Polmic - FB

calendar of events

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Mikhail Ovrutsky
Urodził się w 1980 roku w Moskwie. W tym mieście w wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach w szkole dla wysoce utalentowanych muzycznie dzieci (Zoya Makhtina). Dalsze kształcenie kontynuował podczas studiów w Manhattan School of Music (Albert Markow), New Yorker Julliard School (Dorothy Delay), Curtis Institute of Music (Yumi Scott i Victor Danchenko) oraz Musikhochschule Köln (Zakhar Bron), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem.
Mikhail Ovrutsky jest laureatem pierwszych nagród na Międzynarodowym Konkursie im. Pablo Sarasate w Pampelunie, Międzynarodowego Konkursu w Petersburgu, Konkursie Johansena w Waszyngtonie, Konkursu UNISA w Pretorii, Konkursu im. Czajkowskiego w Moskwie oraz Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli.
Artysta koncertuje na całym świecie z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami, m. in. z Philadelphia Orchestra, London Symphony Orchestra i Marinsky Orchester St Petersburg pod dyr. Valery Gergieva. Jako solista i kameralista występuje na licznych Festiwalach oraz nagrywa płyty CD dla wytwórni WARNER CLASSICS i NAXOS.
Od 2004 roku jest stypendystą Fundacji Anne-Sophie Mutter, a pracuje jako koncertmistrz w Beethoven Orchester Bonn.

Jarosław Żołnierczyk
Urodził się w 1966 roku w Świebodzinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 1989 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. I. J.Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatem krajowych i zagranicznych festiwali, a także konkursów skrzypcowych m.in.: w Odense (Dania) i w Kolonii (Niemcy). W 1991 roku zdobył wyróżnienie w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H.Wieniawskiego w Poznaniu.
Od 1987 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, z którą wielokrotnie występuje także jako solista podczas nagrań oraz koncertów w kraju i zagranicą. Ponadto często wykonuje partie solowe wraz z orkiestrami symfonicznymi. Jarosław Żołnierczyk prowadzi działalność dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Pod koniec 1994 roku ukazała się płyta CD Orkiestry Amadeus, na której znalazły się m.in.: Cztery pory roku A.Vivaldiego. Wykonawcą partii solowej w nagraniu tego utworu jest Jarosław Żołnierczyk.

Lech Bałaban
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat u ojca Henryka Bałabana, pod którego opieką pozostał aż do drugiego roku studiów. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. P. Radzińskiego i prof. Jadwigi Kaliszewskiej, w klasie której ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w roku 1988. W tej samej uczelni uzyskał dyplom w klasie altówki w roku 1994. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. E. Feltza, Z. Brona, O. Kagana, W. Pikajzena, M. Frischenschlagera i R. Ricciego.
Jest laureatem nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie /1980/, zdobywcą wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Z. Jahnkego w Poznaniu/1984/ oraz laureatem I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego w Poznaniu /1993/.
Na altówce Lech Bałaban zadebiutował w solowej partii sekstetu smyczkowego Verklärte Nacht A. Schoenberga jako koncertmistrz altówek Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, której członkiem jest od 1988 roku. Z Orkiestrą Kameralną AMADEUS nagrał koncerty altówkowe J. Ch. Bacha, G. F. Haendla, K. Pendereckiego oraz Symfonię Koncertującą W. A. Mozarta (wspólnie z Jarosławem Żołnierczykiem). Jest członkiem kwartetu smyczkowego „Wieniawski Kwartet”.
Lech Bałaban prowadzi również działalność dydaktyczną jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz pedagog w poznańskiej Szkole Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych.

Back