Polmic - FB

calendar of events

2005 2006 2007 2008 2009
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert Miejsce dla matki z dzieckiem jest kolejnym wydarzeniem w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Śpiewaj mi Mamo”, wieńczącym rozpoczętą w grudniu 2006 roku I edycję Rodzinnych Warsztatów Muzycznych „Śpiewajmy Maleńkiemu”. Ideą koncertu, kampanii informacyjnej „Śpiewaj mi Mamo” oraz I edycji warsztatów „Śpiewajmy Maleńkiemu” jest rozśpiewanie i umuzykalnienie jak największej liczby Polaków i uświadomienie im wagi muzyki w naszym życiu. Celem ich realizacji jest zachęcenie do rodzinnego muzykowania, a zwłaszcza do śpiewania małemu dziecku. Jest to szczególny wyraz miłości rodzicielskiej i troski o wszechstronny rozwój najmłodszych. Koncert odbędzie się na terenie Służewskiego Domu Kultury w Warszawie (ul. J.S.Bacha 15 - Metro Służew), w sobotę 26 maja 2007 roku o godzinie 15.00.
Projekt ten szczególną uwagę kieruje na najmłodsze pokolenie, zwracając się do rodziców, opiekunów, ale także tych młodych ludzi, którzy wkrótce rodzicami zostaną, aby w jak największym stopniu i świadomie starali się umuzykalniać swoje dzieci. Większość piosenek pochodzi z rozstrzygniętego w grudniu 2006 roku konkursu kompozytorskiego Śpiewaj mi Mamo, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich i Fundację „Muzyka jest dla wszystkich”. Wśród autorów znajdują się zarówno studenci Akademii Muzycznej, jak i uznani kompozytorzy (Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Zbigniew Łapiński). Piosenki te wykona Małgorzata Czajka – laureatka ogólnopolskich konkursów i przeglądów wokalnych – z pasją interpretująca na jazzową nutę zarówno wesołe, jak i melancholijne piosenki „z tekstem”. W koncercie towarzyszyć jej będzie trio pod kierownictwem Aleksandry Bilińskiej - absolwentki Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Katowickiej Akademii Muzycznej, obecnie wykładowcy rodzimej uczelni na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, na kierunku Teoria Muzyki oraz na kierunku Edukacja Artystyczna.


W niedzielę, 27 maja 2007 roku o godz. 18:00 na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie pojawi się jeden z największych pianistów naszych czasów – Grigory Sokolov (na zdjęciu), który w wieku zaledwie 16 lat wygrał w 1966 roku moskiewski konkurs im. Czajkowskiego, co utorowało mu drogę do międzynarodowej kariery. Artysta słynie z bogactwa wydobywanych z instrumentu barw, mistrzowskiej różnorodności artykulacji, wyostrzonej rzadkim użyciem pedału oraz z poznawania mechanizmu każdego fortepianu, na którym ma zagrać. W Warszawie przedstawi dzieła Schuberta i Skriabina.


XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w Warszawie w dniach 27 maja – 3 czerwca 2007 roku. Gwiazdami tegorocznej edycji będą m.in. Emanuele Card, Gerhard Paulus, Poznańskie Słowiki pod kierownictwem Stefana Stuligrosza i Państwowa Kapela Chóralna "Trembita". W programie koncertów znajdzie się m.in. wykonanie wspaniałego oratorium zapomnianego kompozytora Mieczysława Sołtysa (1863-1929) pt. Śluby Jana Kazimierza, cykl Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze, Missa solemnis D-dur Ignaza Josefa Pleyela w 250 rocznicę śmierci I. J. Pleyela oraz kantaty Dietricha Buxtehudego w 300 rocznicę śmierci kompozytora. Przyznana zostanie także Srebrna Piszczałka - nagroda Prymasa Polski.
Na wszystkie koncerty festiwalu wstęp wolny.

Read more


W niedzielę, 27 maja 2007 roku o godz. 16.00 w Sali Balowej Pałacu Małachowskich w Nałęczowie rozpocznie się kolejna edycja Nałęczowskiego Divertimenta, imprezy organizowanej od lat przez Filharmonię Lubelską we współpracy z Urzędem Miasta Nałęczów i Uzdrowiskiem Nałęczów. Ideą Divertimenta jest promowanie sztuki klasycznej, a zwłaszcza jej kameralnych i solistycznych form. W tym swoistym festiwalu muzyki poważnej wysłuchamy siedmiu koncertów z udziałem międzynarodowych artystów, m.in. z Izraela, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier i Ukrainy. Festiwal potrwa do 24 czerwca, a zainauguruje go recital fortepianowy młodego, izraelskiego pianisty - Nimroda Reitmana (na zdjęciu).
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Read more


Koncert jubileuszowy z okazji 85. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Koszewskiego odbędzie się w dniu 29 maja 2007 roku o godz. 18.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. W programie utwory chóralne i fortepianowe Jubilata. Wystąpią: Chór Kameralny "Motet et Madrigal" (dyrygent Leszek Bajon), Chór Kameralny "Collegium Posnaniense" (dyr. Barbara Nowak), Poznański Chór Kameralny "Arte Domino" (dyr. Bartosz Michałowski), Chór Kameralny "Collegium Cantorum" (dyr. Małgorzata Kwaśnik-Chmielewska), Poznański Chór Kameralny "Fermata" Wyższej Szkoły Komunikacji i Zarządzania (dyr. Mateusz Sibilski), Chór Żeński "Sonantes" Akademii Ekonomicznej (dyr. Hanna Malicka), Chór Nauczycieli Miasta Poznania im. K. Kurpińskiego (dyr. Eligiusz Szczepaniak), Zespół Rytmiki Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki Akademii Muzycznej (kier. art. Małgorzata Berent-Kupsik), Maria Koszewska-Wajdzik - fortepian, Halina Lorkowska i Piotre Szczechowiak - prowadzenie koncertu. Koncert organizowany jest przez Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Związek Kompozytorów Polskich – Oddział w Poznaniu i Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr.




Koncert Pamięci Franciszka Wybrańczyka , współzałożyciela i wieloletniego dyrektora Orkiestry "Sinfonia Varsovia", wybitnego organizatora polskiego i europejskiego życia muzycznego, w I Rocznicę Jego Śmierci odbędzie się w dniu 30 maja 2007 roku o godz. 19. 30 w Kościele św. Krzyża w Warszawie (przy ul. Krakowskie Przedmieście 3). Wystąpią soliści: Marta Boberska – sopran, Aleksander Romański – klarnet i Michał Dąbrowski – organy oraz Orkiestra "Sinfonia Varsovia" pod batutą Jerzego Maksymiuka. W programie koncertu Pie Jesu z Requiem op. 48 G. Faure, Adagio z Koncertu A-dur na klarnet i orkiestrę KV 622 W. A. Mozarta i VII Symfonia A-dur op. 92 L. van Beethovena.
Koncert poprzedzony będzie Mszą Święta, która rozpocznie się o godz. 19.00.

Read more


Premiera opery Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego odbędzie się dnia 31 maja 2007 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Będzie to przeniesienie w ramach kooprodukcji bardzo udanej inscenizacji opery ze słynnego Teatro del Maggio Musicale we Florencji (z którym Teatr Wielki – Opera Narodowa współpracuje), w oryginalnej reżyserii José Carlosa Plazy, nadzorowanej przez jego asystenta Damiano Michieletto. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi amerykański dyrygent Will Crutchfield, który wystąpił już w warszawskim Teatrze w grudniu 2006 roku w innej operze Rossiniego – Tankredzie.
Premierą Cyrulika sewilskiego Teatr Wielki – Opera Narodowa rozpoczyna obchody 150 rocznicy śmierci Karola Kurpińskiego – pierwszego dyrektora muzycznego Opery Narodowej, który 24 lutego 1833 roku otworzył Teatr Wielki Cyrulikiem sewilskim Rossiniego i Zabawą tancerską własnego autorstwa.
W dniu premiery w Muzeum Teatralnym zostanie również otwarta wystawa Kurpiński – Rossini (czynna do końca września br.)