykonaniu izraelskiej pianistki Orit Wolf, polskiego śpiewaka (bas) Jacka Ozimkowskiego i Orkiestry Filharmonii pod batutą Zbigniewa Pilcha usłyszymy program, na który złożą wyłącznie utwory Jubilata: uwertury i arie z oper Wesele Figara, Don Giovanni i Cosi fan tutte, a także Divertimento F-dur KV 138, Koncert fortepianowy A-dur KV 488 i Symfonia D-dur KV 297 "Paryska".


Trzeci koncert Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku Muzyka Młodych u Franciszkanów odbędzie się w sobotę, 18 marca 2006 roku o godz. 19. 15 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Pani Ziemi Sanockiej.
Trzeci koncert (jedenasty w całym cyklu, majacym swój początek w listopadzie 2005 roku w kościele Franciszkańskim w Przemyślu) jest kolejną okazją do spotkania z muzyką w okresie liturgicznym Wielkiego Postu, w czasie wyciszenia, żalu, często bardzo intymnej kontemplacji, która staje się ucieczką od codziennej gonitwy, zadumy nad sensem życia, nad towarzyszącym mu cierpieniem i samotnością, nad Krzyżem Chrystusa. Uczucia te towarzyszyły również kompozytorowi, którego dzieło będzie głównym punktem programu marcowego koncertu - Pieśni Biblijne, skomponowane przez Antonina Dvorzaka, czeskiego kompozytora, jednego z największych twórców muzycznych XIX-go wieku w czasie jego pobytu w Ameryce, gdzie mimo wspaniałego stanowiska Dyrektora Narodowego Konserwatorium Muzycznego w Nowym Yorku, uznania i uwielbienia jego muzyki, czuł się osamotniony, osaczony przez obce mu wartości, środowisko i sposób życia, przygnieciony tęsknotą za krajem i bliskimi i cierpieniem z powodu choroby i śmierci ojca oraz kilku jego przyjaciół. Tę swoistą Drogę Krzyżową wyraził bardzo osobistym językiem swego muzycznego geniuszu, łącząc go z pokorą i skromnością tekstów wybranych wersetów z Ksiegi Psalmów, a powstałe wtedy, w 1894 roku Pieśni Biblijne uważane są za kulminację, ukoronowanie obfitej twórczości pieśniarskiej Dvorzaka.
Po koncercie organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie. Do wygrania płyty z muzyką klasyczną.
Program koncertu:
G. Muffat (1653 - 1704) - Passacaglia g, Toccata duodecima et ultima, wyk. Wacław Golonka
A. Dvořak (1841 – 1904) - Pieśni Biblijne, wyk. Marcin Wolak, Wacław Golonka
J. B. Bach (1700 – 1743) - Chorał „Da Jesu an dem Kreutze stund” BWV 621
J. S. Bach (1685 – 1750) - Chorał „Wer nur den lieben Gott” BWV 642
G. Ph. Telemann (1681 – 1767) - Chorał „Christ lag in Todesbanden”, wyk. Wacław Golonka


Indyjsko - Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC) - Oddział Pomorski, zajmujące się rozwpowszechnianiem kultury hinduskiej w województwie pomorskim i integracją kulturalną między Indiami a Polską, z okazji obchodów Święta Kolorów HOLI zaprasza na festiwal klasycznego tańca hinduskiego. W Operze Bałtyckiej w Gdańsku w dniu 19 marca 2006 roku o godz. 20 wystąpi wybitna tancerka klasycznego tańca indyjskiego „Bharatnatyam” - Anuradhy Venkataraman wraz z zespołem z Indii. W trakcie imprezy odbędzie się również wystawa fotogalerii Pocztówki z Indii Krystyny Olechnowicz.


Na recital Kai Danczowskiej, wybitnej polskiej sk rzypaczki, zaprasza Filharmonia Narodowa w Warszawie we wtorek, 21 marca 2006 roku o godz. 19:00. Artystka jest laureatką licznych konkursów muzycznych (m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Neapolu, Genewie, Monachium, Brukseli). Była uczennicą Eugenii Umińskiej i słynnego Dawida Ojstracha, a w wieku zaledwie 23 lat została wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Posiada bogaty dorobek płytowy (nagranie koncertów skrzypcowych Szymanowskiego otrzymało nagrodę Diapason d'Or). Kaja Danczowska jest też cenioną kameralistką. W Filharmonii wystąpi ze swoją córką, pianistką Justyną Danczowską. Przedstawią sonaty na skrzypce i fortepian Fauré, Brahmsa i Prokofiewa, oraz Pieśń Roksany z opery Król Roger Szymanowskiego w opracowaniu Pawła Kochańskiego na skrzypce i fortepian.


Nadzwyczajny koncert chóralny The Chorus of Kunitachi College of Music Senior High School pod dyrekcją Yastoshi Araki (na zdjęciu), zorganizowany pod honorowym patronatem Ambasady Japonii w Warszawie, odbędzie się w czwartek, 23 marca 2006 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej. Obok japońskiego chóru wystąpi również młodzieżowy zespół chóralny Laudate Dominum pod dyrekcją Anny Perzanowskiej-Tarasiuk. W programie utwory Delibesa, Moryty, Moniuszki, Orbana, Świdra, polskie pieśni ludowe i japońskie Pieśni czterech pór roku.


Koncert muzyki polskiej w Kijowie

Na zaproszenie Prezesa Oddziału Kijowskiego Związku Kompozytorów Ukrainy - Igora Szczerbakowa - w czwartek, 23 marca 2006 roku o godz. 16.00 w Sali Budynku Uczonych w Kijowie odbędzie się koncert Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Premiery Sezonu" 2006. Utwory siedmiu polskich artystów zostaną wykonane przez kijowskich muzyków, m. in. Kwartet "Archi".

PROGRAM


XII Koncert Europejski zatytułowany Geniusz zapomniany? - Andrzej Czajkowski odbędzie się w piątek, 24 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. W wykonaniu artystów: Urszuli Kryger – mezzosopran, Krzysztofa Zbijowskiego – klarnet, Marcina Suszyckiego – skrzypce, Karola Marianowskiego – wiolonczela i Macieja Grzybowskiego – fortepian usłyszymy cztery kompozycje Andrzeja Czajkowskiego:
- Sonatę na klarnet i fortepian op. 1 (1959)
- Inwencje na fortepian op. 2 (1961-1962)
- Sonety Szekspira na głos i fortepian (1966)
- Trio Notturno na fortepian, skrzypce i wiolonczelę op. 6 (1978)
Warto już teraz podkreślić, że Maciej Grzybowski w sezonie 2006/2007 planuje polskie prawykonanie Koncertu fortepianowego, który - wykonany przez Radu Lupu i Uriego Segala w Royal Festival Hall w Londynie w 1975 roku - okrzyknięty został przez krytykę londyńską największym koncertem fortepianowym od czasów Bartóka!

Read more


Koncert z okazji 250 rocznicy urodzin Mozarta - W hołdzie Geniuszowi - odbędzie się 24 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Kościele Św. Kamila w Zabrzu. Wystąpi koreański skrzypek Kim Dae Hwan oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Marka Mosia. W programie znajdą się trzy kompozycje Mozarta: Uwertura do opery Czarodziejski flet, III Koncert skrzypcowy G-dur i Symfonia g- moll KV 550.


Premiera opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta odbędzie się w dniu 24 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Operze Wrocławskiej. Kierownictwo muzyczne - Tadeusz Zathey, inscenizacja i reżyseria - Marek Weiss-Grzesiński, dekoracje - Marcel Sławiński, kostiumy - Ewa Kochańska. Wystąpią: jako Sarastro - W. Gorelikow, W. Pinchuk, R. Żukowski, Tamino - A. Kalinin, P. Tolstoy, Królowa nocy - A. Buczek, Pamina - E. Czermak, W. Chodowicz, Papageno - M. Godlewski, J. Jaskuła, Papagena - D. Dutkowska, E. Vesin, Monostatos - E. Kulczyk, R. Majzner, Kaznodzieja - Z. Kryczka, M. Krzysztyniak.
Spektakl zostanie powtórzony 25 marca o godz. 19.00 i 26 marca o godz. 17.00.


Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncert symfoniczny w ramach obchodów Roku Mozartowskiego. Dnia 24 marca 2006 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej na Ołowiance wystąpi znana śpiewaczka ukraińskiego pochodzenia - Olga Pasiecznik (na zdjęciu), a towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. W programie koncertu znajdą się kompozycje Mozarta: Uwertura do opery Idomeneo Król Krety i arie koncertowe: Or che il cielo a me tirende KV 374, Nehmt meinen Dank, ihr holden Gönner! KV 383, Bella mia famma, addio... Resta, o cara KV 528 oraz IV Symfonia G-dur Gustava Mahlera.

Read more


Øystein Baadsvik - norweski wirtuoz gry na tubie – wystąpi w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniach 24 marca 2006 roku o godz. 19.30 i w sobotę, 25 marca o godz. 18.00. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Christophera Seamana, dyrektora muzycznego Rochester Philharmonic. W programie:
  • Andrzej Panufnik – Suita Polonia
  • Ralph Vaughan-Williams – Koncert na tubę i orkiestrę symfoniczną
  • Edvard Grieg – Taniec Norweski nr 1 w transkrypcji na tubę i orkiestrę smyczkową
  • Antonín Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88
Koncert na tubę i orkiestrę Raplha Vaughana Williamsa, napisany w 1954, dla Oysteina Baadsvika (na zdjęciu) - norweskiego muzyka, który postanowił poświęcić się solowej grze na tubie (to ewenement w skali światowej!) - jest jedną z najcenniejszych pozycji repertuarowych. Baadsvik coraz częściej koncertuje z poważnymi zespołami symfonicznymi i sprzedaje coraz więcej płyt z solową muzyką na tubę. Nieprzypadkowo w Warszawie zagra w towarzystwie dyrygenta, który ważką część swojej aktywności zawodowej poświęca promowaniu młodych talentów. Christopher Seaman bardzo wiele uwagi przywiązuje również do rozszerzania repertuaru. Muzyka takich twórców, jak choćby Vaughan Williams należy właśnie do jego ulubionych.
Przed piątkowym koncertem wprowadzenie wygłosi Adam Suprynowicz.


GENERACJE VII

W sobotę, 25 marca 2006 roku o godz. 18.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się kolejny, siódmy już, koncert z cyklu GENERACJE. W jego pogramie znajdzie się pięć utworów autorstwa polskich kompozytorów reprezentujących cztery generacje: nieżyjącego już Romana Palestra, ze średniego pokolenia – Elżbiety Sikory i Andrzeja Dziadka oraz najmłodszych twórców: Przemysława Zycha i Wojciecha Blecharza. Warto podkreślić, że utwór Molto* ostatniego z wymienionych artystów podczas sobotniego koncertu będzie miał swoje prawykonanie. Kompozycje usłyszymy w wykonaniu znanego skrzypka - Krzysztofa Bąkowskiego oraz Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.
Koncerty z cyklu GENERACJE organizowane są przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z Polskim Radiem i Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.

PROGRAM:
  • Wojciech Blecharz Molto* na orkiestrę kameralną (2003-2006) - prawykonanie
  • Elżbieta Sikora III Suita "barokowa" na orkiestrę (1997)
  • Andrzej DziadekKoncert na skrzypce i orkiestrę (1992-93)
  • Przemysław Zych – Prolog na wielką orkiestrę symfoniczną (2003, 2005)
  • Roman PalesterSuita symfoniczna (1937-1938)


Dnia 27 marca teatr obchodzi swoje święto. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Opera Bałtycka przygotowała dwie imprezy:
  • 25 marca 2006 roku o godz. 17.00 zaprasza na Baletowa paczkę - otwartą próbę zespołu baletowego Opery Bałtyckiej, która odbędzie się w sali prób baletu (wejście od ulicy Towarowej). Próbę do spektaklu ...z nieba poprowadzi choreograf Sławomir Gidel i pedagog baletu Agata Lechowicz. Jest to znakomita okazja, aby zobaczyć czym jest praca tancerza, jak wiele pracy trzeba włożyć, by wykreować rolę, a także uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania (np. czy tancerze mogą jeść czekoladę? czy muszą przestrzegać diety?)
  • 8 kwietnia 2006 roku, w sobotę, zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi w Operze. W zorganizowanych grupach goście będą mogli obejrzeć operowe kulisy: pracownie scenograficzne, szewskie, fryzjerskie, perukarnie, przysłuchać się próbie chóru i orkiestry, obejrzeć próbę baletu, a także poznać tajemnice sceny. (Zapisy : Katarzyna Grus, tel 058 763 49 12/13 w.336, eduklacja@operabaltycka.pl. Liczba zwidzających jest ograniczona!)

Natomiast 26 marca 2006 roku o godz. 17.00 odbędzie się przedstawienie baletowe ...z nieba do muzyki Michała Lorenca, połaczone z Wręczeniem Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2005. Występują: Sylwia Kowalska-Borowy, Filip Michalak, Elżbieta Czajkowska.